• Ви знаходитесь тут:

  • Головна
  • Я МАЮ ПРАВО!

/Files/images/я маю право.jpg

Виконавець відкриє провадження без авансового внеску, але виставить рахунок на витрати

Консультує начальник Головного територіального управління юстиції у Миколаївській області Роман Возняк

Наказом Міністерства юстиції України від 16 липня 2019 року № 2165/5 «Про затвердження Змін до деяких наказів Міністерства юстиції України» (далі – наказ № 2165/5) оновлено деякі свої накази щодо виконавчого провадження в частині сплати стягувачем авансового внеску.

У наказі Міністерства юстиції від 24.03.2017 № 954/5 «Про встановлення розміру плати за користування автоматизованою системою виконавчого провадження» установлено, що плата за користування цією системою органами ДВС здійснюється за рахунок стягнутих з боржника за цим виконавчим провадженням коштів на витрати такого провадження.

В Інструкції з організації примусового виконання рішень, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 02.04.2012 № 512/5, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 02 квітня 2012 р. за N 489/20802, оновлено розділ III щодо загальних умов і порядку здійснення виконавчого провадження. З дня набрання чинності наказ № 2165/5, заява про примусове виконання рішення подаватиметься до органу ДВС або приватного виконавця в письмовій формі разом із оригіналом (дублікатом) виконавчого документа. Прибрано положення щодо сплати стягувачем авансового внеску.

У заяві про примусове виконання рішення необхідно буде зазначити такі відомості:

назву і дату видачі виконавчого документа;

прізвище, ім'я та (за наявності) по батькові стягувача;

дату народження та адресу місця проживання чи перебування стягувача;

РНОКПП або серію та номер паспорта (для фізосіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття РНОКПП і повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку в паспорті) стягувача;

номер телефону стягувача;

спосіб перерахування стягнутих з боржника грошових сум (у разі виконання рішення про стягнення коштів);

реквізити рахунку, відкритого в банку або в іншій фінансовій установі, для отримання стягнутих з боржника грошових сум (за наявності).

У заяві про примусове виконання рішення стягувач має право зазначити відомості, що ідентифікують боржника чи можуть сприяти примусовому виконанню рішення (рахунок боржника, місце роботи чи отримання ним інших доходів, конкретне майно боржника та його місцезнаходження тощо).

До заяви про примусове виконання рішення, яку подає представник стягувача, додається документ, що підтверджує його повноваження. На кожен поданий на примусове виконання виконавчий документ стягувачу необхідно подати окрему заяву про примусове виконання рішення.

У разі надходження на рахунок органу ДВС коштів, стягнутих з боржника (у тому числі від реалізації майна боржника), достатніх для задоволення вимог усіх стягувачів, стягнення виконавчого збору, витрат виконавчого провадження та штрафів, накладених на боржника, виконавець після підготовки розпорядження державного виконавця винесе постанову про закінчення виконавчого провадження.

Також витрати виконавчого провадження складатимуться з мінімальних та додаткових витрат.

Виконавець виноситиме постанову про розмір мінімальних витрат виконавчого провадження одночасно з постановою про його відкриття (крім виконавчих проваджень щодо виконання рішень ЄСПЛ) та надсилатиме її сторонам виконавчого провадження не пізніше наступного робочого дня після її винесення.

Мінімальні витрати виконавчого провадження складатимуться з плати за користування автоматизованою системою виконавчого провадження та витрат, пов'язаних з винесенням постанов про:

відкриття виконавчого провадження;

стягнення виконавчого збору (крім випадків, коли виконавчий збір не стягується);

стягнення основної винагороди приватного виконавця (крім випадків, коли основна винагорода не стягується);

стягнення витрат виконавчого провадження;

закінчення виконавчого провадження (повернення виконавчого документа стягувачу).

Витрати, пов'язані з винесенням постанов, включають такі види витрат виконавчого провадження:

виготовлення постанов та супровідних листів до них (папір, копіювання (друк) документів, канцтовари);

пересилання постанов (конверти, знаки поштової оплати (марки) або послуги маркувальної машини (послуги поштового зв'язку)).

До додаткових витрат виконавчого провадження належать витрати, які не визначені як мінімальні.

Якщо під час примусового виконання рішення органом ДВС (приватним виконавцем) було здійснено додаткові витрати, виконавець на стадії розподілу стягнутих з боржника грошових сум винесе постанову про визначення розміру додаткових витрат виконавчого провадження (крім виконавчих проваджень щодо виконання рішень ЄСПЛ), в якій зазначить розміри та види додаткових витрат, що здійснені у відповідному виконавчому провадженні.

Державний виконавець зобов'язаний відкрити виконавче провадження за постановою про стягнення витрат виконавчого провадження не пізніше наступного робочого дня з дня її реєстрації в автоматизованій системі.

Якщо витрати було здійснено за рахунок авансового внеску стягувача, ці кошти перераховуються стягувачу як повернення авансового внеску за рахунок стягнутих з боржника витрат виконавчого провадження. У разі закінчення виконавчого провадження або повернення виконавчого документа невикористаний авансовий внесок повертається стягувачу не пізніше трьох робочих днів з дня винесення відповідної постанови.

Також, нагадаємо, що Конституційний Суд України визнав таким, що не відповідає Конституції положення частини другої статті 26 Закону «Про виконавче провадження» щодо підтвердження сплати для відкриття виконавчого провадження авансового внеску в розмірі 2 % суми, що підлягає стягненню (тобто для відкриття виконавчого провадження не потрібно платити авансовий внесок).

Виконавці відразу дізнаються про шлюб і нове ім'я боржника

Консультує начальник Головного територіального управління юстиції у Миколаївській області Роман Возняк

Міністерством юстиції України визначено, яким чином відбуватиметься інформаційна взаємодія автоматизованої системи виконавчого провадження та Державного реєстру актів цивільного стану громадян. Така взаємодія необхідна для оперативного отримання державними та приватними виконавцями відомостей про боржників, необхідних для здійснення виконавчого провадження.

Відповідний наказ прийнято Міністерством юстиції 3 липня 2019 року № 2008/5 «Про інформаційну взаємодію автоматизованої системи виконавчого провадження та Державного реєстру актів цивільного стану громадян», зареєстровано в Міністерстві юстиції 4 липня 2019 року за № 737/33708. Наказ наберає чинності з дня його офіційного опублікування.

Адміністратор автоматизованої системи виконавчого провадження та Державного реєстру актів цивільного стану громадян має вжити заходів, необхідних для впровадження технічної можливості реалізації затвердженого Порядку протягом 4 місяців з дати набрання чинності наказу.

До запровадження такої взаємодії адміністратор має забезпечити отримання виконавцями під час виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) витягів з Державного реєстру актів цивільного стану громадян через безпосередній доступ на підставі договору, укладеного з адміністратором зазначеного Державного реєстру.

Інформаційна взаємодія полягає у доступі до відомостей Державного реєстру про шлюб, його розірвання; зміну імені, смерть фізичних осіб, які є боржниками, під час виконання державними та приватними виконавцями судових рішень та рішень інших органів.

Для захисту персональних даних фізичної особи, які передаються та приймаються в порядку інформаційної взаємодії, впроваджуються організаційно-технічні заходи, що забезпечують захист конфіденційної інформації.

Доступ до інформації про боржника забезпечується шляхом формування виконавцем в автоматизованій системі пошукового запиту до Державного реєстру за такими відомостями: прізвище, ім'я та по батькові (за наявності) боржника; його дата народження.

Технічну підтримку передачі відомостей забезпечить адміністратор. Електронні дані повинні містити інформацію з Державного реєстру, актуальну на дату та час передання відповіді на пошуковий запит.

Інформація, що передається з Державного реєстру у порядку інформаційної взаємодії, не може бути передана третій стороні, якщо інше не передбачено законом.

Набрав чинності Закон "Про забезпечення функціонування української мови як державної"

Консультує начальник Головного територіального управління юстиції у Миколаївській області Роман Возняк

Єдиною державною (офіційною) мовою в Україні є українська мова. Державний статус української мови є невіддільним елементом конституційного ладу України як унітарної держави.

Статус української мови як єдиної державної мови передбачає обов'язковість її використання на всій території України при здійсненні повноважень органами державної влади та місцевого самоврядування, а також в інших публічних сферах суспільного життя.

Дія Закону не поширюється на сферу приватного спілкування та здійснення релігійних обрядів.

Порядок застосування кримськотатарської мови та інших мов корінних народів, національних меншин України у відповідних сферах суспільного життя визначається законом щодо порядку реалізації прав корінних народів, національних меншин України.

Також, Уряд має затвердити Державну програму сприяння опануванню державної мови. Загалом, кожен громадянин України зобов'язаний володіти державною мовою. Держава організовуватиме безкоштовні курси української мови для дорослих та забезпечуватиме можливість вільно опанувати державну мову громадянам України, які не мали такої змоги. Особа, яка має намір набути громадянство України, зобов'язана засвідчити відповідний рівень володіння державною мовою.

Володіти державною мовою та застосовувати її під час виконання службових обов'язків Закон зобов'язує:

вищих посадових осіб держави, народних депутатів;

державних службовців, посадових осіб органів місцевого самоврядування;

голів місцевих державних адміністрацій, їх перших заступників і заступників;

службовців Нацбанку;

осіб начальницького (середнього і вищого) складу Нацполіції, інших правоохоронних та розвідувальних органів, посадових осіб інших органів, яким присвоюються спеціальні звання;

осіб рядового, сержантського і старшинського складу Нацполіції, інших правоохоронних, розвідувальних органів, інших органів, яким присвоюються спеціальні звання;

прокурорів; адвокатів; нотаріусів;

суддів, які обрані чи призначені відповідно до Конституції та здійснюють правосуддя на професійній основі, членів та дисциплінарних інспекторів Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, членів Вищої ради правосуддя та інших посадових та службових осіб;

педагогічних та науково-педагогічних працівників;

медпрацівників державних і комунальних закладів охорони здоров'я.

Необхідно зауважити, що з 16 липня 2021 року рівень володіння державною мовою деякими категоріями осіб (зокрема, прокурорами, суддями, членами ВККС і ВРП, держслужбовцями, керівниками закладів освіти) засвідчуватиме державний сертифікат про рівень володіння державною мовою, який видаватиме Національна комісія зі стандартів державної мови. В той же час, якщо особи на 16 липня 2021 року вже обіймають вищенаведені посади, отримувати зазначений сертифікат їм буде непотрібно.

Адвокати, нотаріуси, педагоги, медики з 16 липня 2021 року мають засвідчувати рівень володіння державною мовою документом про повну загальну середню освіту за умови, що такий документ підтверджує вивчення особою української мови як навчального предмета (дисципліни), або державним сертифікатом про рівень володіння державною мовою, який видаватиме зазначена вище Національна комісія.

Нацкомісія зі стандартів державної мови розробить і затвердить класифікацію рівнів володіння державною мовою з урахуванням рекомендацій Ради Європи з мовної освіти.

За результатами проведеного іспиту на визначення рівня володіння державною мовою особа отримає державний сертифікат, що засвідчує один з рівнів за шкалою: початковий рівень A, середній рівень B та рівень вільного володіння мовою C.

У судах судочинство провадиться і діловодство здійснюється державною мовою. У судовому процесі може застосовуватися інша мова, ніж державна, у порядку, визначеному процесуальними кодексами та Законом "Про судоустрій і статус суддів". Текст судового рішення має складатися з урахуванням стандартів державної мови.

Мовою освітнього процесу в закладах освіти є державна мова. З 1 січня 2030 року мовою ЗНО за результатами здобуття повної середньої освіти та вступних випробувань є державна мова, крім ЗНО з іноземних мов.

З 16 липня 2020 року наукові видання публікуються державною, англійською та/або іншими офіційними мовами ЄС. У разі публікації англійською та/або іншими офіційними мовами ЄС опубліковані матеріали мають супроводжуватися анотацією та переліком ключових слів державною мовою. Державною або англійською мовою відтоді мають виконуватися дисертації осіб, які здобувають ступінь доктора філософії, доктора мистецтва, доктора наук, або наукові доповіді у разі захисту наукових досягнень, опублікованих у вигляді монографії або сукупності статей у вітчизняних та/або міжнародних рецензованих фахових виданнях, а також автореферати та відгуки опонентів. Такі самі вимоги до публічного захисту зазначених робіт.

З 16 липня 2021 року українською мовою необхідно проводити культурно-мистецькі, розважальні та видовищні заходи. Застосування інших мов під час таких заходів дозволяється, якщо це виправдано художнім, творчим задумом організатора заходу. Публічне виконання та/або публічний показ театральної вистави іншою мовою, ніж державна, в державному чи комунальному театрі супроводжуються перекладом українською мовою за допомогою субтитрів, звукового перекладу чи в інший спосіб. Мовою музейної справи та мистецьких виставок буде українська мова. Українська мова буде також мовою поширення та демонстрування фільмів в Україні. Фільми, вироблені українськими кінематографістами, розповсюджуватимуться та демонструватимуться в Україні з мовною частиною звукового ряду, виконаною державною мовою, у тому числі шляхом дублювання або озвучення. Національні фільми можуть демонструватися кримськотатарською мовою, іншими мовами корінних народів. Українську мову визначено також мовою туристичного та екскурсійного обслуговування.

Використання української мови як обов'язкової для друкованих ЗМІ загальнодержавної і регіональної сфер розповсюдження стане обов'язковим через 2,5 роки; для друкованих ЗМІ місцевої сфери розповсюдження - через 5 років. Друковані ЗМІ буде дозволено видавати іншими, ніж державна, мовами за умови, що одночасно з відповідним тиражем видання іноземною мовою видаватиметься тираж видання державною мовою.

З 16 липня 2022 року набуде чинності норма про те, що інтернет-представництва (в тому числі веб-сайти, веб-сторінки в соцмережах) органів державної влади, місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій державної та комунальної форм власності, ЗМІ, зареєстрованих в Україні, а також суб'єктів господарювання, що реалізують товари і послуги в Україні та зареєстровані в Україні, виконуватимуться українською мовою. Поряд з версією інтернет-представництв, виконаних українською мовою, можуть існувати версії іншими мовами. Версія українською мовою повинна мати не менше за обсягом та змістом інформації, ніж іншомовні версії, та завантажуватись за замовчуванням для користувачів в Україні.

Положення про українську мову в технічній та проектній документації запрацює з 16 липня 2020 року.

Крім того, з 16 січня 2020 року українська мова буде обов'язковою в рекламі. Вона має бути мовою реклами на телебаченні і радіо.

Мовою у сфері охорони здоров'я, медичної допомоги та медичного обслуговування є державна мова. Проте на прохання особи, яка звертається за наданням медичної допомоги чи послуг з медичного обслуговування, її персональне обслуговування може здійснюватися також іншою мовою, прийнятною для сторін. А положення про те, що заклади охорони здоров'я складатимуть документи, які стосуються стану здоров'я пацієнтів, державною мовою, запрацює з 16 липня 2020 року.

Також, з 16 липня 2020 року запрацює положення про те, що назви аеропортів, портів, станцій, зупинок, власні назви транспортних засобів мають подаватися українською мовою за правилами українського правопису. Зазначені назви можуть передаватися за допомогою літер латинської абетки відповідно до звучання державною мовою. У назвах аеропортів можуть застосовуватися спеціальні ідентифікатори (коди), що складаються з літер латинської абетки і присвоюються аеропортам міжнародними організаціями. З цієї ж дати українська мова стане обов'язковою в діяльності політичних партій.

Слід зазначити, що вводиться посада Уповноваженого із захисту державної мови. Через шість місяців з дня призначення Уповноваженого запрацюють положення про розгляд ним скарг, здійснення державного контролю за застосуванням державної мови, а також про порядок накладення штрафів на суб'єктів господарювання за порушення закону щодо застосування державної мови у сфері обслуговування споживачів.

Також наголошуємо, що прикінцевими положеннями передбачено адміністративну відповідальність за порушення Закону. Введення цієї норми перенесено на три роки з метою дати громадянам достатньо часу для опанування української на належному рівні.

Порушення вимог Закону під час засідань, заходів, зустрічей і робочого спілкування, в актах, діловодстві та документообігу в органах державної влади, органах влади АР Крим і органах місцевого самоврядування, на державних і комунальних підприємствах, в установах та організаціях, інших суб'єктах господарювання державної і комунальної форми власності, у судочинстві та діловодстві у судах України, в органах правопорядку, розвідувальних органах, державних органах спеціального призначення з правоохоронними функціями, на державному кордоні України, у процесі виборів та референдумів, у міжнародних договорах України - накладення штрафу від 3400 до 6800 грн. або попередження, якщо порушення вчинене вперше.

Порушення вимог Закону у сфері освіти, науки, культури, книговидання, у користувацьких інтерфейсах комп'ютерних програм та веб-сайтів, у сфері інформації для загального ознайомлення, публічних заходів, технічної і проектної документації, реклами, охорони здоров'я, спорту, телекомунікацій та поштового зв'язку, транспорту:

тягнуть за собою накладення штрафу від 3400 до 5100 грн.

або попередження, якщо порушення вчинене вперше.

За повторне порушення передбачено суворіші штрафи.

Отримати інформацію з реєстру речових прав на нерухоме майно стало простіше

Консультує начальник Головного територіального управління юстиції у Миколаївській області Роман Возняк

Уряд уніс зміни до постанови від 25 грудня 2015 року № 1127 "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень". Зокрема, уточнено Порядок державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, а Порядок надання інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, затверджений зазначеною постановою, викладено в новій редакції. Зазначені зміни спрямовані на забезпечення відкритості та загальнодоступності відомостей, які містяться в держреєстрах.

Відповідну постанову № 599 «Про внесення змін до деяких актів Кабінету Міністрів України» було прийнято на засіданні Кабміну 26 червня.

Що змінилось?

1. Уточнено Порядок державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень у частині переліку документів, які подаватимуться для державної реєстрації права власності на об'єкт незавершеного будівництва, що підлягає приватизації. З дня набрання чинності постановою необхідно буде подати:

- копію наказу ФДМУ про включення об'єкта незавершеного будівництва до переліку об'єктів державної власності, що підлягають приватизації;

- копію наказу державного органу приватизації про прийняття рішення про приватизацію такого об'єкта;

- технічний паспорт на об'єкт незавершеного будівництва.

Зараз для цього необхідно подати документ, що посвідчує речове право на земельну ділянку під таким об'єктом (крім випадків, коли речове право на земельну ділянку вже зареєстровано в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно або коли за рішенням державного органу приватизації продаж об'єкта незавершеного будівництва здійснюється під розбирання без земельної ділянки).

2. Оновлений Порядок надання інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно визначає не лише умови, підстави та процедуру надання інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про зареєстровані речові права, обтяження речових прав, об'єкти та суб'єктів таких прав/обтяжень, а й про осіб, що отримували інформацію з Державного реєстру прав, права та обов'язки суб'єктів, що є учасниками зазначеної процедури.

Дію Порядку не поширено на надання витягу з Державного реєстру прав під час проведення реєстраційних дій відповідно до Закону "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" та отримання інформації з цього реєстру відповідно до Порядку доступу до Державного реєстру прав на нерухоме майно.

Інформація з Реєстру надаватиметься виключно за допомогою програмних засобів його ведення у паперовій або електронній формі, що має однакову юридичну силу та містить обов'язкове посилання на Державний реєстр прав. Виняток становить випадок, коли виключно в паперовій формі надаватимуть з Реєстру інформацію про користувачів інформації.

У паперовій формі інформацію надаватимуть на аркушах паперу форматом А4 без використання спеціальних бланків, проставлення підпису надавачем інформації з Державного реєстру прав та/або печатки.

В електронній формі інформацію надаватимуть автоматично програмними засобами ведення Реєстру через веб-портал Міністерства юстиції України, у тому числі з використанням сервісної послуги у формі прикладного програмного інтерфейсу Реєстру.

Інформація з Держреєстру прав про зареєстровані речові права міститиме актуальні на дату та час її надання відомості про зареєстровані речові права на нерухоме майно, їх обтяження, а також відомості з його невід'ємної архівної складової частини або про відсутність зареєстрованих речових прав на нерухоме майно, їх обтяжень. За бажанням особи ця інформація містити відомості про набуття, зміну і припинення речових прав на нерухоме майно, їх обтяжень, а також про внесені зміни до відповідних записів Державного реєстру прав та його невід'ємної архівної складової частини у хронологічному порядку.

Шукати відомості про зареєстровані речові права можна за одним або декількома з таких ідентифікаторів:

1) щодо об'єкта нерухомого майна:

- реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна;

- кадастровий номер земельної ділянки;

- адреса об'єкта нерухомого майна;

2) щодо суб'єкта речового права, обтяження - фізичної особи:

- прізвище, ім'я та (за наявності) по батькові;

- номер запису в Єдиному державному демографічному реєстрі;

- номер і за наявності серія документа, що посвідчує таку особу;

- реєстраційний номер облікової картки платника податків;

3) щодо суб'єкта речового права, обтяження - юридичної особи:

- повне найменування юридичної особи;

- ідентифікаційний код згідно з ЄДРПОУ.

За надання інформації з Державного реєстру прав справляється адміністративний збір (у випадках, передбачених законом).

Інформація з Державного реєстру прав надається незалежно від місцезнаходження нерухомого майна.

Опубліковано Закон про функціонування української мови

Консультує начальник Головного територіального управління юстиції у Миколаївській області Роман Возняк

Сьогодні, 16 травня, у газеті "Голос України" опубліковано Закон № 2704-VIII "Про забезпечення функціонування української мови як державної", прийнятий Парламентом 25 квітня.

Слід зауважити, що Законом передбачено особливий порядок набрання чинності. Він набуває чинності через два місяці з дня опублікування, крім низки положень, які набувають чинності в різні строки.

Загалом, прийнятий Закон спрямований на регулювання порядку застосування української мови як державної в публічних сферах суспільного життя. Дія цього Закону не поширюється на мову релігійних обрядів і на сферу приватного спілкування між особами.

Законодавчим актом встановлено, що єдиною державною (офіційною) мовою в Україні є українська мова. Порядок функціонування і застосування державної мови визначається виключно законом.

