Найоригінальніші бібліотеки світу

2019-11-20

/Files/images/pic21.jpg

На кампусі університету Чикаго відкрилася спроектована Хельмутом Яном бібліотека імені Джо і Ріки Мансуето. В ній вражає не лише архітектура читального залу, але і впроваджена автоматизована система пошуку і доставки книг читачеві (ASRS). Нова споруда розмістилася поряд зі старою будівлею бібліотеки, що була побудована в 1970 р. недалеко від знаменитої скульптури Генрі Мура «Ядерна енергія» (1967), яка була створена на честь першої в історії ядерної реакції. Архітекторові потрібно було зробити будівлю прозорою і скромною за об'ємом, щоб вона не загороджувала види на монумент і доступ до нього. Тому Ян вирішив заховати книгосховище під землею, а надземну частину, включаючи читальний зал на 180 місць, накрити ефектним скляним куполом. Наповнений світлом простір зали повинен створювати у читачів відчуття свободи і широти можливостей.Конструкція куполу створена зі сталевих трубок діаметром 15,2 см, які утворюють решітку. У нижньому ярусі скло абсолютно прозоре, що дозволяє милуватися навколишнім видом, а всі інші панелі до 50% прозорі і відображають до 73% сонячного тепла, що скорочує витрати на охолоджування приміщення. Опори приховують в собі системи опалювання та вентиляції. Але справжнє диво інженерії приховане від очей публіки під землею. Тут, на п'яти поверхах обладнане сучасне сховище на 3,5 млн. книг. Кожен екземпляр книги забезпечений штрих- кодом, що містить всю інформацію про видання. Відвідувачі роблять замовлення через комп'ютер, і електронний «бібліотекар» передає інформацію в підземне сховище, звідки роботизована техніка доставляє фізичний екземпляр книги читачеві протягом декількох хвилин або виводить текст з оцифрованого видання на екран монітора. Asrs-система протягом багатьох років використовувалася в автомобільній промисловості, і, нарешті, цю технологію адаптували для роботи бібліотек. Все це стало можливим завдяки меценатам Джозефу і Ріки Мансуето, що пожертвували університету Чикаго 25 млн. доларів на розвиток бібліотеки.