Закон визначає статус української мови як єдиної державної мови і передбачає обов'язковість її використання на всій території України при здійсненні повноважень органами державної влади та органами місцевого самоврядування, а також в інших публічних сферах суспільного життя, які визначені цим Законом.

Законом встановлено, що кожний громадянин України зобов'язаний володіти державною мовою як мовою свого громадянства. Держава організовує безкоштовні курси української мови для дорослих та забезпечує можливість вільно опанувати державну мову громадянам України, які не мали такої змоги.

Володіти державною мовою згідно із Законом та застосовувати її під час виконання службових обов'язків зобов'язані:

вищі посадові особи держави, народні депутати;

державні службовці, посадові особи органів місцевого самоврядування;

голови місцевих державних адміністрацій, їх перші заступники та заступники;

службовці Національного банку України;

особи начальницького (середнього і вищого) складу Національної поліції, інших правоохоронних та розвідувальних органів, посадові особи інших органів, яким присвоюються спеціальні звання;

особи рядового, сержантського і старшинського складу Національної поліції, інших правоохоронних, розвідувальних органів, інших органів, яким присвоюються спеціальні звання;

прокурори;

судді, які обрані чи призначені відповідно до Конституції та здійснюють правосуддя на професійній основі, члени та дисциплінарні інспектори Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, члени Вищої ради правосуддя та інші посадові та службові особи.

Законом встановлено вимоги щодо відповідного рівня володіння державною мовою, які встановлює Національна комісія зі стандартів державної мови; рівні володіння державною мовою.

Нагадаємо, 25 квітня Верховна Рада на своєму пленарному засіданні прийняла в другому читанні та в цілому Закон "Про забезпечення функціонування української мови як державної" (на базі законопроекту № 5670-д), з техніко-юридичними правками. Закон підтримало 278 депутатів. Президент підписав Закон про українську мову 15 травня.

Які зміни чекають на українців після ухвалення закону про мову?

Консультує начальник Головного територіального управління юстиції у Миколаївській області Роман Возняк

25 квітня 2019 року Верховна Рада приняла Закон на базі проекту № 5670-д «Про забезпечення функціонування української мови як державної». Рішення підтримали 278 парламентарів.

Відповідно до Закону громадяни України мають володіти українською мовою. Сфера дії Закону не поширюється на приватне спілкування та здійснення релігійних обрядів. Відтепер за необхідністю кожен дорослий українець може безкоштовно пройти курси української мови.

Крмі того, Законом визначено перелік осіб, які зобов'язані застосовувати державну мову під час виконання своїх службових обов'язків. Українська мова визнана робочою для діяльності:

- органів державної влади та органів влади АР Крим;

- органів місцевого самоврядування;

- підприємств, установ та організацій державної і комунальної форм власності;

- закордонних дипломатичних установ України.

Передбачено створення нового державного органу - Національної комісії зі стандартів державної мови у складі 9 членів. Вона буде перевіряти рівень володіння державною мовою і видавати відповідні сертифікати для кандидатів на посади Президента, депутатів, їхніх помічників, чиновників, суддів та їхніх помічників, адвокатів, нотаріусів, керівників навчальних закладів. Також буде впроваджена посада Уповноваженого з захисту державної мови, який здійснюватиме захист української та прав громадян на можливість її отримання.

Законом передбачені також зміни у медіа-сфері. Незалежно від форми власності телерадіоорганізації повинні будуть здійснювати мовлення українською. Встановлені такі ліміти:

- тривалість іншомовних програм не може перевищувати 20 % добового мовлення для телерадіоорганізацій, які транслюються менш ніж на половину областей України;

- 10 % для інших телеканалів і радіостанцій.

Друковані засоби масової інформації можуть видаватися іншими, ніж державна, мовами за умови публікації й українською.

Також зміни торкнулися сфери книговидання. Державні видавництва зобов'язані видавати державною мовою не менше 50 % книжок на рік.

У мистецтві дозволено показ культурно-мистецьких, розважальних та видовищних заходів недержавною мовою, якщо цього потребує творчий задум автора. Однак, вистава в державному чи комунальному театрі у такому випадку повинна супроводжуватися перекладом українською за допомогою субтитрів чи звукового перекладу.

Фільми мають демонструватися державною мовою. Не заборонено показ іноземних фільмів мовою оригіналу з субтитруванням українською. Але встановлено ліміт: не більше 10% від сеансів кінотеатру на місяць.

Комп'ютерні програми з користувацьким інтерфейсом повинні буди виконані державною мовою та/або англійською мовою, або іншими офіційними мовами Європейського Союзу. Виняток складають програми:

- органів державної влади;

- органів місцевого самоврядування;

- підприємств, установ і організацій державної і комунальної форм власності;

- заклади освіти державної і комунальної форм власності.

Прикінцевими положеннями передбачено адміністративну відповідальність за порушення Закону. Утім введення цієї норми перенесено на три роки з метою дати громадянам достатньо часу для опанування української на належному рівні.

Передбачено такі штрафи:

5100 - 6800 гривень для суб'єктів господарювання у разі повторного порушення протягом року;

3400 - 6800 гривень для державних службовців, у судочинстві, правоохоронцями тощо;

3400 - 5100 гривень за порушення у сфері освіти, науки, культури, книговидання, у користувацьких інтерфейсах комп'ютерних програм та веб-сайтів, у сфері інформації для загального ознайомлення, публічних заходів, технічної і проектної документації, реклами, охорони здоров'я, спорту, телекомунікацій та поштового зв'язку, транспорту.

Головне територіальне управління юстиції у Миколаївській області нагадує - за підкуп виборців встановлена відповідальність!

Консультує начальник Головного територіального управління юстиції у Миколаївській області Роман Возняк

Другий тур виборів Президента відбудеться 21 квітня: на повторне голосування вийшло два кандидати: Петро Порошенко і Володимир Зеленський.

Згідно з Законом "Про вибори Президента України" передвиборча агітація може здійснюватися у будь-якій формі і будь-якими засобами, які не суперечать Конституції і законам України.

В той же час, Закон про вибори Президента забороняє проводити передвиборну агітацію, яка супроводжується наданням виборцям грошей або безоплатно, на пільгових умовах товарів, послуг, робіт, цінних паперів, кредитів, лотерей.

Така передвиборна агітація або надання виборцям грошей, безоплатно або на пільгових умовах товарів, послуг, робіт, цінних паперів, кредитів, лотерей, що супроводжується закликами або пропозиціями голосувати або не голосувати за певного кандидата на пост Президента або згадкою його імені, вважається підкупом виборців.

Забороняється укладення з виборцями за рахунок засобів виборчого фонду платних договорів про проведення передвиборної агітації.

Особи, винні в порушенні законодавства про вибори Президента, притягуються до кримінальної, адміністративної або іншої відповідальності.

Правопорушення в день виборів: види та відповідальність – роз’яснює Міністр юстиції України Павло Петренко

Доброго дня! Я - житель міста Миколаєва і, як кожен українець, 31 березня обирав президента. Перебуваючи у кабінці для голосування, помітив як поруч зі мною, у сусідній кабінці, спрацьовує фотоспалах. Я знав, що заповнений виборчий бюлетень не можна фотографувати, тому одразу звернувся до спостерігачів та повідомив про цей факт. Розкажіть, будьласка, які ще є види правопорушень і як правильно реагувати на них свідомим громадянам. Дякую!

Микола Гнатюк

Перш за все, хочу нагадати, що повторне голосування відбудеться 21 квітня. Вважаю, що кожний свідомий громадянин має прийти на виборчу дільницю та зробити свій вільний вибір.

Для того, щоб не допустити будь-яких незаконних маніпуляцій у день голосування на виборчих дільницях, сьогодні розповім вам про види правопорушень та відповідальність за їх вчинення.

Шановні українці, будьте уважні: якщо ви стали свідком нижчезазначених правопорушень, негайно звертайтеся до голови відповідної виборчої комісії, офіційних спостерігачів та поліції!

Порушення Відповідальність (вид покарання)
ü видача виборчого бюлетеня для голосування особі без документа, який підтверджує громадянство України; ü демонстрація заповненого виборчого бюлетеня стороннім особам; ü винесення виборчого бюлетеня за межі виборчої дільниці; ü фото-, відео зйомка заповнених виборчих бюлетенів; ü голосування більш ніж один раз; ü отримання виборчого бюлетеня від іншої особи, крім уповноваженого члена комісії, який видає виборчий бюлетень. ü штраф від 1700 до 5100 грн; ü виправні роботи строком до 2 років або обмеження волі до 3 років.
ü прийняття пропозиції, обіцянки або одержання виборцем коштів, іншого майна, переваг, пільг, нематеріальних активів за вчинення чи невчинення будь-яких дій, пов’язаних з безпосередньою реалізацією свого виборчого права або права голосу; ü передача виборчого бюлетеня сторонній особі; ü пропозиція,обіцянка, надання виборцю коштів, іншого майна, переваг, пільг, нематеріальних активів за вчинення або невчинення будь-яких дій пов’язаних безпосередньою реалізацією права голосу. ü штраф від 1700 до 5100 грн; ü виправні роботи строком до 2 років або обмеження волі до 2 років. ü обмеження волі до 3 років або позбавлення волі до 3 років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю від 1 до 3 років;
ü пошкодження виборчих скриньок. ü позбавлення волі від 5 до 7 років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю від 1 до 3 років.

Додаткову корисну інформацію Ви можете знайти за посиланнями:

Інформація про вибори Президента України: www.cvk. gov.ua/vp_2019/

Державний реєстр виборців: www.drv.gov.ua

Веб-сайт проекту Міністерства юстиції «Я МАЮ ПРАВО!»: www.pravo.minjust.gov.ua

Куди звертатися за більш детальною консультацією та роз’ясненнями?

Якщо у вас залишились питання з цього приводу, будь ласка, телефонуйте до Єдиного контакт-центру системи безоплатної правової допомоги за номером 0 (800) 213 103, цілодобово та безкоштовно в межах України. В центрах та бюро надання безоплатної правової допомоги по всій країні ви можете отримати юридичну консультацію та правовий захист.

Діють нові правила обліку в поліції заяв про злочини

Консультує начальник Головного територіального управління юстиції у Миколаївській області Роман Возняк

Наказом Міністерства внутрішніх справ від 8 лютого № 100 «Про затвердження Порядку ведення єдиного обліку в органах (підрозділах) поліції заяв і повідомлень про кримінальні правопорушення та інші події», який набув чинності 5 березня, оновлено Порядок ведення єдиного обліку в поліції заяв і повідомлень про кримінальні правопорушення та інші події.

Романе Івановичу, скажіть, будь ласка, тож яким тепер чином поліція буде дізнаватись про злочини?

Поліція дізнається про кримінальні правопорушення та інші події, зокрема через:

1) заяви (повідомлення) осіб, які надходять до органу (підрозділу) поліції, особи, уповноваженої на здійснення досудового розслідування, або службової особи, уповноваженої на прийняття та реєстрацію заяв (повідомлень);

2) самостійно виявлені слідчим або іншою посадовою особою органу поліції з будь-якого джерела обставини кримінального правопорушення;

3) повідомлення осіб, які затримали підозрювану особу під час учинення або замаху на вчинення кримінального правопорушення чи безпосередньо після вчинення кримінального правопорушення, чи під час безперервного переслідування особи, яка підозрюється в його вчиненні;

А яким чином будуть прийматись заяви від громадян?

Усні і письмові заяви і повідомлення незалежно від місця і часу їх учинення, повноти отриманих даних, особи заявника приймають цілодобово, безперервно та невідкладно.

Усні заяви поліцейський вносить до протоколу прийняття заяви про кримінальне правопорушення та іншу подію. Заяви, отримані під час особистого звернення реєструються.

Заявника мають попередити про кримінальну відповідальність за завідомо неправдиве повідомлення про вчинення злочину, передбачену статтею 383 Кримінального кодексу.

Уповноважена службова особа на лицьовому боці письмових заяв (повідомлень), протоколів прийняття заяв, рапортів поліцейських проставляє штамп реєстрації.

Заява (повідомлення), що надходить за телефоном "102", реєструється в системі з автоматичним присвоєнням порядкових номерів єдиного обліку.

А якщо поліцейський, наприклад, стане свідком злочину або йому стане відомо про скоєний злочин?

Поліцейський незалежно від місця свого перебування в разі виявлення або отримання інформації про кримінальне правопорушення та іншу подію чи звернення до нього громадян із заявою невідкладно повідомляє про це на "102" і зобов'язаний ужити заходів щодо запобігання правопорушенню, його припинення, рятування людей, надання допомоги особам, які її потребують, установлення і затримання осіб, які вчинили правопорушення, та охорони місця події.

Поліцейський у разі самостійного виявлення з будь-якого джерела обставин, що можуть свідчити про кримінальне правопорушення, невідкладно, але не пізніше 24 годин рапортом доповідає про це керівникові органу (підрозділу) поліції або особі, яка виконує його обов'язки.

А в який термін повинні бути внесені відомості до реєстру про скоений злочин?

Відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань мають бути внесені не пізніше 24 годин з моменту реєстрації.

Крім того, в поліційних відділках мають розміщувати пам'ятки щодо порядку ведення єдиного обліку заяв і повідомлень про кримінальні правопорушення.

Рішення про стягнення аліментів можна виконати

за кордоном після його визнання

Консультує начальник Головного територіального управління юстиції у Миколаївській області Роман Возняк

Серед українців, які перебувають за кордоном, є ті, хто ухиляється від сплати аліментів. Це створює низку проблем для їхніх дітей, які залишилися в Україні.

Переїзд дитини або батька - платника аліментів на постійне місце проживання за кордон, зміна ними громадянства не позбавляють дитину права на утримання. Якщо дитина живе в Україні, а батько - за кордоном, позов про стягнення аліментів може бути подано до суду в Україні, за місцем проживання дитини.

Якщо рішення про стягнення аліментів з батька, який проживає за кордоном, буде ухвалено судом України, це рішення на території іншої країни виконуватиметься відповідно до Договору про надання правової допомоги.

Рішення суду України підлягає виконанню на території іншої країни після його визнання. Для звернення з клопотанням про визнання і виконання рішення суду України до компетентного органу іншої країни зацікавлена особа звертається до суду України, який ухвалив рішення. Далі належним чином оформлене клопотання направляється компетентному органу іншої країни в порядку, передбаченому міжнародним договором України.

У більшості випадків такі клопотання за посередництва обласних територіальних управлінь юстиції надсилаються до Міністерства юстиції України для подальшого відправлення компетентним іноземним органам.

Виконання судового рішення на території іншої країни відбувається відповідно до її законодавства.

Кабінет Міністрів України визначив, як формуватиметься та хто вестиме Єдиний державний реєстр випадків домашнього насильства за ознакою статі

Консультує начальник Головного територіального управління юстиції у Миколаївській області Роман Возняк

Постановою Кабінету Міністрів України від 20.03.2019 № 234 "Про затвердження Порядку формування, ведення та доступу до Єдиного державного реєстру випадків домашнього насильства та насильства за ознакою статі" передбачено, що суб'єкти, які здійснюють заходи у сфері запобігання та протидії насильству, своєчасно виявлятимуть факти вчинення насильства та реагуватимуть на них, захищатимуть життєво важливі інтереси постраждалих осіб, запобігатимуть виникненню повторних випадків насильства, забезпечуватимуть проведення заходів у зазначеній сфері, надаватимуть комплексну та своєчасну допомогу постраждалим особам, а також вестимуть облік випадків насильства.

Порядок визначає процедуру формування, ведення та доступу до Єдиного державного реєстру випадків домашнього насильства та насильства за ознакою статі як автоматизованої інформаційно-телекомунікаційної системи.

Загалом, систему буде призначено для збирання, накопичення, зберігання, використання, поширення визначених Законом "Про запобігання та протидію домашньому насильству" даних про випадки домашнього насильства та насильства за ознакою статі.

У Порядку також визначено повноваження держателя, адміністратора, реєстраторів і користувачів Реєстру. Крім того, він покликаний вирішити питання конфіденційності використання даних і доступу до інформації, що міститься у ньому.

Змінено правила торгового обслуговування на ринку

споживчих товарів

Консультує начальник Головного територіального управління юстиції у Миколаївській області Роман Возняк

Касири і продавці зобов'язані заокруглювати загальні суми розрахунків у чеках, якщо в касі відсутні монети дрібних номіналів для видачі здачі. Заокруглення відбувається згідно з постановою Національного банку від 15.03.2018 № 25 «Про оптимізацію обігу монет дрібних номіналів».

Відповідні зміни в Порядок провадження торговельної діяльності та правил торговельного обслуговування на ринку споживчих товарів внесені постановою Кабінету Міністрів України від 6 березня 2019 року № 168, яка набула чинності 13 березня.

Також визначено, що касир або інший працівник, які мають право одержувати від споживача гроші за проданий товар, зобов'язані приймати без обмежень банкноти і монети усіх номіналів, які випускає в обіг Національний банк (у тому числі розмінні, обігові монети, пам'ятні та зношені банкноти і монети), що є платіжними засобами і не викликають сумніву в їх справжності та платіжності, за номінальною вартістю.

Крім того, касири і продавці повинні забезпечувати наявність у касі банкнот і монет для видачі здачі (крім тих, карбування та випуск в обіг/додатковий випуск в обіг яких припинено Національним банком).

У Верховній Раді зареєстрована ініціатива Міністерства юстиції України "е-малятко": онлайн-реєстрація народження дитини

Консультує начальник Головного територіального управління юстиції у Миколаївській області Роман Возняк

Кабінет Міністрів України зареєстрував в Верховній Раді законопроект № 10134 («Проект Закону про внесення змін до деяких законів України щодо створення сприятливих умов для отримання послуг, пов'язаних з народженням дитини»), який може значно спростити життя батькам новонароджених дітей.

Проектом пропонується забезпечити одночасне надання послуг з державної реєстрації народження, реєстрації місця проживання, призначення допомоги при народженні дитини, реєстрації в електронній системі охорони здоров'я, реєстрації у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків, видачі посвідчень батьків багатодітної сім'ї та дитини з багатодітної сім'ї.

З метою реалізації такої ініціативи законопроектом передбачається здійснення інформаційної взаємодії між центральними органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування. Порядок такої взаємодії буде затверджено в подальшому окремо.

Заяву на отримання зазначених послуг батьки зможуть подавати в електронному вигляді з використанням кваліфікованого електронного підпису.

Також законопроект пропонує закріпити на законодавчому рівні можливість реєстрації народження дитини у закладі охорони здоров'я, в якому дитина народилась.

Крім того нагадуємо, що 6 лютого, під час урядового засідання, члени Кабінету Міністрів України підтримали розроблений Мін'юстом законопроект "Про внесення змін до деяких законів України щодо створення сприятливих умов для отримання послуг, пов'язаних з народженням дитини", який дасть можливість батькам новонароджених під час державної реєстрації народження отримати повний комплекс необхідних послуг.

Зазначена ініціатива отримала назву "Електронне малятко".

Розроблений законопроект дає можливість українським громадянам отримати сервіси з реєстрації місця проживання, отримання допомоги при народженні дитини, реєстрації народження дитини в електронній системі охорони здоров'я, реєстрації дитини як платника податків та отримати посвідчення батьків багатодітної сім'ї та дитини з багатодітної сім'ї.

Таку заявку можна буде подати як в органі державної реєстрації актів цивільного стану, так і в закладах охорони здоров'я. До цього долучать центри надання адміністративних послуг, які так само надаватимуть весь зазначений пакет послуг. Це дуже важливий крок до системи електронного врядування.

Додатково передбачено, що під час державної реєстрації народження дитини можна буде передавати в електронному вигляді в режимі реального часу інформацію про новонародженого до Єдиного державного демографічного реєстру.

Як зауважив очільник управління юстиції Роман Возняк, після прийняття законопроекту кожна українська сім'я зможе в себе вдома через Інтернет зайти в електронний кабінет, ідентифікувати свою особу електронним ключем, подати одну уніфіковану заявку. У ній слід вказати ім'я дитини та перелік послуг, які батьки хочуть отримати. Ця заявка буде опрацьована всіма відповідними службами, а батьки отримають послугу без необхідності відвідувати різні державні установи.

Випускникам шкіл видадуть свідоцтво, а не атестат

Консультує начальник Головного територіального управління юстиції у Миколаївській області Роман Возняк

Українські школярі відтепер отримуватимуть після 4-го класу свідоцтво про здобуття початкової освіти; після 9-го - свідоцтво про здобуття базової середньої освіти; а після завершення школи в 11-му (12) класі - свідоцтво про здобуття повної загальної середньої освіти.

Відповідну постанову було прийнято на урядовому засіданні 6 березня 2019 року.

Також, для того щоб усі ці документи були доступні і для осіб з порушеннями зору, їх почнуть виготовляти з використанням шрифту Брайля.

Таким чином Міністерство освіти і науки України розпочало реформу "Нова українська школа". У вересні 2019 року вже два класи - перший і другий - вчитимуться за новим стандартом, з підготовленими вчителями та в новому освітньому просторі. Міністерство освіти і науки інвестує в обладнання природничо-математичних кабінетів і формує мережу опорних шкіл для підготовки до реформи на наступних рівнях освіти.

Щороку в Україні зростає кількість дітей з особливими освітніми потребами у школах. Саме тому отримуючи свій документ про освіту, вони мають право розуміти, що там написано. Тож відтепер така можливість з'явиться.

Важливо зазначити, що постановою вперше передбачено введення документу єдиного зразка після завершення початкової школи. Поки його не видаватимуть безпосередньо школярам, однак планується, що всі свідоцтва, зокрема про отримання початкової освіти, будуть занесені в Єдину державну базу (ЄДЕБО). Це полегшить відновлення документів, а також перехід дітей із закладу в заклад.

Булінг - ми всі можемо допомогти це зупинити

Інтерв’ю з начальником Головного територіального управління юстиції у Миколаївській області Романом Возняком

Роман Іванович, 19 січня набув чинності Закон щодо протидії булінгу (цькуванню). Скажіть, будь ласка, ще раз - що це таке?

Взагалі, булінг - дії або бездіяльність учасників освітнього процесу, які полягають у психологічному, фізичному, економічному, сексуальному насильстві, у тому числі із застосуванням засобів електронних комунікацій, що вчиняються стосовно малолітньої чи неповнолітньої особи та (або) такою особою стосовно інших учасників освітнього процесу, внаслідок чого могла бути чи була заподіяна шкода психічному або фізичному здоров'ю потерпілого.

А як відрізнити булінг від інших негативних проявів поведінки школярів?

Типовими ознаками булінгу є:

- систематичність (повторюваність) діяння (тобто це не одноразова дія) – і це один з важливих критеріїв;

- наявність сторін - кривдник (булер), потерпілий (жертва булінгу), можливі спостерігачі;

- дії або бездіяльність кривдника, наслідком яких є заподіяння психічної та/або фізичної шкоди, приниження, страх, тривога, підпорядкування потерпілого інтересам кривдника, та/або спричинення соціальної ізоляції потерпілого.

Яка відповідальність передбачена в законодавстві за такі дії?

За булінг встановлена адміністративна відповідальність: Кодекс про адміністративні правопорушення доповнено новою статтею 173-4, згідно з якою батьки дітей від 14 до 16 років, які займались булінгом заплатять штраф від 50 до 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або відбудуть громадські роботи на строк від 20 до 40 годин.

Якщо ж булінгом займалась група дітей цього віку батьки муситимуть заплатити від 100 до 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або займатись громадськими роботами від 40 до 60 годин.

А чи несе відповідальність за такі факти школа?

Так, за булінг відповідатимуть і директори шкіл. Керівник закладу освіти у разі неповідомлення Нацполіції про випадки булінгу має заплатити штраф від 50 до 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 850 до 1700 грн) або виконати виправні роботи на строк до одного місяця з відрахуванням до 20 % заробітку.

А куди звертатись дітям або їх батькам у разі виявлення випадків булінгу?

Про випадки булінгу можна повідомляти керівнику закладу освіти, Нацполіції або освітньому омбудсмену.

Освітній омбудсмен перевірятиме заяви про випадки булінгу в закладі освіти та відстежуватиме реакцію на такі випадки з боку педагогічних, науково-педагогічних, наукових працівників, керівництва та засновника. Також омбудсмен аналізуватиме заходи для надання соціальних та психолого-педагогічних послуг школярам, які постраждали від булінгу, стали його свідками або вчинили булінг.

Міністерством соціальної політики України розроблено порядок здійснення контролю за цільовим витрачанням аліментів на дитину

Консультує начальник Головного територіального управління юстиції у Миколаївській області Роман Возняк

Мінсоцполітики наказом від 15 листопада 2018 року № 1713 «Про затвердження Порядку здійснення органами опіки та піклування контролю за цільовим витрачанням аліментів на дитину» визначило порядок здійснення органами опіки та піклування контролю за цільовим витрачанням аліментів на дитину.

Порядок визначає процедуру здійснення контролю за цільовим витрачанням коштів на утримання дитини (аліментів) одним із батьків або іншим законним представником дитини, разом з яким вона проживає.

Зазначений контроль здійснюватимуть органи опіки та піклування, проводячи інспекційні відвідування одержувача аліментів.

«Безпосереднє проведення інспекційного відвідування покладено на службу у справах дітей відповідної районної, районної у містах Києві та Севастополі держадміністрації, виконавчого органу міської, районної у місті ради, сільської, селищної ради об'єднаної територіальної громади за місцем проживання одержувача аліментів із залученням (за потреби) психолога, соціального педагога, фахівця із соціальної роботи. Кількість посадових осіб, що проводять інспекційне відвідування, не може бути меншою 2 осіб» - наголосив Очільник юстиції Роман Возняк.

Для проведення інспекційного відвідування одержувача аліментів платник аліментів має подати заяву до відповідних органів, зазначених вище, або до відповідної служби у справах дітей.

Аби підтвердити сплату аліментів, разом із заявою платник аліментів обов'язково має подати розрахунок заборгованості зі сплати аліментів за останні 12 місяців, виданий відповідно до Інструкції з організації примусового виконання рішень (наказ Міністерства юстиції України від 02.04.2012 № 512/5), а також відомості про місце проживання отримувача аліментів. У разі повторного впродовж року звернення платника аліментів із заявою про проведення інспекційного відвідування подається розрахунок заборгованості зі сплати аліментів за період, що минув з дати проведення попереднього інспекційного відвідування.

«Якщо аліменти на дитину сплачуються не за рішенням суду (за домовленістю між батьками дитини, договір між батьками про сплату аліментів на дитину), платник аліментів надає копії інших документів, що підтверджують сплату аліментів на дитину та їх розмір» - зауважив Роман Возняк.

Наявність заборгованості зі сплати аліментів є підставою для відмови платнику аліментів у проведенні інспекційного відвідування одержувача аліментів.

Інспекційне відвідування проводиться протягом 30 календарних днів з дати надходження заяви платника аліментів.

Одержувача аліментів обов'язково потрібно поінформувати про проведення інспекційного відвідування, надіславши рекомендований лист з повідомленням про вручення не пізніше ніж за 7 календарних днів до запланованого дня проведення, узгодивши дату та час візиту телефоном та/або за допомогою електронного зв'язку.

У рекомендованому листі одержувача аліментів попереджають про адмінвідповідальність, передбачену статтею 188-50 КУпАП («Невиконання законних вимог посадових (службових) осіб органу опіки та піклування»), за створення перешкод у проведенні інспекційного відвідування.

Якщо існують об'єктивні обставини, що унеможливлюють проведення інспекційного відвідування, які можуть бути підтверджені копією відповідного документа (у зв'язку з хворобою дитини та/або одержувача аліментів, перебуванням його та/або дитини на лікуванні у закладі охорони здоров'я, службовому відрядженні, виїздом разом з дитиною на оздоровлення та відпочинок, зокрема за кордон, тощо), строк проведення інспекційного відвідування може бути подовжено, але не більше ніж до 45 календарних днів від дати надходження заяви.

У ході проведення інспекційного відвідування здійснюється обстеження умов проживання дитини для визначення рівня задоволення її індивідуальних потреб. При цьому береться до уваги розмір аліментів, що сплачуються на дитину.

Якщо розмір аліментів, що сплачується на дитину, не перевищує розміру двох прожиткових мінімумів для дитини відповідного віку (на кожну дитину), оцінюється рівень забезпечення її базових потреб: забезпечення харчуванням, необхідними ліками у разі потреби, одягом та взуттям відповідно до сезону, іграшками та іншими засобами для розвитку та навчання дитини відповідно до її віку.

У разі якщо розмір аліментів складає понад два прожиткових мінімуми для дитини відповідного віку (на кожну дитину), підтвердженням цільового використання аліментів на дитину можуть бути: наявність облаштованих відповідними меблями та речами місць для сну та відпочинку дитини; її розвитку та навчання; приміщень для прийняття їжі та санітарно-гігієнічних потреб; обладнання для занять спортом; музичних інструментів; відвідування дитиною навчальних курсів, гуртків та секцій; відкриття на ім'я дитини банківського рахунку; витрати на оздоровлення та лікування дитини, придбання засобів реабілітації тощо.

Під час проведення інспекційного відвідування звертають увагу на зовнішній вигляд дитини, її загальний стан та самопочуття, інші ознаки, що можуть свідчити про неналежний рівень задоволення її індивідуальних потреб з урахуванням віку, статі, стану здоров'я, особливостей розвитку (хворобливий вигляд, невідповідність ваги та зросту віку дитини, занедбаність, відсутність продуктів харчування тощо).

Якщо дитина досягла такого віку та рівня розвитку, що може висловити свою думку, проводять бесіду з дитиною для з'ясування рівня задоволення її індивідуальних потреб, зокрема у харчуванні, забезпеченні необхідним одягом, іншими речами та засобами, необхідними для її належного догляду та розвитку.

У разі якщо під час обстеження умов проживання дитини не вдалося об'єктивно з'ясувати стан задоволення її індивідуальних потреб, служба у справах дітей може звернутися із запитами:

- до закладів освіти, охорони здоров'я або соціального забезпечення, у яких дитина отримує відповідні послуги, щодо стану здоров'я дитини (зокрема, спричиненого наявністю чи відсутністю належного харчування, забезпеченням її необхідними ліками у разі потреби тощо), наявності у дитини необхідного для навчання та виховання приладдя, одягу відповідно до віку та сезону, отримання за потреби соціальних та інших послуг, у тому числі платних;

- до надавачів житлово-комунальних послуг - щодо стану їх оплати за місцем проживання дитини.

Чеки, квитанції, довідки та інші документи для підтвердження цільового використання коштів одержувач аліментів може надати виключно за власним бажанням та за умови їх наявності.

Також виключно за власним бажанням одержувач аліментів може надати письмове пояснення щодо цільового їх використання, яке долучається до висновку за результатами проведення інспекційного відвідування.

«Протягом 5 робочих днів після проведення інспекційного відвідування складається висновок за результатами інспекційного відвідування щодо цільового витрачання аліментів на дитину. Його завірені копії надсилаються рекомендованими листами з повідомленням про вручення платнику та одержувачу аліментів. У разі неотримання копії висновку поштою платник та одержувач аліментів мають право звернутися за його отриманням до служби у справах дітей» - наголосив Роман Возняк.

Повторне відвідування проводиться не раніше ніж через 3 місяці з дати проведення попереднього інспекційного відвідування.

«Якщо виявлено за результатами проведеного інспекційного відвідування ознак, що можуть свідчити про нецільове витрачання аліментів, платник аліментів відповідно до статті 186 СК України («Контроль органу опіки та піклування за цільовим витрачанням аліментів») має право звернутися до суду з позовом про зменшення розміру аліментів або про внесення частини аліментів на особистий рахунок дитини у відділенні Державного ощадного банку України» - зауважив начальник управління юстиції.

У додатку до наказу наведено форму висновку за результатами інспекційного відвідування щодо цільового витрачання аліментів на дитину.

Наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування.

ХТО МОЖЕ СТАТИ УСИНОВЛЮВАЧЕМ ТА ЩО ДЛЯ ЦЬОГО ПОТРІБНО ЗРОБИТИ РОЗПОВІДАЄ МІНІСТР ЮСТИЦІЇ УКРАЇНИ ПАВЛО ПЕТРЕНКО

Доброго дня! Ми з дружиною виховали двох дітей, нині вони вже дорослі і живуть окремо, але нам хочеться подарувати любов та тепло дитині з дитячого будинку. В Інтернеті міститься багато різної інформації, однак немає розуміння, що за чим робити, куди звертатися та які документи необхідно зібрати? Буду вдячний за поради.

З повагою, Сергій Стеценко

Що таке усиновлення?

Згідно з українським законодавством усиновлення - це прийняття усиновлювачем у свою сім'ю особи на правах дочки чи сина, що здійснене на підставі рішення суду, крім випадку усиновлення дитини, яка є громадянином України, але проживає за межами України (в цьому випадку усиновлення здійснюється в консульській установі або дипломатичному представництві України).

Хто підлягає усиновленню?

Усиновленню підлягають діти, які перебувають на обліку як:

діти-сироти;

діти, позбавлені батьківського піклування;

діти, батьки яких дали згоду на усиновлення.

Хто може бути усиновлювачем?

Законодавством України визначено коло осіб, які можуть бути усиновлювачами:

дієздатна особа віком не молодша 21 року, за винятком, коли усиновлювач є родичем дитини;

особа має бути старша за дитину не менш як на 15 років.У разі усиновлення повнолітньої особи різниця у віці не може бути меншою, ніж 18 років;

подружжя;

особи, які проживають однією сім'єю;

якщо дитина має лише матір або лише батька, які у зв'язку з усиновленням втрачають правовий зв'язок з нею, усиновлювачем дитини може бути один чоловік або одна жінка.

При цьому кількість дітей, яку може усиновити один усиновлювач, необмежена.

Чи є якісь переваги у праві на усиновлення?

Так, переважне право над іншими усиновити дитину має громадянин України, в сім'ї якого виховується дитина; який є родичем дитини; якщо усиновлювачем є чоловік матері або дружина батька дитини; якщо особа усиновлює одразу кількох дітей, які є братами та/або сестрами.

Крім того, переважне право на усиновлення дитини має подружжя.

Як стати на облік потенційним усиновлювачам?

Облік громадян України, які постійно проживають на території України і бажають усиновити дитину, здійснює служба у справах дітей. Щоб стати на облік потенційним усиновлювачам

потрібно подати:

заяву про взяття на облік як кандидатів в усиновлювачі;

копію паспорта або іншого документа, що посвідчує особу заявника;

довідку про заробітну плату за останні 6 місяців або копія декларації про доходи за попередній календарний рік, засвідчена органами ДФС;

копію свідоцтва про шлюб (якщо заявники перебувають у шлюбі);

висновок про стан здоров'я кожного заявника;

засвідчену нотаріальну письмову згода другого з подружжя на усиновлення дитини (у разі усиновлення дитини одним з подружжя);

довідку про наявність чи відсутність судимості для кожного заявника, видана територіальним центром з надання сервісних послуг МВС;

копію документа, що підтверджує право власності або користування житловим приміщенням.

Що робить служба у справах дітей?

Служба у справах дітей протягом 10 робочих днів після надходження заяви та всіх документів перевіряє їх на відповідність вимогам законодавства, проводить бесіду із заявниками, складає акт обстеження житлово-побутових умов заявників, розглядає питання про можливість заявників бути усиновлювачами та готує відповідний висновок. У разі надання позитивного висновку ставить заявників на облік кандидатів в усиновлювачі.

Після знайомства та встановлення контакту з дитиною кандидати в усиновлювачі звертаються до служби у справах дітей із заявою про бажання усиновити дитину. Служба у справах дітей готує висновок про доцільність усиновлення та відповідність його інтересам дитини. Висновок подається в суд разом з іншими документами.

На що ще потрібно звернути увагу?

Усиновлення дитини здійснюється за письмовою згодою: батьків дитини, засвідченою нотаріально, піклувальників, опікунів або закладу охорони здоров’я чи навчального закладу, де перебуває дитина. Також усиновлення здійснюється і за згодою самої дитини, якщо вона досягла такого віку та рівня розвитку, що може її висловити

У разі відсутності дозволу опікуна, піклувальника на усиновлення дитини, така згода може бути надана органом опіки та піклування.

Суд своїм рішенням може постановити проведення усиновлення без дозволу органу опіки і піклування, якщо буде встановлено, що усиновлення дитини відповідає її інтересам.

Роз'єднання братів і сестер при усиновлені, не допускається.

Як звернутися до суду?

Особа, яка бажає усиновити дитину, подає до суду заяву про усиновлення. Також до заяви додаються:

копія свідоцтва про шлюб, а також письмова згода на це другого з подружжя, засвідчена нотаріально, - при усиновленні дитини одним із подружжя;

медичний висновок про стан здоров’я заявника;

довідка з місця роботи із зазначенням заробітної плати або копія декларації про доходи;

документ, що підтверджує право власності або користування жилим приміщенням;

інші документи, визначені законодавством.

Судові витрати, пов’язані з розглядом справи про усиновлення, сплачуються заявником.

*Заява про усиновлення може бути відкликана до набрання чинності рішення суду про усиновлення.

Чи можна змінити прізвище та ім’я дитини після усиновлення?

За окремим клопотанням заявника, суд вирішує питання про зміну імені, прізвища та по батькові, дати і місця народження усиновленої дитини. Однак, дата народження дитини може бути змінена не більш, як на 6 місяців.

Здійснення нагляду за дотриманням прав усиновлених дітей

Нагляд за умовами проживання і виховання усиновлених дітей здійснюється службами у справах дітей за місцем проживання усиновлювачів до досягнення ними 18 років.

Крім того, щороку протягом перших 3-х років після усиновлення дитини перевіряються умови її проживання та виховання. В подальшому така перевірка здійснюватиметься один раз на 3 роки до досягнення дитиною 18 років.

Куди звертатися за більш детальною консультацією та роз’ясненнями?

кщо у вас залишились питання з цього приводу, будь ласка, телефонуйте до контакт-центру системи безоплатної правової допомоги за номером 0 (800) 213 103, цілодобово та безкоштовно в межах України. В центрах та бюро надання безоплатної правової допомоги по всій країні ви можете отримати юридичну консультацію та правовий захист.

Індивідуальні номерні знаки можна буде замовити онлайн

Консультує начальник Головного територіального управління юстиції у Миколаївській області Роман Возняк

Міністерство внутрішніх справ оновило Порядок замовлення, видачі і обліку номерних знаків транспортних засобів, що виготовляються по індивідуальному замовленню

Відповідний наказ Міністерства внутрішніх справ від 26 грудня 2018 року № 1058 "Про затвердження Порядку замовлення, видачі та обліку номерних знаків транспортних засобів, що виготовляються за індивідуальним замовленням їх власників" набуде чинності з дня офіційного опублікування.

Замовити індивідуальні номерні знаки можна буде в територіальних органах з надання сервісних послуг МВС або онлайн.

Не можуть бути замовлені онлайн індивідуальні номерні знаки юридичними особами за дорученням, а також що містять графічний елемент або логотип, символіку, абревіатури або скорочені назви установ, підприємств і так далі, незалежно від форм власності, громадських організацій.

«Для замовлення індивідуального номерного знаку онлайн власник транспортного засобу проходитиме процедуру ідентифікації і аутентифікації з використанням кваліфікованого електронного підпису, а після чого вказувати регіон, в якому зареєстрований транспортний засіб, і напис, який він бажає нанести на номерний знак» - зауважив Роман Возняк.

Такий напис автоматично перевіряється і якщо напис вже є в регіоні реєстрації, то власник транспортного засобу отримує онлайн-відповідь про неможливість його оформлення.

Якщо замовлений напис не повторюється, власникові надається доступ для переходу до заповнення заяви.

Уповноважена особа сервісного центру МВС впродовж двох робочих днів перевіряє відомості про транспортний засіб та його власника по реєстрах і базах даних МВС і замовлений напис на відповідність вимогам і у разі відповідності розробляє макет індивідуального номерного знаку.

Власник транспортного засобу підписує макет індивідуального номерного знаку кваліфікованим електронним підписом, оплачує вартість комплекту індивідуальних номерних знаків та послуги територіального органу. Оплату можна буде здійснити через Інтернет з використанням електронних платіжних систем, що дозволяє сформувати платіжний документ.

Строк виготовлення індивідуальних номерних знаків до одного місяця з моменту передачі макету індивідуального номерного знаку виробникові. Після отримання індивідуальних номерних знаків власник авто впродовж 10 днів повинен його перереєструвати.

«На індивідуальних номерах можуть заборонити написи дискримінаційного характеру, зокрема, за ознаками соціального і майнового положення, статі, освіти, роду і характеру занять, місця проживання. Також під забороною будуть графічні елементи дискримінаційного характеру та графічні елементи, схожі за накресленням із літерами чи цифрами. Забороняється також одночасне використання літер української і латинської абеток, за винятком літер, що збігаються за написом» - зауважив очільник юстиції.

Індивідуальні номерні знаки дійсні тільки на території України.

Батькам щомісячно компенсують 1626 грн на муніципальну няню

Консультує начальник Головного територіального управління юстиції у Миколаївській області Роман Возняк

З 1 січня 2019 року обласні та Київська міські державні адміністрації мають відшкодовувати вартість послуг "муніципальної няні".

Компенсація послуги "муніципальна няня" здійснюється у межах видатків, передбачених на відповідний рік, за рахунок субвенції з державного місцевим бюджетам

«Батьки щомісячно отримають відшкодування витрат на догляд за дитиною, яка не досягла трьох років у розмірі прожиткового мінімуму на дітей до шести років, встановленого на 1 січня (01.01.2019 – 30.06.2019 - 1626 грн., 01.07.2019 – 30.11.2019 - 1699 грн., 01.12.2019 – 31.12.2019 - 1779 грн.)» - наголосив Роман Возняк.

Порядок відшкодування вартості послуги з догляду за дитиною до трьох років "муніципальна няня" затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 30 січня 2019 року № 68 «Деякі питання надання послуги з догляду за дитиною до трьох років "муніципальна няня"», яка набула чинності 12 лютого.

«Взагалі, муніципальною нянею є будь-яка фізична особа - підприємець (КВЕД 97.00, КВЕД 88.91), юридична особа, яка надає послугу з догляду за дітьми (КВЕД 78.20, КВЕД 85.10), крім державних і комунальних закладів дошкільної освіти, та з якою укладено договір про здійснення догляду за дитиною до трьох років. У договорі має бути визначено, зокрема, назву послуги, її обсяг із зазначенням конкретних заходів, умови та строк її надання, вартість, періодичність оплати, відповідальність сторін» - пояснив очільник обласної юстиції Роман Возняк.

Компенсація не призначається батькам- вихователям дитячих будинків сімейного типу, прийомними батьками, якщо вони отримують грошове забезпечення.

Для отримання компенсації батьки протягом місяця після укладення договору мають подати місцевому структурному підрозділу з питань соціального захисту населення за місцем свого проживання заяву та документи у паперовій або електронній формі.

Отже управлінню соцзахисту треба подати:

- заяву про надання компенсації послуги "муніципальна няня";

- заяву про перерахування коштів на банківський рахунок;

- копію договору з нянею;

- документи, що підтверджують витрати на оплату послуг (чек, розрахункова квитанція, виписка з банківського рахунка) - подаються щомісячно до 5 числа в електронній або паперовій формі

До заяви додаються копії:

- свідоцтва про народження дитини;

- паспорта отримувача компенсації з даними про прізвище, ім'я та по батькові, дату його видачі та місце реєстрації, ІНН;

- документа, що посвідчує проживання на території України (для іноземця та особи без громадянства).

Факт народження дитини на території України у разі подання заяви в електронній формі підтверджується за інформацією з державного реєстру актів цивільного стану громадян.

Діють нові правила евакуації неправильно припаркованих авто

Консультує начальник Головного територіального управління юстиції у Миколаївській області Роман Возняк

Поліцейські блокуватимуть або доставлятимуть на штрафмайданчик транспортні засоби за порушення правил паркування та створення перешкод дорожньому руху.

8 лютого набули чинності нові правила оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режим, затверджені наказом Міністерства внутрішніх справ від 20 грудня 2018 № 1040 «Про затвердження Змін до Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі».

Авто, яке істотно перешкоджає дорожньому руху або загрожує безпеці, евакуюватимуть на штрафмайданчик. Така ж доля чекає і на авто, залишене на місці для осіб з інвалідністю. У інших випадках авто заблокують технічними пристроями.

«У разі виявлення транспортного засобу боржника, оголошеного в розшук відповідно до статті 36 Закону «Про виконавче провадження» («Розшук боржника, його майна, розшук дитини за виконавчим документом про відібрання дитини»), його також тимчасово затримують» - зауважив Роман Возняк.

У разі тимчасового затримання транспортного засобу складається акт огляду. Місце розташування такого транспортного засобу обов'язково фіксується на фото або відео (це не стосується авто боржника). Зображення або відеозапис разом з іншою інформацією про порушення не пізніше наступного робочого дня з дня встановлення відповідальної особи, вносяться до Реєстру адміністративних правопорушень у сфері безпеки дорожнього руху.

Якщо водій був присутнім при тимчасовому затриманні і порушення неможливо усунути на місці, поліцейський оформляє протокол про тимчасове затримання транспортного засобу з зазначенням акту огляду та тимчасового затримання. Якщо водій усуне порушення у максимально короткий термін, авто не затримується - поліцейський оформляє протокол про адміністративне правопорушення. При цьому акт огляду і тимчасового затримання, якщо його вже склали, долучається до рапорту поліцейського про факт появи водія на місці правопорушення у момент виконання робіт із завантаження транспртного засобу.

Якщо водія нема, поліцейський залишить під склоочисниками заблокованого автомобіля повідомлення про тимчасове затримання транспортного засобу і необхідності прибуття такого водія до територіального органу Нацполіції для оформлення протоколу або винесення постанови.

«Евакуйований автомобіль можна повернути, оплативши вартість послуги з його транспортування і зберігання у розмірі, встановленому спільним наказом МВС і Мінекономрозвитку, та сплативши штраф за постановою» - наголосив Роман Возняк.

Крім того, врегульовано порядок розгляду справ про адміністративне правопорушення за порушення правил зупинки, стоянки, парковки транспортних засобів, зафіксоване в режимі фотографування (відеозапису).

Уряд підтримав законопроект Мін’юсту "е-малятко"

Консультує начальник Головного територіального управління юстиції у Миколаївській області Роман Возняк

06 лютого під час засідання Кабінету Міністрів України підтримано розроблений Міністерством 'юстиції України законопроект "Про внесення змін до деяких законів України щодо створення сприятливих умов для отримання послуг, пов'язаних з народженням дитини", який дасть можливість батькам новонароджених під час державної реєстрації народження отримати повний комплекс необхідних послуг.

Зазначена ініціатива отримала назву "Електронне малятко".

Розроблений законопроект дає можливість українським громадянам отримати сервіси з реєстрації місця проживання, отримання допомоги при народженні дитини, реєстрації народження дитини в електронній системі охорони здоров'я, реєстрації дитини як платника податків та отримати посвідчення батьків багатодітної сім'ї та дитини з багатодітної сім'ї.

«Після прийняття законопроекту кожна українська сім'я зможе в себе вдома через Інтернет зайти в електронний кабінет, ідентифікувати свою особу електронним ключем та подати одну уніфіковану заявку. У ній слід вказати ім'я дитини та перелік послуг, які батьки хочуть отримати. Ця заявка буде опрацьована всіма відповідними службами, а батьки отримають послугу без необхідності відвідувати різні державні установи» - зазначив Роман Возняк.

Таку заявку можна буде подати як в органах державної реєстрації актів цивільного стану, так і в закладах охорони здоров'я. До цього долучать центри надання адміністративних послуг, які так само надаватимуть весь зазначений пакет послуг. Це дуже важливий крок до системи електронного врядування.

Додатково передбачено, що під час державної реєстрації народження дитини можна буде передавати в електронному вигляді в режимі реального часу інформацію про новонародженого до Єдиного державного демографічного реєстру.

Поліція блокуватиме або евакуює авто за порушення правил паркування

Консультує начальник Головного територіального управління юстиції у Миколаївській області Роман Возняк

Міністерством внутрішніх справ України оновлено Інструкцію з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі.

Міністерство внутрішніх справ наказом від 20 грудня 2018 № 1040 «Про затвердження Змін до Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі», оновило порядок тимчасового затримання транспортних засобів (набуде чинності з дня офіційного опублікування).

«Евакуювати транспортний засіб на штрафмайданчик можна виключно за умови, що його розміщення істотно перешкоджає дорожньому руху або створює загрозу безпеки або розміщено на місцях, призначених для паркування транспортних засобів, якими управляють водії з інвалідністю. У інших випадках тимчасове затримання проводиться шляхом блокування за допомогою технічних пристроїв» - зауважив Роман Возняк.

Тимчасове затримання транспортного засобу здійснюється також у разі виявлення транспортного засобу боржника, оголошеного в розшук відповідно до статті 36 Закону про виконавче провадження.

«У разі тимчасового затримання транспортного засобу складається акт огляду. Місце розташування такого транспортного засобу має бути обов'язково зафіксовано в режимі фотографування (відеозапису) крім випадків тимчасового затримання транспортного засобу боржника. Зображення або відеозапис разом з іншою інформацією про адмінправопорушення негайно, але не пізніше чим впродовж наступного робочого дня з дня встановлення відповідальної особи, вносяться до Реєстру адміністративних правопорушень у сфері безпеки дорожнього руху» - наголосив начальник управління Роман Возняк.

Якщо водій, який вчинив правопорушення, був присутнім при тимчасовому затриманні і порушення неможливо усунути на місці, поліцейський оформляє протокол, в якому робиться відповідний запис про тимчасове затримання транспортного засобу із зазначенням інформації про складання акту огляду та тимчасового затримання.

Якщо правопорушення може бути усунуте водієм у максимально короткий термін, поліцейський не проводить тимчасове затримання і оформляє протокол про адміністративне правопорушення. При цьому акт огляду і тимчасового затримання, якщо його вже склали, долучається до рапорту поліцейського про факт появи водія на місці правопорушення у момент виконання робіт із завантаження транспортного засобу.

«У випадку відсутності водія поліцейський залишає на місці, де був автомобіль, або під склоочисниками заблокованого автомобіля повідомлення про тимчасове затримання транспортного засобу і необхідності прибуття такого водія до територіального органу Нацполіції для оформлення протоколу або винесення постанови» - зауважив Роман Возняк.

Також інформація про таке затримання негайно передається на мобільний номер і на адресу електронної пошти відповідальної особи, внесені до Єдиного державного реєстру транспортних засобів. Вказана інформація повинна містити відомості про адресу сайту, на якій особа може ознайомитися із зображенням або відеозаписом транспортного засобу у момент здійснення адміністративного правопорушення, а також про місце його зберігання.

Розблокування транспортного засобу здійснюється поліцейським після складання протоколу про адміністративне правопорушення або винесення постанови у справі про адміністративне правопорушення.

Про місце зберігання тимчасово затриманого транспортного засобу поліцейський повідомляє водія при складанні протоколу, а у разі його відсутності - у чергову частину територіального органу Нацполіції.

Умовами повернення транспортного засобу є оплата вартості послуги з транспортування і зберігання транспортного засобу у розмірі, встановленому спільним наказом МВС і Мінекономрозвитку, а у разі винесення постанови про накладення стягнення у вигляді штрафу - його сплати.

Крім того, врегульовано порядок розгляду справ про адміністративне правопорушення за порушення правил зупинки, стоянки, парковки транспортних засобів, зафіксоване в режимі фотографування (відеозапису).

Учасники бойових дій зможуть отримувати соціальну стипендію після 23 років

Консультує начальник Головного територіального управління юстиції у Миколаївській області Роман Возняк

Кабмін розширив категорії одержувачів соціальних стипендій.

Відповідну постанову Кабміну "Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України від 17 червня 2015 № 423 («Про затвердження Положення про Міністерство соціальної політики України») і від 28 грудня 2016 № 1045 («Деякі питання виплати соціальних стипендій студентам (курсантам) вищих навчальних закладів»)" прийнято на засіданні 23 січня 2019 року.

«Тепер отримувати соціальну стипендію зможуть усі учасники бойових дій, у тому числі особи визнані постраждалими учасниками Революції Гідності, особи з інвалідністю внаслідок війни і учасники заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії РФ у Донецькій і Луганській областях та їх дітям, які є студентами ВНЗ» - зауважив Роман Возняк.

Також скасовується обмеження за віком (23 роки) учасникам бойових дій при наданні соціальної стипендії.

Крім того, встановлено строки надання підтверджуючих документів на продовження виплати соціальних стипендій і визначено право на виплату соціальної стипендії за минулий період, якщо несвоєчасне включення студента в списки, відбулося не з його вини.

Кабінет Міністрів України суттєво розширив права соціальних інспекторів

Консультує начальник Головного територіального управління юстиції у Миколаївській області Роман Возняк

Вони зможуть контролювати правильність надання тимчасової державної соціальної допомоги непрацюючій особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула право на пенсійну виплату. Також Уряд удосконалив діяльність соціальних інспекторів.

Відповідну постанову "Про внесення змін до Положення про головного державного соціального інспектора та державного соціального інспектора" прийнято 16 січня 2019 року на засіданні Кабінету Міністрів України.

Чинним Положенням про головного державного соціального інспектора та державного соціального інспектора (затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 21.08.2001 № 1091 «Деякі питання надання державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям») визначено повноваження, права, умови призначення на посади соціальних інспекторів.

Відповідно до внесених змін уповноважена особа виконавчих органів сільських, селищних, міських рад об'єднаних територіальних громад матиме право складати та передавати до відповідного органу соціального захисту населення акти обстеження матеріально-побутових умов сім'ї для призначення (відновлення) державної соціальної допомоги/соціальних виплат.

Також доповнено перелік повноважень соціальних інспекторів у частині здійснення контролю за правильністю надання тимчасової державної соціальної допомоги непрацюючій особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату, як це передбачено Порядком призначення тимчасової державної соціальної допомоги непрацюючій особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату (затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2017 № 1098 «Про затвердження Порядку призначення тимчасової державної соціальної допомоги непрацюючій особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату»).

Головний державний соціальний інспектор та державний соціальний інспектор матимуть право проводити вибіркові перевірки правильності складання уповноваженими особами виконавчих органів сільських, селищних, міських рад об'єднаних територіальних громад актів обстеження матеріально-побутових умов сім'ї, а також вживати заходів щодо повернення надміру виплачених коштів державної соціальної допомоги.

Штрафи за порушення правил дорожнього руху надсилатимуть належним користувачам авто

Консультує начальник Головного територіального управління юстиції у Миколаївській області Роман Возняк

Визначено процедуру внесення до Єдиного державного реєстру транспортних засобів відомостей про належного користувача. Ці зміни пов'язані з введенням відеофіксації порушень ПДР).

Відповідний Порядок внесення відомостей об належного користувача транспортного засобу в Єдиний державний реєстр транспортних засобів затверджено постановою від 14 листопада 2018 № 1197 «Про затвердження Порядку внесення відомостей про належного користувача транспортного засобу до Єдиного державного реєстру транспортних засобів», яка набула чинності 15 січня.

Роман Іванович, тож яких належних користувачів можна внести відомості до Реєстру?

1) належний користувач, якого визначає безпосередньо власник транспортного засобу;

2) працівник, якого визначає керівник юридичної особи;

3) користувач, на якого власник оформив нотаріально посвідчену довіреність;

4) користувач на підставі договору оренди;

5) користувач на підставі договору лізингу;

6) користувач на підставі тимчасового реєстраційного талона.

Належні користувачі у разі внесення про них відомостей до Реєстру нестимуть відповідальність за порушення ПДР, зафіксовані в автоматичному режимі або в режимі фотографування (відеозапису).

Обов'язковою умовою для внесення в Реєстр відомостей про належного користувача є наявність у нього водійського посвідчення (окрім належного користувача - керівника юридичної особи лізингоотримувача).

Внести відомості до Реєстру можна в сервісних центрах МВС або онлайн на сайті Головного сервісного центру МВС.

Інформація до Реєстру вноситься безкоштовно.

«Не можна одночасно вносити відомості про декілька належних користувачів відносно одного транспортного засобу. Відомості про нового належного користувача можуть бути внесені тільки після внесення запису про виключення з Реєстру попереднього користувача», - наголосив Роман Возняк.

Скажіть, будь ласка, а які відомості вносяться до Реєстру?

1) ПІБ і дата народження;

2) повне найменування і код згідно ЄДРПОУ (для юридичних осіб);

3) адреса місця проживання (перебування) фізичної особи або адреса місцезнаходження юридичної особи;

4) назва, серія (за наявності), номер, дата видачі документу, що посвідчує особу, що підтверджує громадянство України або спеціальний статус особи, і найменування органу, що його видав;

5) ІПН (крім фізичних осіб, які по своїх релігійних переконаннях відмовилися від прийняття реєстраційного номера);

6) VIN-код транспортного засобу, марка, модель, номерний знак, свідоцтво про реєстрацію. У разі відсутності VIN- коду вноситься номер однієї із складових частин транспортного засобу (кузов, шасі, рама);

7) номери мобільних телефонів та e-mail власника і належного користувача;

8) строк, на який вносяться відомості про належного користувача в Реєстр;

9) посада працівника - у разі, якщо в Реєстр вносяться відомості про працівників юрособи.

Також вказується дата і час внесення відомостей до Реєстру і спосіб внесення (через веб-сайт або шляхом звернення до сервісного центру МВС).

Романе Івановичу, а на який строк вносяться відомості?

Відомості про належного користувача вносяться в Реєстр на строк, визначений власником транспортного засобу або на строк дії доручення/договору оренди/договору лізингу/тимчасового реєстраційного талона.

Також відомості можуть виключатися з Реєстру достроково, зокрема, при перереєстрації транспортного засобу, за заявою власника або у разі дострокового розірвання договору оренди або лізингу.

Ставки судового збору на 2019 рік

Консультує начальник Головного територіального управліггя юстиції у Миколаївській області Роман Возняк

З 1 січня 2019 року прожитковий мінімум для працездатних осіб становить 1921 грн. Відповідно, підвищено ставки судового збору, який до нього прив'язаний. При цьому зменшена максимальна межа ставки збору за подачу суб'єктом владних повноважень і юрособою до адміністративного суду позову майнового характеру: не більше 10 прожиткових мінімумів для працездатних осіб (а не 350 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, як було раніше).

Ставки судового збору на 2019 рік встановлені у таких розмірах:

Найменування документа і дії, за яку справляється судовий збір, та платника судового збору Мінімум Максимум Ставка судового збору
1. За подання до суду:
1) позовної заяви майнового характеру, яка подана:
юридичною особою 1921 грн 672 350 грн 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб і не більше 350 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб
фізичною особою або фізичною особою - підприємцем 768,4 грн 9 605 грн 1 відсоток ціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб та не більше 5 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб
2) позовної заяви немайнового характеру, яка подана:
юридичною особою або фізичною особою - підприємцем 1921 грн 1921 грн 1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб
фізичною особою 768,4 грн 768,4 грн 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб
3) позовної заяви:
про розірвання шлюбу 768,4 грн 768,4 грн 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб
про поділ майна при розірванні шлюбу 768,4 грн 5 763 грн 1 відсоток ціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб та не більше 3 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб
4) заяви у справах окремого провадження; заяви про забезпечення доказів або позову; заяви про перегляд заочного рішення; заяви про скасування рішення третейського суду (міжнародного комерційного арбітражу); заяви про видачу виконавчого документа на примусове виконання рішення третейського суду (міжнародного комерційного арбітражу); заяви про видачу виконавчого документа на підставі рішення іноземного суду; заяви про роз'яснення судового рішення, які подано; заяви про сприяння третейському суду (міжнародному комерційному арбітражу) в отриманні доказів:
юридичною особою або фізичною особою - підприємцем 960,5 грн 960,5 грн 0,5 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб
фізичною особою 384,2 грн 384,2 грн 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб
4 1) заяви про видачу судового наказу 192,1 грн 192,1 грн 0,1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб
4 2) заяви про скасування судового наказу 96,05 грн 96,05 грн 0,05 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб
4 3) заяви про скасування тимчасового обмеження фізичної особи у праві виїзду за межі України 384,2 грн 384,2 грн 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб
5) позовної заяви про захист честі та гідності фізичної особи, ділової репутації фізичної або юридичної особи, а саме:
позовної заяви немайнового характеру 768,4 грн 768,4 грн 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб
позовної заяви про відшкодування моральної шкоди 1921 грн 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб
6) апеляційної скарги на рішення суду; заяви про приєднання до апеляційної скарги на рішення суду; апеляційної скарги на судовий наказ, заяви про перегляд судового рішення у зв'язку з нововиявленими обставинами 150 відсотків ставки, що підлягала сплаті при поданні позовної заяви, іншої заяви і скарги
7) касаційної скарги на рішення суду; заяви про приєднання до касаційної скарги на рішення суду 200 відсотків ставки, що підлягала сплаті при поданні позовної заяви, іншої заяви і скарги в розмірі оспорюваної суми
8) апеляційної і касаційної скарги на ухвалу суду; заяви про приєднання до апеляційної чи касаційної скарги на ухвалу суду:
юридичною особою або фізичною особою - підприємцем 1921 грн 1921 грн 1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб
фізичною особою 384,2 грн 384,2 грн 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб
2. За подання до господарського суду:
1) позовної заяви майнового характеру 1921 грн 672 350 грн 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб і не більше 350 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб
2) позовної заяви немайнового характеру 1921 грн 1921 грн 1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб
2 1) заяви про видачу судового наказу 192,1 грн 192,1 грн 0,1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб
2 2) заяви про скасування судового наказу 96,05 грн 96,05 грн 0,05 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб
3) заяви про вжиття запобіжних заходів та забезпечення позову; заяви про видачу виконавчого документа на підставі рішення іноземного суду; заяви про скасування рішення третейського суду; заяви про видачу виконавчого документа на примусове виконання рішення третейського суду; заяви про роз'яснення судового рішення 960,5 грн 960,5 грн 0,5 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб
4) апеляційної скарги на рішення суду; апеляційних скарг у справі про банкрутство; заяви про перегляд судового рішення у зв'язку з нововиявленими обставинами 150 відсотків ставки, що підлягала сплаті при поданні позовної заяви, іншої заяви і скарги
5) касаційної скарги на рішення суду; касаційних скарг у справі про банкрутство 200 відсотків ставки, що підлягала сплаті при поданні позовної заяви, іншої заяви і скарги
6) апеляційної і касаційної скарги на ухвалу суду; заяви про приєднання до апеляційної чи касаційної скарги на ухвалу суду 1921 грн 1921 грн 1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб
7) заяви про затвердження плану санації до порушення провадження у справі про банкрутство 3 842 грн 3 842 грн 2 розміри прожиткового мінімуму для працездатних осіб
8) заяви про порушення справи про банкрутство 19 210 грн 19 210 грн 10 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб
9) заяви кредиторів, які звертаються з грошовими вимогами до боржника після оголошення про порушення справи про банкрутство, а також після повідомлення про визнання боржника банкрутом; заяви про визнання правочинів (договорів) недійсними та спростування майнових дій боржника в межах провадження у справі про банкрутство; заяви про розірвання мирової угоди, укладеної у справі про банкрутство, або визнання її недійсною 3 842 грн 3 842 грн 2 розміри прожиткового мінімуму для працездатних осіб
3. За подання до адміністративного суду:
1) адміністративного позову:
майнового характеру, який подано:
суб'єктом владних повноважень, юридичною особою 1921 грн 19 210 грн 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб і не більше 10 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб
фізичною особою або фізичною особою - підприємцем 768,4 грн 9 605 грн 1 відсоток ціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб та не більше 5 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб
немайнового характеру, який подано:
суб'єктом владних повноважень, юридичною особою або фізичною особою - підприємцем 1921 грн 1921 грн 1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб
фізичною особою 768,4 грн 768,4 грн 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб
2) апеляційної скарги на рішення суду, заяви про приєднання до апеляційної скарги на рішення суду, заяви про перегляд судового рішення у зв'язку з нововиявленими обставинами 150 відсотків ставки, що підлягала сплаті при поданні позовної заяви, іншої заяви і скарги
3) касаційної скарги на рішення суду, заяви про приєднання до касаційної скарги на рішення суду 200 відсотків ставки, що підлягала сплаті при поданні позовної заяви
4) апеляційної і касаційної скарги на ухвалу суду; заяви про приєднання до апеляційної чи касаційної скарги на ухвалу суду 1921 грн 1921 грн 1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб
5) заяви про забезпечення доказів або позову, заяви про видачу виконавчого документа на підставі рішення іноземного суду, заяви про зміну чи встановлення способу, порядку і строку виконання судового рішення 576,3 грн 576,3 грн 0,3 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб
4. За видачу судами документів:
1) за повторну видачу копії судового рішення 5,76 грн не визначено (залежить від кількості аркушів) 0,003 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб за кожний аркуш паперу
2) за видачу в електронному вигляді копії технічного запису судового засідання 57,63 грн 57,63 грн 0,03 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб
3) за виготовлення копії судового рішення у разі, якщо особа, яка не бере (не брала) участі у справі, якщо судове рішення безпосередньо стосується її прав, свобод, інтересів чи обов'язків, звертається до апарату відповідного суду з письмовою заявою про виготовлення такої копії згідно із Законом України "Про доступ до судових рішень" 5,76 грн не визначено (залежить від кількості аркушів) 0,003 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб за кожний аркуш копії
4) за виготовлення копій документів, долучених до справи 5,76 грн не визначено (залежить від кількості аркушів) 0,003 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб за кожний аркуш копії
5. У разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення 384,2 грн 384,2 грн 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб

З нового року до аптек можна повертати ліки та медвироби неналежної якості

Консультує начальник Головного територіального управління юстиції у Миколаївській області Роман Возняк

Повертати можна лише лікарські засоби та медичні вироби неналежної якості. Для цього необхідно пред'явити розрахунковий документ на їхнє придбання. У такому випадку споживач має право просити повернути сплачені за ліки гроші або замінити препарат на аналогічний.

З 1 січня набув чинності Закон від 23 листопада 2018 року № 2628-VIII "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо покращення адміністрування та перегляду ставок окремих податків і зборів".

Він, зокрема, вносить зміни до вимог споживача щодо лікарських засобів і виробів медичного призначення.

Звертаємо увагу, що факт неналежної якості підтверджується такими документами:

- висновок щодо якості лікарських засобів, виданий підпорядкованою лабораторією територіального органу Держлікслужби та/або уповноваженою лабораторією;

- розпорядження Держлікслужби щодо заборони обігу лікарського засобу.

Щоби убезпечити себе і не придбати неякісні ліки, у міністерстві рекомендують перевіряти сайт Держлікслужби (http://portal.diklz.gov.ua/PublicSite/QLA/DocList.aspx) та переконатися, що придбані препарати не заборонені. Також нагадуємо, що на вимогу покупця аптеки мають надати документи, які підтверджують належну якість продукції, зокрема сертифікат якості виробника.

Домашніх кривдників почнуть перевиховувати

Консультує начальник Головного територіального управління юстиції у Миколаївській області Роман Возняк

Типовою програмою для кривдників, затвердженою наказом Міністерства соціальної політики від 01.10.2018 № 1434 «Про затвердження Типової програми для кривдників», визначено комплекс заходів, спрямованих на зміну насильницької поведінки кривдника, формування неагресивної моделі поведінки у приватних стосунках, відповідального ставлення до власних вчинків та їхніх наслідків, до виконання батьківських обов'язків, на викорінення дискримінаційних уявлень про соціальні ролі та обов'язки жінок і чоловіків.

Програма спрямована на сприяння засвоєнню кривдниками моделі сімейного життя на засадах гендерної рівності, взаєморозуміння, взаємоповаги і дотримання прав усіх членів родини. Крім того, кривдник має оволодіти навичками безконфліктного спілкування і ефективної комунікації.

Кривдник може пройти програму за власною ініціативою та за рішенням суду. Строк навчання: від трьох місяців до року. У програмі може взяти участь особа, яка належить до групи ризику щодо вчинення домашнього насильства та насильства за ознакою статі.

Типову програму розроблено на засадах когнітивної психології, що дозволяє корегувати поведінку домашнього кривдника та формувати в нього гуманістичні цінності.

Робота із кривдником спрямовується на зміну дезадаптивних переконань особи, корекцію когнітивних помилок, зміну дисфункціональної поведінки завдяки усвідомленню особою впливу думок на емоції та поведінку людини, через розвиток здатності людини виявляти та усвідомлювати свої негативні автоматичні думки, керувати ними, розуміти їх наслідки, виявляти свої когнітивні помилки і долати їх.

Програма складається з діагностування, яке проводять лікарі-психіатри (в цілому займає 6 год.), індивідуальної роботи (входить мотиваційна бесіда тривалістю 14 год 30 хв,) та 30 год триває групова робота. Заняття проходять не рідше ніж раз на тиждень.

Програма реалізується практичними психологами, психотерапевтами, психіатрами, які пройшли спеціальну підготовку, перепідготовку, курси підвищення кваліфікації та представляють суб'єктів, що здійснюють заходи у сфері запобігання та протидії домашньому насильству.

Після проходження програми кривдник має оволодіти такими навичками:

- визначати незадоволені власні потреби, які викликають агресію та прояви гніву, та шляхи задоволення потреб ненасильницькими засобами;

- розпізнавати спускові механізми вияву агресії та усвідомлювати власні почуття й почуття інших людей у ситуації конфлікту;

- контролювати прояви гніву та агресії щодо інших людей;

- аналізувати власні дії в ситуації домашнього насильства, насильства за ознакою статі та визначати свої власні можливості на шляху до життя без насильства;

- розуміти свої власні кордони та кордони інших людей (фізичні та психологічні межі, які визначають діапазон і силу власних дій, а також сприйнятливість до дій навколишнього середовища);

- будувати безконфліктне спілкування, ефективну комунікацію із членами сім'ї та оточенням на основі взаєморозуміння і взаємоповаги;

- визначати перспективні цілі та формувати життєві плани, реалізовувати власні плани соціально прийнятним шляхом.

Змінено правила надання послуг поштового зв'язку

Консультує начальник Головного територіального управління юстиції у Миколаївській області Роман Возняк

Рекомендовані поштові відправлення, у тому числі рекомендовані листи з позначкою "Судова повістка", рекомендовані повідомлення про вручення поштових відправлень, поштових переказів, адресовані фізичним особам, під час доставки за зазначеною адресою або під час видачі у приміщенні об'єкта поштового зв'язку вручаються адресату, а у разі його відсутності - будь-кому з повнолітніх членів сім'ї, який проживає разом з ним.

Відповідні зміни до Правил надання послуг поштового зв'язку внесені постановою Кабінету Міністрів України від 18 грудня 2018 року № 1107 «Про внесення змін до Правил надання послуг поштового зв'язку», яка набула чинності 28 грудня 2018 року.

Також передбачено, що про надходження реєстрованого поштового відправлення, поштового переказу, рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення, поштового переказу адресата повідомлять через смс за номером телефону, зазначеним на поштовому відправленні або переказі. Якщо номер відсутній, бланк повідомлення вкладуть до абонентської поштової скриньки.

За бажанням адресата реєстроване поштове відправлення, переказ можуть бути доставлені йому за поштовою адресою, зазначеною відправником, кур'єром за додаткову плату.

Поштові перекази, адресовані юридичним особам та фізичним особам на особисті рахунки, перераховуються на відповідні рахунки в установах банків.

Передбачено, що додому доставляються прості поштові відправлення; рекомендовані поштові картки, листи, відправлення для сліпих, дрібні пакети, рекомендовані повідомлення про вручення поштових відправлень, поштових переказів; відправлення "EMS" (до 30 кг), крім тих, на вкладення яких нараховані митні платежі.

Крім того, адресати зможуть отримати поштові відправлення у зручний час в спеціально встановлених шафах або скриньках із засобами для запобігання несанкціонованому доступу.

Адресат інформується про надходження адресованого йому поштового відправлення, поштового переказу через смс-повідомлення, повідомлення, що підтримується засобами Інтернету, або повідомлення у паперовому вигляді за встановленим оператором поштового зв'язку зразком.

Реєстровані поштові відправлення, поштові перекази без зазначення відправника та його поштової адреси, а також внутрішні поштові відправлення із зазначенням адреси відправника за межами України для пересилання не приймаються.

Відправник, який бажає одержати повідомлення про вручення поштового відправлення, виплату грошей за поштовим переказом через смс-повідомлення, повинен зазначити на лицьовому боці поштового відправлення (супровідному бланку) номер мобільного телефону.

Відправник має скласти список згрупованих поштових відправлень та переказів в електронному вигляді (форму визначить оператор поштового зв'язку). Кількість поштових відправлень, переказів одного виду та категорії (згрупованих за способом пересилання), що включаються до одного списку, та кількість таких списків визначаються оператором поштового зв'язку.

Реєстроване поштове відправлення безоплатно зберігається протягом 5 робочих днів після надходження відправлення. За кожен наступний день зберігання з одержувача стягується плата відповідно до тарифів, установлених оператором поштового зв'язку. При цьому день надходження відправлення та день вручення не враховуються.

Якщо одержувач відмовляється засвідчити своїм підписом факт відмови від одержання поштового відправлення, коштів за поштовим переказом, вони зберігаються на пошті протягом місяця (крім судових повісток, які повертаються не пізніше ніж за 5 днів), після закінчення якого - повертаються поштовим оператором за зворотною адресою.

Запущено електронний кабінет водія

Консультує начальник Головного територіального управління юстиції у Миколаївській області Роман Возняк

21 грудня в Україні запрацював Електронний кабінет водія. Відтепер кожен може дізнатися актуальну інформацію про власні авто та посвідчення водія, перевірити й оплатити адміністративні правопорушення, переглянути історію будь-якого автомобіля за VIN-кодом і записатися в електронну чергу до сервісних центрів МВС.

Онлайн-сервіс доступний на сайті e-driver.hsc.gov.ua та на Урядовому порталі kmu.gov.ua у розділі «Електронні послуги». Доступ до Електронного кабінету водія здійснюватиметься за допомогою цифрового підпису, BankID або MobileID.

Раніше більшість адміністративних та сервісних послуг водіям надавали лише безпосередньо у сервісних центрах МВС. Так, актуальну інформацію про транспортний засіб та посвідчення водія можна було дізнатись лише після особистого звернення громадян, що вимагало особистої присутності. Водночас інформацію про штрафи можна було одержати тільки у вигляді поштового повідомлення за кілька днів після скоєння правопорушення.

Відтепер водії можуть зайти у свій Електронний кабінет водія, обравши зручний для себе порядок електронної ідентифікації, та з комфортом користуватися низкою послуг, переведених у зручний онлайн-формат. Приміром, громадянин може:

- переглянути інформацію про свої посвідчення водія (національне та міжнародне);

- дізнатися всю актуальну інформацію про свої транспортні засоби (технічні характеристики, право власності, історії авто);

- перевірити, чи накладені обтяження на транспортний засіб;

- оперативно одержати повну інформацію про адмінпорушення.

Щодо сплати штрафів: завдяки Електронному кабінету водія відтепер більше немає потреби стояти в черзі в банках чи заповнювати «від руки» платіжки. Тут користувач зможе швидко як сформувати платіж, так провести його онлайн.

Для охочих замовити індивідуальні номерні знаки в Електронному кабінеті водія доступна можливість швидкої перевірки, чи обраний знак вільний у даному регіоні, та одразу замовити макет.

Також за допомогою Електронного кабінету водія можна ефективно організувати свій візит до сервісного центру МВС, обравши онлайн зручні дату й час. Сервіс допоможе уникнути черг та заздалегідь спланувати свій день.

Революційним нововведенням стала можливість перевірити будь-який транспортний засіб за VIN-кодом, що зручно під час купівлі-продажу авто. Так, безкоштовно можна дізнатися про останню операцію з транспортним засобом, дату та місце його останньої реєстрації, рік випуску та загальні технічні характеристики.

За 45,68 грн користувачам Електронного кабінету водія стане доступною інформація про кількість попередніх власників, участь авто у ДТП, наявність заборони на продаж або обтяжень, страхування тощо.

За консультаціями запропоновано звертатися за телефоном (044) 290-19-88.

Школярі зможуть навчатись у лікарнях

Консультує начальник Головного територіального управління юстиції у Миколаївській області Роман Возняк

Міністерство охорони здоров’я України разом з Міністерством освіти і науки України ухвалили положення, згідно з яким школярі зможуть продовжувати навчання за шкільною програмою в умовах стаціонару. Головні умови - бажання дитини вчитися, згода батьків і дозвіл від лікаря. Для того, щоб розпочати навчання, батьки або законні представники дитини мають написати заяву.

Навчання у лікарнях за своєю суттю не відрізнятиметься від шкільного: учні так само вчитимуться за шкільною програмою, відповідатимуть і отримуватимуть оцінки, а наприкінці року проходитимуть атестацію. Тривалість занять може бути стандартною, розділеною на частини або зменшеною - залежно від стану здоров'я дітей і рекомендацій лікарів.

Дитина зможе здобувати освіту очно (відвідувати класи в лікарні чи індивідуально займатись з вчителем) чи дистанційно (через електронні засоби працювати з вчителями свого класу).

В одному шкільному класі в лікарні займатимуться від 5 до 12 учнів. Якщо дитина за станом здоров'я не може піти до класу, але хоче навчатися і дозволяє лікар, то вчителі проводитимуть індивідуальні уроки в палатах або ж вона займатиметься з вчителями своєї школи онлайн.

Коли дитину випишуть з лікарні, вона отримає довідку про успішністьта рівень засвоєння освітнього матеріалу. Програма передбачає, що можна отримати документ про загальну середню освіту.

Уже наступного року всі обласні лікарні підпишуть угоди про співпрацю з місцевими школами. За бажанням долучитись до програми навчання в лікарнях можуть і районні лікарні.

Керівництво медзакладу має забезпечити приміщення для класної кімнати, створити належні умови для проведення занять та визначити координатора освітнього процесу. Він організовуватиме відвідування занять, утримуватиме в належному стані приміщення, інформуватиме працівників закладу освіти та інших учасників освітнього процесу про особливості роботи медзакладу.

Контролем якості освіти опікуватиметься директор відповідної школи. Він визначатиме координатора освітнього процесу від школи. Координатор стежитиме за наявністю підручників, освітніх ресурсів і сервісів, розкладом занять тощо.

Школярі зможуть навчатись у лікарнях

Консультує начальник Головного територіального управління юстиції у Миколаївській області Роман Возняк

Міністерство охорони здоров’я України разом з Міністерством освіти і науки України ухвалили положення, згідно з яким школярі зможуть продовжувати навчання за шкільною програмою в умовах стаціонару. Головні умови - бажання дитини вчитися, згода батьків і дозвіл від лікаря. Для того, щоб розпочати навчання, батьки або законні представники дитини мають написати заяву.

Навчання у лікарнях за своєю суттю не відрізнятиметься від шкільного: учні так само вчитимуться за шкільною програмою, відповідатимуть і отримуватимуть оцінки, а наприкінці року проходитимуть атестацію. Тривалість занять може бути стандартною, розділеною на частини або зменшеною - залежно від стану здоров'я дітей і рекомендацій лікарів.

Дитина зможе здобувати освіту очно (відвідувати класи в лікарні чи індивідуально займатись з вчителем) чи дистанційно (через електронні засоби працювати з вчителями свого класу).

В одному шкільному класі в лікарні займатимуться від 5 до 12 учнів. Якщо дитина за станом здоров'я не може піти до класу, але хоче навчатися і дозволяє лікар, то вчителі проводитимуть індивідуальні уроки в палатах або ж вона займатиметься з вчителями своєї школи онлайн.

Коли дитину випишуть з лікарні, вона отримає довідку про успішністьта рівень засвоєння освітнього матеріалу. Програма передбачає, що можна отримати документ про загальну середню освіту.

Уже наступного року всі обласні лікарні підпишуть угоди про співпрацю з місцевими школами. За бажанням долучитись до програми навчання в лікарнях можуть і районні лікарні.

Керівництво медзакладу має забезпечити приміщення для класної кімнати, створити належні умови для проведення занять та визначити координатора освітнього процесу. Він організовуватиме відвідування занять, утримуватиме в належному стані приміщення, інформуватиме працівників закладу освіти та інших учасників освітнього процесу про особливості роботи медзакладу.

Контролем якості освіти опікуватиметься директор відповідної школи. Він визначатиме координатора освітнього процесу від школи. Координатор стежитиме за наявністю підручників, освітніх ресурсів і сервісів, розкладом занять тощо.

Пане Міністре, вітаю Вас! Напередодні новорічних та різдвяних свят хочу поїхати з дитиною на відпочинок за кордон, але колишній чоловік крім того, що не платить аліменти, так ще й відмовляється надати нотаріальну згоду на виїзд дитини за кордон. Я чула, що є якісь умови для виїзду з дитиною за кордон без його згоди. Будь ласка, поясніть! Вікторія Іванова ✅Завдяки другому пакету законів #ЧужихДітейНеБуває діти мають можливість безперешкодно виїхати за кордон для подорожей, лікування, спортивних змагань та навчання. ✅Як регулюється тимчасовий виїзд дитини за кордон при наявності боргу зі сплати аліментів? Безперешкодно тимчасово поїхати з дитиною в іншу країну тому з батьків, який проживає з дитиною, можна, якщо інший з батьків, має заборгованість з аліментів 4 місяці. А для дітей з інвалідністю та тяжко хворих дітей – цей строк скорочено до 3 місяців. Для цього потрібно звернутися до органів державної виконавчої служби Мін’юсту або приватного виконавця, щоб отримати довідку про наявність в іншого з батьків заборгованості зі сплати аліментів. При перетині державного кордону України необхідно пред’явити довідку про наявність заборгованості у другого з батьків зі сплати аліментів. Якщо мова йде про борг для утримання тяжкохворої дитини, то необхідно подати також документ, що підтверджує хворобу дитини або її інвалідність. Окремо хочу зазначити, що ці норми стосуються усіх поїздок, навіть тих, тривалість яких перевищує 1 місяць. ✅Чи можна тимчасово виїхати з дитиною без дозволу другого з батьків, коли немає боргу зі сплати аліментів? Вивезти дитину за кордон для подорожі або навчання може лише матір чи батько, яка не перешкоджає другому з батьків бачитися з малюком і брати участь у вихованні свого сина чи доньки. За виконання цієї умови достатньо поінформувати рекомендованим листом другого з батьків про тимчасовий виїзд дитини, якщо його місце проживання відомо. У листі має бути зазначена мета поїздки, куди їде дитина, а також на який термін покидає територію України. При перетині кордону України прикордоннику необхідно пред’явити рішення суду або органу опіки про визначення місця проживання дитини та документи, які підтверджують мету виїзду та строк перебування за кордоном. Важливо вчасно повернутися до України з дитиною строком до 1 місяця з дати виїзду. ✅Як поїхати з дитиною за кордон тому з батьків, хто проживає окремо від дитини? Для того, щоб скористатися правом поїздки з малюком за кордон той з батьків, який проживає окремо від дитини, повинен належно виконувати батьківські обов'язки і, що найголовніше, не мати заборгованості зі сплати аліментів. Для цього потрібно звернутися з рекомендованим листом із повідомленням про вручення до того з батьків, з яким проживає дитина, за наданням нотаріально посвідченої згоди на виїзд дитини за межі України. У разі ненадання тим з батьків, який проживає з дитиною, у 10-денний строк з моменту повідомлення про вручення рекомендованого листа нотаріально посвідченої згоди на виїзд дитини за кордон, потрібно звернутися до суду із заявою про надання дозволу на виїзд дитини за кордон БЕЗ згоди другого з батьків. При перетині державного кордону України пред’явити нотаріально посвідчену згоду другого з батьків або рішення суду про дозвіл на виїзд дитини за кордон без згоди другого з батьків. Важливо вчасно повернутися до України з дитиною у строк, передбачений згодою або рішенням суду. ✅Яке покарання за порушення строку вивезення дитини? Аби збалансувати права й обов’язки батьків, ми встановили реальну відповідальність для порушників. За умисне порушення місячного строку встановлена адміністративна відповідальність - штраф від 100 до 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Окрім цього такі батько чи матір втратять на рік право виїзду за кордон з дитиною, крім випадку, коли є нотаріально посвідчена згода на виїзд дитини другого з батьків. Ще раз хочу подякувати всім, хто підтримував нашу команду на цьому шляху! Окремо звертаю вашу увагу на те, що ці новели стосуються лише тих дітей, які проживають у неповних сім’ях. Для всіх інших наявність нотаріально засвідченого дозволу є обов’язковою. ‼️Куди звертатися за більш детальними консультаціями та роз’ясненнями? Якщо у вас залишились питання з данного приводу, будь ласка, телефонуйте до контакт-центру системи безоплатної правової допомоги за номером 0 (800) 213 103, цілодобово та безкоштовно в межах України. В центрах та бюро надання безоплатної правової допомоги по всій Україні ви можете отримати юридичну консультацію та правовий захист.

Учасникам війни повернуть скасовані в 2015 році пільги: Конституційний Суд України ухвалив рішення

Консультує начальник Головного територіального управління юстиції у Миколаївській області Роман Возняк

Велика палата Конституційного Суду України визнала неконституційними положення законів № 76 (Закон України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України») та № 3551 (Закон України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту») щодо скасування ряду пільг (безоплатні ліки, 50%-на знижка на квартплату тощо) для ветеранів війни, учасників бойових дій, осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, якщо дохід їх сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців перевищував мінімальний пільговий дохід.

Також визнано неконституційним скасування пільг на проїзд для учасників війни, осіб, на яких поширюється дія Закону № 3551 (Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»), осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною.

Відповідне рішення № 12-р/2018 (рішення Конституційного Суду України у справі за конституційним поданням 50 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України (конституційності) пункту 9 розділу I Закону України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" від 28 грудня 2014 року N 76-VIII (справа про соціальний захист ветеранів війни та членів їхніх сімей), справа N 1-6/2018(2791/15)) було ухвалено 18 грудня.

Конституційний Суд України вказав, що обмеження або скасування положеннями Закону № 76 пільг, установлених Законом № 3551, фактично є відмовою держави від її конституційних зобов'язань щодо соціального захисту осіб, які захищали Вітчизну, та членів їхніх сімей.

У рішенні зазначено, що встановлення пільг ветеранам війни, особам, на яких поширюється чинність Закону № 3551, є одним із засобів реалізації державою конституційного обов'язку щодо забезпечення соціального захисту осіб, які захищали Батьківщину, її суверенітет і територіальну цілісність, та членів їхніх сімей. Держава не може в односторонньому порядку відмовитися від зобов'язання щодо соціального захисту осіб, які вже виконали свій обов'язок щодо захисту суверенітету і територіальної цілісності. Невиконання державою соціальних зобов'язань щодо ветеранів війни, осіб, на яких поширюється чинність Закону № 3551, підриває довіру до держави.

У разі зміни правового регулювання набуті вказаними особами пільги чи інші гарантії соціального захисту повинні бути збережені із забезпеченням можливості їх реалізації. Обмеження або скасування таких пільг, інших гарантій соціального захисту можливе лише у разі запровадження рівноцінних або більш сприятливих умов соціального захисту. Але законодавець не передбачив рівноцінної заміни або компенсації скасованих пільг.

Визнані неконституційними положення втратять чинність через три місяці з дня ухвалення рішення: в цей період для встановлення альтернативних варіантів компенсації скасованих пільг потрібно передбачити кошти у Державному бюджеті України, внести відповідні зміни до законів.

Конституційний Суд України визначив, що застосуванню підлягатимуть пункти 7, 16 частини першої статті 14, пункти 7, 18 частини першої статті 15, пункти 6, 15, 16 частини першої статті 16 Закону № 3551 "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" у редакції до внесення змін Законом № 76.

Затверджено тимчасовий порядок розмитнення трансопртних засобів

Консультує начальник Головного територіального управління юстиції у Миколаївській області Роман Возняк

Визначено механізм митного оформлення легкових автомобілів, які були ввезені на митну територію України в період з 1 січня 2015 року до 25 листопада 2018 року.

Тимчасовий порядок виконання митних формальностей при здійсненні митного оформлення транспортних засобів для їх вільного обігу на території України затверджений постановою Кабміну від 12 грудня 2018 року № 1077.

Розмитнити такі автомобілі можна у будь-яких підрозділах митного оформлення Державної фіскальної служби України з пред'явленням авто. Інформація про підрозділи митного оформлення розміщується на офіційному сайті Державної фіскальної служби України.

Декларантом транспортного засобу може бути його власник або особа, уповноважена їм розпоряджатися. Також від їх імені декларувати авто може митний брокер.

Для митного оформлення подається:

- електронна митна декларація;

- документ, що підтверджує вартість авто;

- реєстраційний документ на авто, що підтверджує право власності або право розпоряджатися і декларувати такий транспортний засіб.

Для цілей оподаткування застосовується фактурна вартість транспортних засобів. Підтвердити заявлену фактурну вартість можна наступними документами:

- договір купівлі-продажу або документ, який його замінює;

- рахунок-фактура (інвойс);

- банківські платіжні документи;

- інші платіжні документи, які підтверджують вартість авто та містять реквізити, необхідні для ідентифікації такого транспортного засобу;

- договір з третіми особами, пов'язаний з договором про постачання транспортного засобу;

- рахунки про здійснення платежів третім особам на користь продавця, якщо такі платежі здійснюються за умовами, визначеними договором;

- каталоги, специфікації, прейскуранти (прайс-листи) продавця транспортного засобу;

- копія митної декларації країни експорту;

- висновки про якісні і вартісні характеристики транспортного засобу, підготовлені спеціалізованими експертними організаціями, про вартість транспортного засобу;

- довідкова інформація щодо вартості у країні експорту транспортних засобів, що є ідентичними та/або подібними (аналогічними) оцінюваним транспортним засобам, з вирахуванням із такої вартості сум податків, що підлягають поверненню у країні експорту у зв'язку з вивезенням (експортом) таких транспортних засобів.

Рішення про проведення перевірки достовірності заявленої фактурної вартості приймається митними органами на підставі результатів застосування системи управління ризиками.

Для цього використовується індикатор ризику, значення якого для кожного транспортного засобу встановлюється окремо на рівні нижньої межі діапазону вартості аналогічних транспортних засобів в країні експорту, за вирахуванням податків, що підлягають поверненню в країну експорту.

Значення індикатора ризику визначається за інформацією спеціалізованих видань або інформаційних ресурсів, що містять відомості про ціни у відповідному регіоні світового ринку, з урахуванням марки, моделі, року випуску, об'єму двигуна, типу палива і фактичного пробігу оцінюваного транспортного засобу.

Якщо заявлена фактурна вартість менше встановленого індикатора ризику, то проводиться перевірка її достовірності. Для цього використовуються наступні джерела інформації:

- спеціалізовані програмно-інформаційні комплекси Єдиної автоматизованої інформаційної системи Державної фіскальної служби України;

- цінову інформацію, отриману в рамках домовленостей, укладених між Державною фіскальною службою України та об'єднаннями імпортерів та виробників.

Якщо заявлена фактурна вартість недостовірна, митний орган відмовляє в оформленні такого транспортного засобу і приймає рішення про коригування заявленої вартості. Про це видається рішення із зазначенням причини відмови та роз'ясненням вимог, виконання яких забезпечує можливість митного оформлення, зокрема, скоректовану вартість, розмір якої не може перевищувати нижню межу діапазону вартості аналогічних авто в країні експорту (з вирахуванням податків, що підлягають поверненню у зв'язку з вивезенням авто).

Слід зазначити, що також оновлено порядок реєстрації транспортних засобів. Тепер державній реєстрації підлягають транспортні засоби, тимчасово ввезені більш ніж на 30 діб, а не на два місяці. На такі транспортні засоби видаються тимчасові реєстраційні талони із зазначенням терміну тимчасового ввезення.

Прийнято Закон щодо протидії булінгу

Консультує начальник Головного територіального управління юстиції у Миколаївській області Роман Возняк

Відповідний Закон (проект № 8584) "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії булінгу (цькуванню)" прийнято 18 грудня на засіданні Верховної Ради.

Так, до Закону «Про освіту» введено визначення булінгу - діяння (дії або бездіяльність) учасників освітнього процесу, які полягають у психологічному, фізичному, економічному, сексуальному насильстві, у тому числі із застосуванням засобів електронних комунікацій, що вчиняються стосовно малолітньої чи неповнолітньої особи та (або) такою особою стосовно інших учасників освітнього процесу, внаслідок чого могла бути чи була заподіяна шкода психічному або фізичному здоров'ю потерпілого.

Також у Законі «Про освіту» визначено механізми протидії цьому явищу. Зокрема, керівник закладу освіти - має розробити, затвердити та оприлюднити план заходів, спрямованих на запобігання та протидію булінгу (цькуванню) в закладі освіти; розглядає заяви про випадки булінгу (цькування) здобувачів освіти, їхніх батьків, законних представників, інших осіб та видає рішення про проведення розслідування; повідомляє уповноваженим підрозділам органів Національної поліції України та службі у справах дітей про випадки булінгу (цькування) в закладі освіти.

Також запропоновано доповнити Кодекс про адміністративні правопорушення новою статтею 173-4, що встановлює відповідальність за булінг (від пятидесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 850 до 1700 грн) або громадські роботи на строк від 20 до 40 годин).

Неповідомлення керівником закладу освіти уповноваженим підрозділам органів Національної поліції України про випадки булінгу (цькування) учасника освітнього процесу, тягне за собою накладення штрафу від п'ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 850 до 1700 грн) або виправні роботи на строк до одного місяця з відрахуванням до 20 % заробітку.

Крім того, освітньому омбудсмену надається право: здійснювати перевірку заяв про випадки булінгу (цькування) в закладі освіти, повноту та своєчасність заходів реагування на такі випадки з боку педагогічних, науково-педагогічних, наукових працівників, керівництва та засновника закладу освіти; аналізувати заходи для надання соціальних і психолого-педагогічних послуг здобувачам освіти, які постраждали від булінгу (цькування), стали його свідками або вчинили булінг (цькування).

Прийнято Закон щодо протидії булінгу

Консультує начальник Головного територіального управління юстиції у Миколаївській області Роман Возняк

Відповідний Закон (проект № 8584) "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії булінгу (цькуванню)" прийнято 18 грудня на засіданні Верховної Ради.

Так, до Закону «Про освіту» введено визначення булінгу - діяння (дії або бездіяльність) учасників освітнього процесу, які полягають у психологічному, фізичному, економічному, сексуальному насильстві, у тому числі із застосуванням засобів електронних комунікацій, що вчиняються стосовно малолітньої чи неповнолітньої особи та (або) такою особою стосовно інших учасників освітнього процесу, внаслідок чого могла бути чи була заподіяна шкода психічному або фізичному здоров'ю потерпілого.

Також у Законі «Про освіту» визначено механізми протидії цьому явищу. Зокрема, керівник закладу освіти - має розробити, затвердити та оприлюднити план заходів, спрямованих на запобігання та протидію булінгу (цькуванню) в закладі освіти; розглядає заяви про випадки булінгу (цькування) здобувачів освіти, їхніх батьків, законних представників, інших осіб та видає рішення про проведення розслідування; повідомляє уповноваженим підрозділам органів Національної поліції України та службі у справах дітей про випадки булінгу (цькування) в закладі освіти.

Також запропоновано доповнити Кодекс про адміністративні правопорушення новою статтею 173-4, що встановлює відповідальність за булінг (від пятидесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 850 до 1700 грн) або громадські роботи на строк від 20 до 40 годин).

Неповідомлення керівником закладу освіти уповноваженим підрозділам органів Національної поліції України про випадки булінгу (цькування) учасника освітнього процесу, тягне за собою накладення штрафу від п'ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 850 до 1700 грн) або виправні роботи на строк до одного місяця з відрахуванням до 20 % заробітку.

Крім того, освітньому омбудсмену надається право: здійснювати перевірку заяв про випадки булінгу (цькування) в закладі освіти, повноту та своєчасність заходів реагування на такі випадки з боку педагогічних, науково-педагогічних, наукових працівників, керівництва та засновника закладу освіти; аналізувати заходи для надання соціальних і психолого-педагогічних послуг здобувачам освіти, які постраждали від булінгу (цькування), стали його свідками або вчинили булінг (цькування).

Хто має право на допомогу по безробіттю та як її отримати – розповідає Міністр юстиції України Павло Петренко ❓Пане Міністре, вже декілька місяців шукаю роботу, але нещастить. Чи маю я право на допомогу по безробіттю та як її отримати? Володимир Гречко ✅Кому надається допомога по безробіттю? Громадянам у разі втрати заробітної плати (грошового забезпечення) або інших доходів внаслідок втрати роботи через незалежні від них обставини. На допомогу по безробіттю може претендувати застрахована (офіційно працевлаштована) особа. Реєстрація безробітних проводиться центром зайнятості за особистою заявою особи і призначається з восьмого дня після реєстрації. Перелік документів, потрібних для реєстрації, можна переглянути на офіційному сайті Державної служби зайнятості: https://www.dcz.gov.ua ✅Як визначається розмір допомоги по безробіттю? Розмір допомоги по безробіттю визначається у відсотках до середньої заробітної плати (доходу) і залежно від страхового стажу: • до 2 років - 50 %; • від 2 до 6 років - 55 %; • від 6 до 10 років - 60 %; • понад 10 років - 70 %. • з 1 грудня мінімальний розмір допомоги по безробіттю становить 1630 грн. Залежно від тривалості безробіття, визначена допомога по безробіттю становить: • перші 90 календарних днів - 100 %; • протягом наступних 90 календарних днів - 80 відсотків; • у подальшому - 70 відсотків. Допомога по безробіттю не може перевищувати чотирикратного розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб. ✅Який порядок виплати допомоги по безробіттю? Допомога по безробіттю виплачується не рідше ніж два рази на місяць, а за згодою безробітного - один раз на місяць. Період, за який здійснюється поточне нарахування допомоги по безробіттю, обмежується датою, що передує дню останнього відвідування безробітним центру зайнятості, де він зареєстрований. Остаточний розрахунок виплат допомоги по безробіттю здійснюється з урахуванням рішення про припинення виплат і включає нарахування за останній день відвідування центру зайнятості, що входить до визначеного періоду виплати. ✅Який строк надання допомоги по безробіттю? Загальна тривалість виплати допомоги по безробіттю не може перевищувати 360 календарних днів протягом двох років. А для молоді, яка закінчила або припинила навчання у загальноосвітніх, професійно-технічних і вищих навчальних закладах чи звільнилася із строкової військової служби - 180 календарних днів. Для осіб передпенсійного віку (за 2 роки до настання права на пенсію) - не може перевищувати 720 календарних днів. ✅Чи можуть відмовити у допомозі по безробіттю? Чи можна оскаржити відмову? Підставами для відмови у наданні статусу безробітного є: 1) відсутність на дату звернення до центру зайнятості необхідних документів; 2) встановлення факту зайнятості особи; 3) письмова відмова особи від пропозиції підходящої роботи; 4) неповернення особою коштів, отриманих за період попередньої реєстрації, що припинена на підставі, зокрема: встановлення факту подання особою недостовірних даних та документів, на підставі яких прийнято рішення про надання їй статусу безробітного, призначення виплати матеріального забезпечення на випадок безробіття та надання соціальних послуг, що мав місце протягом періоду реєстрації; встановлення факту виконання безробітним оплачуваної роботи (надання послуг); припинення професійного навчання за направленням центру зайнятості без поважних причин. У разі прийняття центром зайнятості рішення про відмову у наданні статусу безробітного, особа може оскаржити та повторно подати заяву про надання зазначеного статусу не раніше, ніж через сім календарних днів. ❗Куди звертатися за більш детальними консультаціями та роз’ясненнями? Якщо у вас залишились питання, будь ласка, телефонуйте до контакт-центру системи безоплатної правової допомоги за номером 0 (800)213-103, цілодобово та безкоштовно в межах України. В центрах та бюро надання безоплатної правової допомоги по всій Україні ви можете отримати юридичну консультацію та правовий захист.

З 1 січня набувають чинності зміни до Податкового кодексу

Консультує начальник Головного територіального управління юстиції у Миколаївській області Роман Возняк

Закон про внесення змін до Податкового кодексу (далі - ПК) та деяких інших законодавчих актів України щодо покращення адміністрування та перегляду ставок окремих податків і зборів (від 23 листопада 2018 року № 2628 – VIII) офіційно опубліковано і набуває чинності 1 січня 2019 року, крім деяких положень.

Серед найважливіших змін до Податкового кодексу:

- cтавка земельного податку для лісових земель обмежена до 0,1 % від нормативної грошової оцінки, а не до 5 %, як в діючій редакції ПК. Також місцеві ради більше не будуть зобов'язані встановлювати земельний податок за лісові землі;

- змінюється визначення "акцизний склад". Зокрема, акцизним складом вважатимуться приміщення, де під контролем постійних представників контролюючого органу розпорядник акцизного складу здійснює виробництво, обробку, розлив і т.п. спирту, горілки, лікеро-горілчаних виробів та пального. Не є акцизним складом приміщення, які використовуються виключно для упаковки, фасовки, оптової і роздрібної торгівлі, паливний бак як місткість для зберігання пального безпосередньо в транспортному засобі і т.д.. Крім того, з 1 липня 2019 ПК буде доповнений поняттям "акцизний склад пересувний". Платники податків зобов'язані з 1 травня до 1 червня 2019 зареєструвати у системі електронного адміністрування реалізації пального усі акцизні склади, розпорядниками яких такі платники податків будуть станом на 1 липня 2019 року;

- ставки туристичного збору будуть встановлюватися місцевими радами за кожну добу тимчасового розміщення в розмірі до 0,5 % - для внутрішнього туризму і до 5 % - для в'їзного туризму від розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року. Базою стягування збору є загальна кількість діб тимчасового розміщення;

- платників єдиного податку, що здійснюють реалізацію лікарських засобів і медичних виробів, виключено з переліку суб'єктів господарювання, яким дозволялося не використовувати РРО;

- фізичні особи підприємці на єдиному податку 1-3 групи, окрім пива і столових вин, зможуть продавати сидр і пері (без додавання спирту);

- контролюючі органи зможуть звертатися до суду відносно конфіскації пального або спирту етилового, транспортних засобів, місткостей і устаткування у разі виявлення фактів ввезення на митну територію України, зберігання, транспортування і продажу на митній території України алкогольних напоїв без наявності марок акцизного податку;

- платник податків не зможе відмовитися від використання податкової пільги по ПДВ чи припинити її;

- пеня нараховуватиметься при нарахуванні суми податкового зобов'язання, визначеного платником податків або податковим агентом, у тому числі у разі внесення змін до податкової звітності в результаті самостійного виявлення платником податків помилокзгідно ст. 50 ПК - після закінчення 90 календарних днів (270 календарних днів у разі здійснення платником податків самостійного коригування згідно пп. 39.5.4 ПК).

- підвищення з 1 липня 2019 ставок акцизного податку на тютюнові вироби на 9 %;

- збільшення ставки рентної плати за користування надрами для видобутку нафти і конденсату на 2 процентні пункти і для залізної руди - на 0,8 процентних пункти;

- з 1 січня 2019 до 31 грудня 2019 (включно) до ставки рентної плати за користування надрами для видобутку залізної руди застосовується коефіцієнт, рівний 1,1;

- ставка екологічного податку за викиди двоокису вуглецю складе 10 грн. за 1 тонну;

- продовжено режим звільнення від ПДВ операцій по імпорту лому чорних і кольорових металів, а також паперу і картону для утилізації (макулатури і відходів);

- продовжено до 2022 року строк звільнення від ПДВ електромобілівпри ввезенні на територію України. Крім того, від ПДВ звільняється обладнання для сонячних і вітрових електростанцій;

- збільшено ставки рентної плати за спеціальне використання лісових ресурсів на 50 %;

- підвищено контроль за обігом палива. Потрібно відображати в Системі електронного адміністрування реалізації пального (СЕАРП) фактичний рух палива в розрізі місць зберігання (нині облік здійснюється в розрізі суб'єктів господарювання);

- здійснюватиметься порівняння показників з СЕАРП і показників витратомірів-лічильників і рівнемірів - лічильників рівня палива в резервуарі по об'ємах обігу і залишків палива в розрізі кодів згідно УКТ ВЭД, акцизних складів і розпорядників акцизних складів;

- вводиться контроль за цільовим використанням авіапалива і відповідальність за використання такого товару не за призначенням (у разі нецільового використання пального застосовувати збільшуючий коефіцієнт 10). Тимчасово, з 1 січня по 30 червня 2019, підтвердження факту цільового використання авіапалива здійснюється шляхом подачі виробниками і імпортерами контролюючому органу - векселедержателю копій первинних документів, що підтверджують операції по реалізації палива;

- вводиться в СЕАРП роздільний облік переміщення спирту;

- встановлена нульова ставка акцизного податку на спирт етиловий, який використовується для виробництва харчового оцту, парфюмерно-косметичної продукції і продукції технічного призначення (з 1 липня 2019);

- встановлено перелік вимог до підприємств, які отримують спирт по нульовій ставці акцизного податку, такі підприємства мають бути обладнані витратомірами отриманого спирту і витратомірами об'єму виробленої продукції, інформація з яких щодня передається до контролюючих органів;

- норми про зміни в адмініструванні акцизного податку палива і спирту набувають чинності з 1 липня 2019 року, а відповідальність за порушення вказаних норм - з 1 жовтня 2019;

- до 31 грудня 2020 року звільняються від ПДВ операції по ввезенню лікарських засобів на підставі договорів з міжнародними організаціями;

- з 1 січня 2019 не є об'єктом оподаткування ПДВ операції по конверсії радіочастотного ресурсу України;

- до 1 січня 2022 року, звільняються від обкладення ПДВ операції з поставки на митній території України вугілля і продуктів його збагачення.

- операторів поштовому зв'язку і експрес-перевізників визнають податковими агентами. Крім того, з 1 січня 2019 по 30 червня 2019 року передбачено обкладення ПДВ посилок, вартість яких перевищує еквівалент 150 євро, а з 1 липня 2019 - 100 євро. При цьому норма про "три посилки" скасована.

Чи може бути факт встановлення інвалідності підставою для звільнення - розповідає Міністр юстиції України Павло Петренко

Пане Міністре, звертають до Вас за порадою. Я інвалід ІІ групи, нещодавно була звільнена з роботи із причини встановлення групи інвалідності та відсутності вакансії для осіб з обмеженими можливостями на підприємстві. На мою думку таке звільнення є незаконним. Дуже прошу, порадьте, що мені робити та чи дійсно були підстави для мого звільнення? Дякую.

Олена Дегтярьова

Усі люди є рівними у своїх правах. А це означає, що жодна людина не може стати жертвою будь-яких обмежень.

Держава гарантує усім без винятку людям, і особам з інвалідністю в тому числі, всі соціально-економічні, політичні, особисті права і свободи, закріплені у Конституції, законах чи міжнародних договорах, які ратифіковані Верховною Радою.

Коли роботодавець може звільнити працівника?

Роботодавець має право звільнити працівника лише у разі його невідповідності займаній посаді чи виконуваній роботі. Факт встановлення інвалідності не може бути підставою для звільнення.

Що передбачено законодавством?

Чинне законодавство гарантує громадянам з інвалідністю право працювати на підприємствах, в установах, організаціях, а також займатися підприємницькою та іншою трудовою діяльністю, яка не заборонена законом.

Які обов’язки мають працедавці?

Компанії, організації чи будь-які інші працедавці, які використовують найманих працівників, зобов’язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування осіб з інвалідністю, у тому числі спеціальні робочі місця.

Так, законодавством встановлюється норматив робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю у розмірі 4% середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік. Якщо в компанії чи на підприємстві працює від 8 до 25 осіб – у кількості одного робочого місця.

Що робити якщо особа з інвалідністю не має змоги працювати на підприємстві?

Особам з інвалідністю, які не мають змоги працювати, Державна служба зайнятості сприяє у працевлаштуванні з умовою про виконання роботи вдома.

В окремих випадках на власника підприємства, установи чи організації покладається обов’язок організувати професійне навчання, перекваліфікацію і працевлаштування осіб з інвалідністю, відповідно до медичних рекомендацій.

Особи з інвалідністю мають право на встановлення неповного робочого дня або неповного робочого тижня та на створення належних умов праці.

Що забороняється?

Перш за все, забороняється відмова від укладання трудового договору або просування по службі, звільнення за ініціативи адміністрації, переведення на іншу роботу без згоди працівника з мотивів інвалідності.

Винятком тут може бути лише наявність висновку Медико-соціальної експертної комісії (МСЕК) про те, що стан здоров’я особи перешкоджає виконанню професійних обов’язків, загрожує її здоров’ю та безпеці інших осіб.

Також забороняється залучення осіб з інвалідністю до надурочних робіт і будь-яка дискримінація за ознакою інвалідності.

Яку відповідальність несе роботодавець у випадку незаконного звільнення особи з інвалідністю?

Щонайменше – накладення штрафу за порушення законодавства про працю. Також порушення трудових прав громадян, у тому числі через дискримінацію за ознакою інвалідності, може бути підставою для відкриття кримінального провадження.

Як захистити себе?

Захист прав свобод і законних інтересів осіб з інвалідністю відбувається в судовому порядку. Якщо судом буде встановлено факт незаконного звільнення з роботи, всі кошти, які особа недоотримала, будуть сплачені роботодавцем на користь працівника за той період часу коли він був незаконно звільнений, заробітна плата буде нарахована у повному обсязі та стягнена за вимушений прогул.

Громадянин також має право в судовому порядку оскаржувати висновок МСЕК про визнання чи не визнання його особою з інвалідністю.

Куди звертатися за більш детальними консультаціями та роз’ясненнями?

Якщо у вас залишились питання, будь ласка, телефонуйте до контакт-центру системи безоплатної правової допомоги за номером 0 (800) 213-103, цілодобово та безкоштовно в межах України. В центрах та бюро надання безоплатної правової допомоги по всій Україні ви можете отримати юридичну консультацію та правовий захист.

Крім цього, Ви можете звернутись до Головного територіального управління юстиції у Миколаївській області. Адреса: м. Миколаїв, вул. 8 Березня, 107; тел./факс (0512) 47-41-28. E-mail: info@mk.minjust.gov.ua

Захищаймо права разом!

В Україні фізична особа зможе оголосити себе банкрутом

Консультує начальник Головного територіального управління юстиції у Миколаївській області Роман Возняк

18 жовтня 2018 року Верховна рада України у другому читанні прийняла Кодекс України з процедур банкрутства.

Інститут банкрутства фізичних осіб успішно функціонує в країнах Західної Європи та США, де його норми дозволяють людям, які потрапили у скрутне фінансове становище, списувати більшість боргів у частині, що перевищує вартість майна боржника.

Даний Кодекс встановлює умови та порядок відновлення платоспроможності боржника-юридичної особи або визнання його банкрутом з метою задоволення вимог кредиторів, а також відновлення платоспроможності фізичної особи.

Метою документа є підвищення ефективності процедур банкрутства, рівня захищеності прав кредиторів, вдосконалення процедури продажу майна боржника на аукціоні, підвищення рівня виконання контрактів і судових рішень, врегулювання відносин з відновлення платоспроможності фізичних осіб, які опинилися у важкій фінансовій ситуації і потребують допомоги з боку держави.

Найбільш значущою зміною є можливість визнавати банкрутами фізичних осіб. До прийняття закону в чинному законодавстві такої опції не було.

Законом визначається, що провадження у справі про неплатоспроможність боржника – фізичної особи може бути відкрито лише за заявою боржника.

Згідно із кодексом боржник має право звернутись до господарського суду з заявою про відкриття провадження у справі про банкрутство у разі, якщо: розмір прострочених зобов’язань боржника перед кредитором (кредиторами) становить не менше тридцяти мінімальних розмірів заробітної плати. Ще однією умовою звернення до суду про визнання банкрутом є те, що боржник припинив погашати кредити чи здійснювати інші планові платежі у розмірі більше як п’ятдесят відсотків місячних платежів по кожному з кредитних та інших зобов’язань упродовж двох місяців.

Справи про банкрутство фізичних осіб розглядатимуть господарські суди. Причому обов'язково за участю арбітражного керуючого. Будуть доступні дві процедури - судова і досудова.

Зокрема, в суді можна буде домовитися про реструктуризацію або задовольнити вимоги кредитора. При цьому не підлягають реструктуризації та списанню борги по кредитах, взятих боржником на відпочинок, розваги, покупку предметів розкоші, а також борги, що з'явилися через участь в азартних іграх і парі.

Визнаня фізичної особи банкрутом принесе для нього ряд обмежень, зокрема:

- повторно визнати себе банкрутом не вийде протягом п'яти років з моменту ухвалення рішення (за винятком випадку, якщо боржник погасив всі борги в повному обсязі);

- протягом п'яти років фізособа зобов'язана перед укладенням договорів позики, кредитних договорів, договорів поруки чи застави письмово повідомляти про факт свого банкрутства іншій стороні.

Куди звертатися громадянам, які постраждали від домашнього насильства – розповідає Міністр юстиції України Павло Петренко. Мій чоловік, коли вип’є, піднімає на мене руку. Спершу думала, що цього більше не повториться, але за останній рік він мене бив мало не щомісяця. Що мені робити? Ольга Перш за все, хочу порадити Вам і всім громадянам, які зазнають насильства, в жодному разі не мовчати. Агресор не одумається і не втихомириться. Чим довше ви мовчите про проблему, тим більше насильник переконується у своїй безкарності, й тим більше у нього розв’язуються руки. Історично склалося, що цю проблему в нас намагалися замовчувати, адже не хотіли «виносити сміття з хати». За даними Міністерства внутрішніх справ, упродовж 2017 року до поліції надійшло понад 110 тисяч заяв та повідомлень про домашнє насильство. І це при тому, що за статистикою усього лише 10-15% постраждалих від домашнього насильства звертаються за допомогою. Тому можна лише уявити, скільки реально жінок страждають від побоїв. Більше того, за експертними оцінками, щороку понад 600 жінок в Україні гинуть через такого роду знущання. Що зробило Міністерство юстиції для посилення відповідальності агресора? Ми не могли залишати цю проблему в тому стані, в якому вона перебувала роками. Тому разом з народними депутатами було розроблено й прийнято Закон «Про запобігання та протидію домашньому насильству». Він деталізує види насильства, визначаючи фізичне, сексуальне, психологічне та економічне. Окрім цього, було внесено зміни до Кримінального та Кримінального процесуального кодексів, які запровадили кримінальну відповідальність за домашнє насильство в будь-яких його проявах. Якого покарання слід очікувати тим, хто вчиняє домашнє насильство? Стосовно кривдника може бути винесено терміновий заборонний припис, який зобов’язує залишити місце проживання (перебування) постраждалої особи терміном до 10 днів. Інші можливі механізми захисту від домашнього насильства – обмежувальний припис, взяття на профілактичний облік та проведення профілактичної роботи, а також направлення для проходження програми для кривдників. Ці заходи забороняють кривдникові мешкати з постраждалою особою в одному приміщенні та будь-яким чином взаємодіяти з нею на термін до 6 місяців. Якщо дії правопорушника будуть кваліфіковані як адміністративне правопорушення, то йому на перший раз загрожує штраф від 170-340 грн, громадські роботи від 30 до 40 годин або ж адміністративний арешт на строк до 7 діб. У разі вчинення тих самих дій протягом року штраф може сягнути 680 грн, тривалість громадських робіт збільшення 60 годин, а адміністративний арешт становитиме вже 15 діб. Також за домашнє насильство передбачена кримінальна відповідальність. У цьому випадку санкції значно суворіші, з тюремним ув’язненням. Зокрема, особі може бути присуджено громадські роботи на строк від 150 до 240 годин, арешт на строк до 6 місяців, обмеження волі на строк до 5 років або позбавлення волі на строк до 2 років. Але дані норми почнуть діяти з 11 січня 2019 року. Куди звертатися громадянам, які постраждали від домашнього насильства? Постраждалі від домашнього насильства можуть звернутися до: – уповноважених підрозділів органів поліції, – загальних та спеціалізованих служб підтримки постраждалих осіб, – служби у справах дітей за місцем свого проживання, – скористатися послугами адвокатів нашої системи безоплатної правової допомоги. Куди звертатися за більш детальними консультаціями та роз’ясненнями? Якщо у вас виникнуть питання з цього приводу - телефонуйте до контакт-центру системи безоплатної правової допомоги за номером 0 800 213 103, цілодобово та безкоштовно в межах всієї України. Там ви зможете отримати консультацію і правовий захист. Крім цього, Ви можете звернутись до Головного територіального управління юстиції у Миколаївській області. Адреса: м. Миколаїв, вул. 8 Березня, 107; тел./факс (0512) 47-41-28. E-mail: info@mk.minjust.gov.ua Захищаймо права разом!

Неправильно припарковані авто евакуюють на штрафмайданчик

Консультує начальник Головного територіального управління юстиції у Миколаївській області Роман Возняк

Врегульовано процедуру тимчасового затримання інспекторами з паркування транспортних засобів, зберігання таких транспортних засобів на спеціальних майданчиках і стоянках, а також їх повернення.

Відповідна постанова Кабінету Міністрів України від 14 листопада 2018 року № 990 «Про затвердження Порядку тимчасового затримання інспекторами з паркування транспортних засобів та їх зберігання» набула чинності 29 листопада.

Інспектор з паркування доставлятиме транспортні засоби на спеціальний майданчик або стоянку у випадку порушення водієм правил зупинки, стоянки, неоплати вартості послуг паркування (якщо транспортний1 засіб істотно перешкоджає дорожньому руху або створює загрозу безпеки руху), а також паркування на місцях, призначених для безкоштовного паркування, за відсутності відповідних пільг.

Доставляти автомобіль на спецмайданчик або стоянку будуть з допомогою евакуаторів. Для доставки також можуть використовуватися евакуатори, що належать підприємствам, які займаються транспортуванням транспортного засобу, з якими органами місцевого самоврядування укладено договори.

Евакуація здійснюється після складання акту огляду та тимчасового затримання у присутності двох понятих та особи, яка доставляє його на майданчик.

Місце розташування авто має бути обов'язково зафіксоване в режимі фото/відеофіксації із зазначенням обставин порушення: дати, часу, місця розташування транспортного засобу відносно нерухомих об'єктів та географічних координат, інших ознак наявності складу адміністративного правопорушення.

При здійсненні фотографування обов'язкова наявність не менше двох зображень у різних ракурсах, а у разі фіксації несплати вартості платної парковки - додаткове зображення, яке фіксує відсутність під лобовим склом документа про оплату парковки.

Уся ця інформація негайно, але не пізніше наступного робочого дня з дати встановлення відповідальної особи, вноситься до Реєстру адміністративних правопорушень у сфері безпеки дорожнього руху.

Якщо водій був присутній при затриманні та порушення неможливо усунути на місці, інспектор складає акт і виносить постанову у справі про адмінпорушення, а якщо правопорушення може бути усунено у максимально короткий строк, інспектор не складає вказаний акт і не здійснює тимчасове затримання авто.

Якщо порушення зафіксовано в режимі фотографування (відеозапису) інспектор зобов'язаний розмістити на лобовому склі транспортного засобу:

- копію постанови про притягнення до адміністративної відповідальності - якщо технічні можливості дозволяють встановити відповідальну особу, або

- повідомлення про притягнення до адміністративної відповідальності - якщо технічні можливості не дозволяють встановити відповідальну особу.

Інспектори зобов'язані невідкладно інформувати про тимчасове затримання транспортного засобу відповідні підрозділи Нацполіції із зазначенням номерного знаку, точного часу його затримання і місця зберігання, розміщувати таку інформацію на офіційному веб-сайті виконавчого органу відповідної місцевої ради, а також передавати повідомленняпро тимчасове затримання транспортного засобу на мобільний номер та електронну адресу, які вказані у Єдиному державному реєстрі транспортних засобів.

Строк затримання транспортного засобу обчислюється з моменту складання акту, а строк зберігання - з моменту доставлення транспортного засобу на спеціальний майданчик чи стоянку.

Затримані транспортні засоби повертають після оплати вартості послуг з доставки і зберігання і сплати штрафу.

Якщо під час його транспортування або зберігання транспортний засіб було пошкоджено, то заподіяні збитки відшкодовуються за рахунок суб'єкта господарювання, який надає послуги з транспортування або зберігання транспортних засобів або відповідного страхового відшкодування полісу обов'язкого страхування автоцивільної відповідальності.

Європейський суд з прав людини оновив бланки формуляру заяви та довіреності

Консультує начальник Головного територіального управління юстиції у Миколаївській області Роман Возняк

Суд вводить систему електронного документообігу eComms - новий інструмент для зв'язку з заявниками.

З оновленими формулярами можна ознайомитись на сайті суду (https://www.echr.coe.int/Pages/home.aspx?p=applicants%2Fforms%2Fukr&c&fbclid=IwAR08ZjbKA8HPYLMYZiYHjJp2aYz8naDD_BLej18Q_8NqdJHKQ5usMp7qWzk).

Формуляр заяви та бланк довіреності працюватимуть коректно тільки з програмою Adobe Reader 9 чи з пізнішою версією і підтримуються лише операційними системами Windows і Mac OS X.

Формуляр заяви необхідно завантажити на комп'ютер, заповнити в програмі Adobe Reader, зберігши зміни.

Заповнену заяву слід роздрукувати, підписати та відправити поштою до Суду. Зауважте, що заява, надіслана факсом, тепер не може перервати шестимісячний термін.

Неповна заява Судом не розглядається, тому всі пункти формуляру мають бути заповнені належним чином. Якщо заявників більше п'яти, представник має надати, крім формулярів і документів, таблицю з докладною інформацією щодо кожного заявника.

Бланк довіреності слід використовувати лише в тих випадках, коли заявник не мав представника на час заповнення формуляра заяви, або коли заявник бажає змінити представника, зазначеного у формулярі заяви, яку вже було подано до Суду.

Створено Всеукраїнську карту правових потреб

Інформує начальник Головного територіального управління юстиції у Миколаївській області Роман Возняк

Відтепер всю важливу інформацію про систему безоплатної правової допомоги БПД зібрано та внесено на Всеукраїнську карту правових потреб, інституцій та партнерів системи безоплатної правової допомоги (https://www.google.com/maps/d/viewer?fbclid=IwAR1hHjMQ24eQdThqTOr2028rLbNWrGGNkXkyelUl6Me8WIcDmm4soxbkT_c&mid=1YzcKq9UZKFrNMmkS3VelvTnOi3ipIksK&ll=48.538009834085734%2C31.169874049999976&z=5).

Фахівці Координаційного центру з надання правової допомоги сформували перелік ключових напрямів розвитку системи безоплатної правової допомоги.

Карта містить такі елементи:

- контактні дані регіональних, місцевих центрів з надання безоплатної вторинної правової допомоги та бюро правової допомоги;

- статистичні дані щодо діяльності системи безоплатної вторинної правової допомоги;

- перелік основних правових питань у розрізі кожного місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги, що є актуальними для кожного регіону;

- реєстр організацій-партнерів та неурядових провайдерів правової допомоги;

- інформацію про міжрегіональні ресурсно-комунікаційні платформи.

Карта зручна в користуванні: достатньо обрати певний регіон та переглянути елементи, розташовані ліворуч від карти. Кожен елемент позначено відповідною піктограмою, що однакові для всіх областей. Такий ресурс допоможе швидко зорієнтуватися, де знаходиться відповідний центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги чи бюро правової допомоги, які питання найчастіше виникають у жителів певного регіону, в яких організаціях та установах можуть надати консультацію тощо.

З нового року для оплати комуналки замість субсидій можна буде отримати гроші

Консультує начальник Головного територіального управління юстиції у Миколаївській області Роман Возняк

Мінсоцполітики повідомляє, що вже із січня 2019 року в Україні почнеться запровадження надання пільг і субсидій у грошовій формі. Міністерство найближчим часом має намір винести проект відповідної постанови на розгляд Кабміну.

У проекті Державного бюджету на 2019 рік Уряд заклав 55 млрд грн, щоб українці вже із січня змогли отримати «живі» гроші для оплати комунальних послуг.

Сьогодні субсидія і пільга надходить надавачам комунальних послуг безпосередньо на особові рахунки людей.

За результатами опалювального сезону енергоощадним субсидіантам держава виплачує готівкою лише еквівалент зекономлених 150 кВт електроенергії, якщо цей ресурс використовувався для опалення, або 100 кубів газу.

Вже із січня вся сума допомоги від Уряду для нових одержувачів субсидії надходитиме безпосередньо на банківський рахунок субсидіанта у державному банку. Рахунок матиме спеціальний режим використання. Тобто кошти першочергово спрямовуватимуться на оплату послуг за спожитий газ, тепло, електроенергію та воду.

Якщо сім'я заощаджувала, за результатами опалювального сезону залишок коштів на рахунку вона зможе використати на свій розсуд. Заощадити можна, маючи добре утеплений будинок, лічильники та енергоощадний котел.

Оскільки в Україні субсидію отримує майже половина українських сімей, одномоментно монетизувати допомогу для кожного буде складно. Уряд планує максимально автоматизувати цей процес, щоб основне навантаження лягло на управління соцзахисту, банківські установи та надавачів послуг. Тому вирішено провести її у три етапи.

З 1 січня 2019 року «живі» кошти на банківський рахунок надходитимуть тим, хто вперше звертається за допомогою. Тобто всі ті, хто подаватиме документи на субсидію у січні, вже отримуватимуть гроші на оплату комуналки на свій банківський рахунок.

З 1 травня 2019 року монетизація торкнеться тих, хто отримує субсидію чи пільгу вже багато років, зокрема користується допомогою в літній період.

З 1 жовтня 2019 року запрацює повномасштабна монетизація, коли кожен, хто отримує житлову субсидію чи пільгу, отримуватиме їх готівкою.

При цьому правила надання житлових субсидій не змінюються. Розмір допомоги й надалі залежатиме лише від двох факторів: від розміру витрат на комуналку та доходів громадян. Змінюється лише алгоритм її виплати.

Тому монетизація відбудеться незалежно від того, є у домогосподарства лічильник на опалення чи його немає. Але варто пам'ятати: розмір платіжки за тепло визначає не стільки ціна гігакалорії, скільки обсяг споживання, який вимірюється лише лічильником (індивідуальним чи хоча б загальнобудинковим).

Презентовано черговий законопроект #РейдерствоСтоп

Консультує начальник Головного територіального управління юстиції у Миколаївській області Роман Возняк

Головною новелою законопроекту є позбавлення комунальних підприємств права вчиняти реєстраційні дії.

ІНСТИТУЦІЙНІ ЗМІНИ

Позбавлення комунальних підприємств права вчиняти реєстраційні дії

Державні підприємства зможуть проводити реєстраційні дії виключно на підставі документів з електронним підписом: онлайн-реєстрація - через kmu.gov.ua, online.minjust.gov.ua та інші.

Запровадження обов'язкового підвищення кваліфікації державних реєстраторів

Направлення на обов'язкове підвищення кваліфікації у випадку, якщо його відключено від реєстру та складання тестових завдань.

Ліквідація кадрового дефіциту в держнотконторах у віддалених регіонах

Працівники держнотконтор (консультанти), територіальних управлінь юстиції, органів місцевого самоврядування можуть отримати свідоцтво на право займатися нотаріальною діяльністю за спрощеною процедурою, але з обов'язком 3 роки відпрацювати в держнотконторі за направленням Міністерства юстиції України.

НОВАЦІЇ ДЛЯ БІЗНЕСУ ТА ГРОМАДЯН

Захист права власності на частку у статутному капіталі юридичної особи

У разі відчуження частки у ТОВ - обов'язкове встановлення особи, яка підписує договір: або за допомогою нотаріального посвідчення договору, або за допомогою електронного підпису

У випадку нотаріального посвідчення нотаріус відразу проводить реєстраційну дію.

ЗНИЖЕННЯ ВАРТОСТІ НОТАРІАЛЬНИХ ДІЙ

Скасування норми про встановлення плати у розмірі не менше 1 % від суми договору для приватних нотаріусів. Вартість послуги визначатиметься виключно за домовленістю сторін.

Встановлення верхньої планки вартості нотаріальної дії у державних нотаріальних конторах - 10 тис. н. п.

Встановлення соціальних пільг для незахищених верств населення в розмірі 50 % державного мита за нотаріальні дії, зокрема для осіб з інвалідністю, учасників АТО, внутрішньо переміщених осіб, дітей-сиріт.

НОВАЦІЇ У СФЕРІ НЕРУХОМОСТІ

Страхування від підробки підпису на договорі, укладеному в простій письмовій формі

Власник земельної ділянки у разі її оренди може внести до реєстру вимогу (галочку), що всі договори, які укладаються ним, повинні бути нотаріально посвідчені.

Право оренди в реєстрі співпадатиме з терміном дії договору

Право оренди в реєстрі буде знаходитись до того часу, поки діє договір. Якщо в умовах договору не передбачена автоматична пролонгація, то реєстр сам припинятиме цю оренду.

Припинення старих, недійсних обтяжень

Реєстрація старих обтяжень, які не підтверджені органами влади, по закінченню 5-річного терміну буде припинена.

Уникнення маніпуляцій під час спадкування

Нотаріальне посвідчення договору про визначення часток у спільній власності у тих випадках, коли сторони хочуть відійти від принципу рівності часток.

Звертаємо увагу на те, що з 1 січня 2019 року всі нові реєстратори перед призначенням на посаду будуть зобов'язані скласти іспит для того, щоб отримати ключі від реєстру і мати можливість працювати у ньому.

Як отримати субсидію та в якому випадку її надання можуть припинити – розповідає Міністр юстиції України Павло Петренко ❓Вітаю Вас пане Міністре! Поясність, будь ласка, чи зможуть ті, хто ще не отримав субсидію її отримати і у кого мають право її забрати. Роман Дергач ✅Що таке субсидія? Житлова субсидія надається: на оплату внесків за встановлення, обслуговування та заміну вузлів комерційного обліку, за абонентське обслуговування для споживачів комунальних послуг, що надаються у багатоквартирних будинках за індивідуальними договорами, житлово-комунальних послуг, а також витрат на управління багатоквартирним будинком, в якому створено об’єднання співвласників багатоквартирного будинку, житлово-будівельний (житловий) кооператив; на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива один раз на рік. Житлова субсидія є безповоротною адресною державною соціальною допомогою громадянам - мешканцям домогосподарств, що проживають в житлових приміщеннях (будинках) і не можуть самотужки платити за житлово-комунальні послуги, оплачувати витрати на управління багатоквартирним будинком. Житлова субсидія на придбання твердого та рідкого пічного побутового палива призначається у разі, коли домогосподарство не отримує комунальну послугу з постачання теплової енергії для централізованого опалення (теплопостачання) та не використовує природний газ або електричну енергію для індивідуального опалення. Якщо для опалення житлового приміщення (будинку) одночасно використовується теплова енергія та/або природний газ, та/або електрична енергія, соціальні нормативи для опалення (теплопостачання) приміщення (будинку) під час розрахунку житлової субсидії застосовуються тільки на одну комунальну послугу. ✅Хто має право на субсидію? Право на отримання житлової субсидії мають громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які на законних підставах перебувають на території України, що проживають у житлових приміщеннях (будинках): • Один із членів домогосподарства, які зареєстровані в житловому приміщенні (будинку). • Один із членів домогосподарства, які не зареєстровані в житловому приміщенні (будинку), але фактично проживають у ньому на підставі договору найму (оренди) житла у разі, коли їм нараховується плата за житлово-комунальні послуги. • Індивідуальні забудовники, будинки яких не прийняті в експлуатацію у разі, коли їм нараховується плата за житлово-комунальні послуги. • Неповнолітні, які залишились без батьківської опіки за заявою опікуна (піклувальника). ✅Куди звернутися, щоб отримати субсидію? Призначення субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюється структурними підрозділами з питань соціального захисту населення. У сільській місцевості приймання заяв з необхідними документами здійснюють уповноважені особи, які визначаються виконавчими органами сільських і селищних рад. ✅Які умови призначення субсидії? Житлова субсидія розраховується на всіх членів домогосподарства. До складу домогосподарства включаються всі особи, що зареєстровані в житловому приміщенні (будинку), на яких розраховуються соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування і доходи яких враховуються під час призначення житлової субсидії. Під час призначення житлової субсидії враховуються також доходи членів сім’ї особи із складу домогосподарства у разі, коли їх зареєстроване (фактичне) місце проживання відмінне від адреси домогосподарства (крім доходів батьків у разі призначення субсидії студентам, які зареєстровані у гуртожитку за місцем навчання, та доходів одного з батьків дитини у разі призначення субсидії другому з батьків з дитиною у разі, коли батьки розлучені). У разі коли у складі домогосподарства кількість фактично проживаючих зареєстрованих членів домогосподарства є меншою за кількість членів домогосподарства, зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку), за рішенням комісії соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування розраховуються на фактично проживаючих зареєстрованих за даною адресою членів домогосподарства. За рішенням комісії доходи членів домогосподарства, які зареєстровані в житловому приміщенні (будинку), але фактично за даною адресою не проживають, в сукупний дохід домогосподарства не враховуються. Рішення комісії приймаються на підставі актів обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства. ✅Які документи потрібні для отримання субсидії? • Заява про призначення житлової субсидії та декларація про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії. • Довідки про доходи (у разі зазначення в декларації інших отриманих доходів, інформація про які відсутня у Державній фіскальній службі, Пенсійному фонді України, фондах соціального страхування, і відповідно до законодавства не може бути отримана за запитом структурного підрозділу з питань соціального захисту населення. У разі неможливості підтвердити такі доходи довідкою до декларації додається письмове пояснення із зазначенням їх розміру). • Договір найму (оренди) житла (за наявності). Документи можуть бути надані поштою, у електронній формі через сайт Мінсоцполітики (https://subsidii.mlsp.gov.ua/), особисто. ✅Чи довго чекати відповіді, і як довго діє субсидія? Рішення про призначення субсидії, відмову або подання документів на розгляд комісії приймається протягом 10 днів після подання заяви та отримання відомостей щодо доходів заявника, складу зареєстрованих у житлових приміщеннях осіб, забезпеченості громадян житловою площею та комунальними послугами тощо. Субсидія призначається з місяця звернення за її призначенням до дати закінчення опалювального сезону, і розраховується: • на неопалювальний сезон – з 1 травня по 30 вересня; • на опалювальний сезон – з 1 жовтня по 30 квітня. ✅В яких випадках надання субсидії можуть припинити? • За поданням структурного підрозділу з питань соціального захисту населення, управителів, об’єднання, виконавців комунальних послуг у разі, коли: ➡️домогосподарству припинено надання житлово-комунальної послуги (послуг) внаслідок того, що громадянин має заборгованість із сплати обов’язкової частки платежу за житлово-комунальні послуги, встановлену йому під час призначення житлової субсидії і загальна сума якої перевищує 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян на день припинення надання такої послуги (послуг); ➡️громадянин має заборгованість із сплати обов'язкової частки платежу за внесками за встановлення, обслуговування та заміну вузлів комерційного обліку, за абонентське обслуговування для споживачів комунальних послуг, що надаються у багатоквартирних будинках за індивідуальними договорами, а також за житлово-комунальні послуги, обов'язкової частки внеску/платежу на оплату витрат на управління багатоквартирним будинком, встановлену йому під час призначення житлової субсидії і загальна сума якої перевищує 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян на день внесення подання об'єднанням; ➡️у заяві та/або декларації громадянин зазначив недостовірні дані, що вплинуло на встановлення права на житлову субсидію або визначення її розміру на суму, яка перевищує 10 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян на день призначення житлової субсидії; ➡️громадянин не повідомив структурному підрозділу з питань соціального захисту населення про обставини, зазначені у пункті 16 цього Положення, протягом 30 календарних днів з дня їх виникнення; ➡️під час вибіркового обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства державним соціальним інспектором виявлено ознаки порушення норм законодавства щодо призначення житлової субсидії, які вплинули на право призначення житлової субсидії або визначення її розміру на суму, яка перевищує 10 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян на день призначення житлової субсидії. • За рішенням структурного підрозділу з питань соціального захисту населення у разі, коли: ➡️виникли обставини, що унеможливлюють надання житлової субсидії, зокрема у разі переїзду домогосподарства в інше житлове приміщення (будинок), іншу місцевість, у разі смерті одинокої особи; ➡️громадянин, якому призначено житлову субсидію, звернувся із заявою про припинення її надання. Поновлення надання житлової субсидії протягом сезону її призначення можливе з місяця, наступного за місяцем, в якому надійшло повідомлення про відновлення надання житлово-комунальної послуги (послуг), сплату заборгованості за житлово-комунальну послугу (послуги), оплату витрат на управління багатоквартирним будинком. ❗Куди звертатися, щоб отримати детальну консультацію? Центральним органом виконавчої влади, який забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері соціального захисту, є Міністерство соціальної політики України. Міністерство соціальної політики України знаходиться за адресою: вул. Еспланадна, 8/10, м. Київ, 01601. Окрім того, необхідну консультацію Ви можете отримати за телефоном гарячої лінії системи безоплатної правової допомоги 0 800 213 103.

Згода подружжя на розпорядження майном, що є спільною сумісною власністю

Консультує начальник Головного територіального управління юстиції у Миколаївській області Роман Возняк

У сучасному житті майнові відносини подружжя стали відігравати значну роль. Відповідно до ст. 51 Конституції України кожен із подружжя має рівні права і обов’язки у шлюбі та сім’ї. Статтею 57 Сімейного кодексу України визначено перелік майна, що є особистою приватною власністю кожного з подружжя, зокрема це:

- майно, набуте до шлюбу;

- майно, набуте за час шлюбу, але на підставі договору дарування або в порядку спадкування;

- майно, набуте за час шлюбу, але за кошти, які належали йому (їй) особисто;

- житло або земельна ділянка, набуті за час шлюбу внаслідок їх приватизації;

- речі індивідуального користування, в тому числі коштовності, навіть тоді, коли вони були придбані за рахунок спільних коштів подружжя;

- премії, нагороди, одержані за особисті заслуги;

- кошти, одержані як відшкодування за втрату (пошкодження) речі, яка йому (їй) належала, а також як відшкодування моральної шкоди; страхові суми, якщо страхові внески сплачувалися за рахунок коштів, що були особистою приватною власністю кожного з них.

Суд може визнати особистою приватною власністю чоловіка, дружини майно, набуте ним (нею) за час їхнього окремого проживання у зв'язку з фактичним припиненням шлюбних відносин.

Положеннями Цивільного та Сімейного кодексів України визначено, що дружина та чоловік мають рівні права на володіння, користування і розпорядження майном, що належить їм на праві спільної сумісної власності, якщо інше не встановлено домовленістю між ними. Особливістю права спільної сумісної власності - є відсутність визначення часток учасників, тобто на відміну від спільної часткової власності, де частка учасника визначена у вигляді арифметичної частки, право кожного співвласника у спільній сумісній власності поширюється на усе майно без вираження частки.

Об’єктом права спільної сумісної власності подружжя може бути будь-яке майно, набуте за час шлюбу, крім майна, описаного в ст. 57 Сімейного кодексу України. При укладенні договорів одним із подружжя вважається, що він діє за згодою другого з подружжя. Згода на укладення договору, який потребує нотаріального посвідчення і (або) державної реєстрації, має бути нотаріально засвідчена. Згода подружжя на розпорядження майном, що є спільною сумісною власністю оформлюється у вигляді заяви, справжність підпису на якій засвідчується нотаріально. Якщо у згоді на відчуження спільного майна вказано, кому персонально він (вона) погоджується продати, подарувати, заставити тощо спільно набуте майно, чи вказано ціну продажу, інші умови укладення, нотаріус при посвідченні такого договору перевіряє додержання умов, зазначених у такій згоді.

Для засвідчення справжності підпису на заяві одного з подружжя на розпорядження майном, що є спільною сумісною власністю, нотаріусу подаються: паспорт того з подружжя, котрий надає згоду; довідка про присвоєння ідентифікаційного номера; свідоцтво про укладення шлюбу між подружжям.

Також слід зазначити, що розірвання шлюбу не припиняє права спільної сумісної власності на майно, яке набуте за час шлюбу.

Органи соцзахисту проконтролюють призначення допомоги і аліментів від держави

Консультує начальник Головного територіального управління юстиції у Миколаївській області Роман Возняк

Кабмін оновив порядок призначення і виплати соціальної допомоги. Зокрема, надано право на отримання державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям без зменшення її розміру, до складу яких входять студенти, які не мають доходів або отримують тільки стипендію.

Відповідні зміни передбачені постановою Кабінету Міністрів України від 9 листопада 2018 року № 929 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України».

Також органи соцзахисту зможуть запитувати через інформаційні системи Мін'юсту, в тому числі через Єдиний реєстр боржників і Єдиний державний реєстр судових рішень інформацію, необхідну для перевірки достовірності даних, отриманих від осіб, що звернулися за призначенням допомоги по догляду за особою з інвалідністю та тимчасової допомогою дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів.

Для визначення розміру тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, заявникам потрібно буде надати довідку про доходи і декларацію про доходи та майновий стан.

Також органи соцзахисту мають право отримувати від Державної фіскальної служби інформацію для підтвердження даних про доходи (відсутність доходів).

Виплату допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, призупинять на 12 місяців у разі:

- якщо одержувач допомоги навмисно представив недостовірні відомості або приховав відомості, які впливають на встановлення права на тимчасову допомогу і її розмір;

- несвоєчасного повідомлення про виникнення обставин, при яких виплата допомоги припиняється.

Виплата допомоги припиняється у разі сплати аліментів одним з батьків.

Якщо з'явилася можливість стягнення аліментів з одного з батьків, виявлено, що один з батьків може утримувати дитину, або встановлено місце проживання (перебування) одного з батьків, у зв'язку з чим можливе стягнення з нього коштів на утримання дитини, орган соціального захисту населення:

- визначає суму сплаченої тимчасової допомоги, що підлягає поверненню, і встановлює терміни її повернення (протягом місяця);

- повідомляє одного з батьків про суму сплаченого тимчасової допомоги, що підлягає поверненню, і термін її повернення;

- в разі неповернення коштів добровільно у встановлені терміни вирішує питання про їх стягнення в судовому порядку.

Про право учасника АТО на отримання земельної ділянки розповідає Міністр юстиції України Павло Петренко ❓Минулого місяця повернувся з АТО. Чи я маю я право за земельну ділянку? Владислав Хоменчук ✅На які наділи мають право захисники вітчизни? Учасники бойових дій та особи прирівняні до них мають право на першочергове відведення у власність або користування земельних ділянок для індивідуального житлового будівництва, садівництва і городництва (для городництва у користування). У межах норм безплатної приватизації (передачі) земельні ділянки передаються у власність у таких розмірах: 1) для ведення садівництва — не більше 0,12 га; 2) для ведення особистого селянського господарства — не більше 2,0 га; 3) для будівництва і обслуговування жилого будинку в селах — не більше 0,25 га, в селищах — не більше 0,15 га, в містах — не більше 0,10 га; ✅Куди звертатися для отримання земельної ділянки? Учасникам АТО необхідно звернутися з клопотанням до органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки у власність або користування: • сільської, селищної, міської ради (якщо питання стосуються земель комунальної власності відповідних територіальних громад); • обласні, районні ради передають земельні ділянки у власність або у користування з відповідних земель спільної власності територіальних громад для всіх потреб; • районні державні адміністрації на їхній території передають земельні ділянки із земель державної власності у власність або у користування у межах сіл, селищ, міст районного значення для всіх потреб (за межами населених пунктів земельні ділянки для городництва, ведення садівництва, ОСГ та будівництва індивідуального житлового будинку вони не передають); • обласні державні адміністрації на їхній території передають земельні ділянки із земель державної власності у власність або у користування у межах міст обласного значення та за межами населених пунктів, а також земельні ділянки, що не входять до складу певного району, або у випадках, коли районна державна адміністрація не утворена, для всіх потреб; • Головного управління Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру в області (якщо питання стосується земельних ділянок для ведення садівництва або особистого селянського господарства державної власності). Кабінет Міністрів України приймає рішення щодо передачі (надання) земель державної власності, зокрема ріллі, багаторічних насаджень для несільськогосподарських потреб, лісів для нелісогосподарських потреб, а також земельних ділянок природоохоронного, оздоровчого, рекреаційного призначення та особливо цінних земель. ✅Як виглядає клопотання? У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри (в межах норм). До клопотання додаються: 1) графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки (наприклад, викопіювання з кадастрової карти); 2) копія паспорта та копія ідентифікаційного номера; 3) документ, що посвідчує участь в АТО (посвідчення, довідка). Чиновникам забороняється вимагати додаткові матеріали та документи. Рішення про надання дозволу на розробку проекту землеустрою або про мотивовану відмову має бути прийнято в місячний строк. ✅Що може бути підставою для відмови? Лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою, техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у визначеному порядку. ✅Як проходить відведення земельної ділянки? У разі прийняття уповноваженим органом рішення про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки потрібно замовити в землевпорядній організації виготовлення такого проекту. Виконавцем робіт може бути тільки особа з сертифікатом інженера-землевпорядника. Проект відведення земельної ділянки розробляється на підставі укладеного із замовником договору. Термін виконання робіт – не може перевищувати 6 місяців. Проект підлягає погодженню з територіальним органом Держгеокадастру. У випадку розташування земельної ділянки у межах населеного пункту, або якщо на ділянці планується розташування об'єкта будівництва, потрібно отримати погодження з управлінням з питань містобудування та архітектури місцевої державної адміністрації або місцевої ради. Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки залежно від її призначення, цінності та місця розташування може підлягати також погодженню з: структурним підрозділом обласної, Київської чи Севастопольської міської державної адміністрації у сфері охорони навколишнього природного середовища; центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони культурної спадщини, відповідним структурним підрозділом обласної, Київської чи Севастопольської міської державної адміністрації у сфері охорони культурної спадщини; центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері лісового господарства; центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері розвитку водного господарства. Строк розгляду: протягом 10 робочих днів з дня одержання проекту ( двотижневий строк з дня отримання погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (а в разі необхідності здійснення обов'язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом -- після отримання позитивного висновку такої експертизи). Підстава для відмови – лише невідповідність його положень вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, документації із землеустрою або містобудівній документації. ✅Як зареєструвати земельну ділянку в Державному земельному кадастрі? Необхідно звернутися до територіального органу Держгеокадастру за місцем розташування земельної ділянки та надати наступні документи: 1) заяву про внесення відомостей до Державного земельного кадастру; 2) оригінал документації із землеустрою, яка є підставою для формування земельної ділянки (погоджений проект землеустрою, за потреби, позитивний висновок експертизи); 3) документацію із землеустрою, яка є підставою для формування земельної ділянки, у формі електронного документа. Строк розгляду такої заяви – 14 днів. Внесення відомостей до Державного земельного кадастру здійснюється безоплатно. ✅Як провести затвердження проекту землеустрою? Рішенням про надання земельної ділянки за проектом землеустрою щодо її відведення здійснюється затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки. ✅Чи потрібно реєструвати право на земельну ділянку в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно Мін’юсту? Так, потрібно. Для цього слід звернутися до суб’єкта, уповноваженого на проведення державної реєстрації речових прав на нерухоме майно, а саме до виконавчого органу сільської, селищної чи міської ради або до місцевої державної адміністрації, в тому числі через центри надання адміністративних послуг. Державну реєстрацію речових прав на землю здійснюють також юридичні особи, акредитовані Мінюстом, та нотаріуси. Які документи потрібні: 1) заява встановленої форми, яку формує державний реєстратор; 2) документ, що посвідчує особу; 3) засвідчена копія рішення про безоплатну передачу земельної ділянки у власність або надання у користування; 4) витяг із Державного земельного кадастру про земельну ділянку (подається у разі, коли в документі, що подається для державної реєстрації, відсутні відомості про її кадастровий номер, а також у разі, коли в результаті доступу до Державного земельного кадастру державним реєстратором встановлено відсутність відомостей про відповідну земельну ділянку); 5) документ, що підтверджує внесення плати за державну реєстрацію права власності на нерухоме майно - в розмірі 0,1 прожиткового мінімуму для працездатних осіб. ❗Куди звертатися, щоб отримати детальну консультацію? Ви можете звернутись до Головного територіального управління юстиції у Миколаївській області. Адреса: м. Миколаїв, вул. 8 Березня, 107; тел./факс (0512) 47-41-28. E-mail: info@mk.minjust.gov.ua Захищаймо права разом!

Вступив в силу Закон про електронні довірчі послуги

Консультує начальник Головного територіального управління юстиції у Миколаївській області Роман Возняк

7 листопада, набув чинності Закон «Про електронні довірчих послуги».

Закон полегшує транскордонне використання онлайн-послуг, що створює умови для безпечної електронної ідентифікації і аутентифікації, а також взаємного визнання електронного підпису, електронних документів і послуг.

Документом встановлено, що електронні довірчі послуги надаються, як правило, на договірних засадах. До складу електронних довірчих послуг входять:

- створення, перевірка і підтвердження вдосконаленого електронного підпису або печатки;

- формування, перевірка та підтвердження дії сертифіката електронного підпису або печатки;

- формування, перевірка та підтвердження дії сертифіката справжності веб-сайту;

- формування, перевірка та підтвердження електронної відмітки часу;

- реєстрована електронна доставка;

- зберігання вдосконалених електронних підписів, печаток, електронних міток часу і сертифікатів, пов'язаних з цими послугами.

Кваліфіковані постачальники електронних довірчих послуг можуть здійснювати діяльність за умови внесення коштів на поточний рахунок із спеціальним режимом використання в банку або страхування цивільно-правової відповідальності для забезпечення відшкодування шкоди, яку може бути заподіяно користувачам таких послуг або третім особам.

Розмір внеску на поточному рахунку із спеціальним режимом або страхової суми не може становити менше 1000 мінімальних розмірів заробітної плати.

Юридичні особи та фізичні особи підприємці, які мають намір надавати електронні довірчі послуги, повинні бути внесені в Довірчий список, який публікується на офіційному сайті центрального засвідчувального органу. Доступ до нього забезпечується безкоштовно і цілодобово, а інформація є відкритою.

Припиняє свою діяльність кваліфікований надавач в разі:

- прийняття центральним засвідчувальним органом рішення про виключення його з Трастового списку;

- прийняття ним рішення про припинення надання кваліфікованих електронних довірчих послуг, зазначених в довірчому списку;

- припинення діяльності кваліфікованого постачальника;

- набрання законної сили рішенням суду про виключення його з Трастового списку, оголошення його померлим, визнання безвісно відсутнім, недієздатним, обмежено дієздатним, визнання його банкрутом.

Вести Довірчий список буде Міністерство юстиції України, а розміщуватися він буде на сайті Центрального засвідчувального органу. Перевіряти надавачів електронних довірчих послуг буде Держспецзв'язку. Також Кабінет Міністрів України вже зареєстрував у Раді законопроект для узгодження законодавства з Законом про електронні довірчих послуги

Суд дозволив обмін нерівноцінной землі з доплатою

Консультує начальник Головного територіального управління юстиції у Миколаївській області Роман Возняк

Приватні особи мають право обмінюватися земельними ділянками, що належать їм на праві власності, якщо воно зареєстровано.

Донецький апеляційний суд, розглянувши справу № 227/1505/18, визнав право приватних осіб на фактичну продажу землі агрофірмам. Суд вирішив, що оформлення договору міни землі з доплатою не по схемі «пай на пай» в єдиному масиві відповідає законодавству.

Постановою від 10 жовтня суд залишив в силі рішення суду першої інстанції, який відмовився визнати недійсним договір міни земельних ділянок між фіз- та юрособою за позовом прокурора.

Апеляційний суд погодився, що правовідносини між агрофірмою і землевласником щодо укладення договору міни, не суперечать підпункту «б» пункту 15 Розділу X Перехідних положень Земельного кодексу України (щодо мораторію на продаж земель, який зараз продовжений до 2019 року) і відповідають приписам ст.ст. 203, 715, 716 ЦК України: законодавець дозволив обмін земельної ділянки на іншу земельну ділянку.

Судом встановлено, що співвідповідачі обмінялися сформованими земельними ділянками з кадастровими номерами. Тобто, дані правовідносини за своєю суттю не підпадають під правове регулювання Закону № 899 «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)», оскільки він регулює обмін розподілених між власниками, визначених у натурі земельних ділянок, які ще не зареєстровані за власниками, тобто таких земельних ділянок, які не можуть виступати в якості об'єкта цивільних прав. На противагу цьому, співвідповідачі обміняли земельні ділянки, які зареєстровані відповідно до законодавства і виступають в якості об'єкта цивільних прав.

З огляду на вищевказане, обмін зареєстрованими земельними ділянками є законним правом сторін - їх власників. Процедура міни на підставі їх вільного волевиявлення може бути використана за взаємною згодою.

Зміст правової угоди, укладеної між агрофірмою і землевласником щодо міни земельними ділянками, не суперечить актам чинного законодавства та не є фіктивною чи уявної правовою угодою в розумінні статей 234 - 235 Цивільного кодексу, оскільки її умови в повному обсязі виконані сторонами договору з дотриманням чинного законодавства (агрофірма отримала більшу ділянку, за який віддала менший і гроші).

Суди, застосувавши рішення ЄСПЛ у справі «Зеленчук і Цицюра проти України» щодо неправомірності мораторію, вирішили, що правова угода між двома приватними особами, в основі якої закладено обмін двома земельними ділянками, що належать кожній на праві власності, що не порушує майнових прав держави (на що посилався прокурор). Від визнання правочину недійсним негативні наслідки понесуть тільки приватні особи, а не держава.

Про процедуру реєстрації народження дитини розповідає Міністр юстиції України Павло Петренко

Доброго дня, пане Міністре. Ми чекаємо через 6 місяцівна первістка. Просимо Вас детально пояснити процедуру реєстрації. Бо від батьків допомоги не багато – все з їхнього часу змінилося, а друзі всі говорять по-різному. Дякую.

Тоня Симоненко

Що потрібно зробити після народження дитини?

Батьки зобов’язані не пізніше 1 місяця від дня пологів зареєструвати народження дитини в органі державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання одного з батьків або за місцем народження дитини.

Заявниками можуть бути як батьки дитини, так й інші особи. Присутність обох батьків є обов’язковою, якщо батьки мають різні прізвища.

Державна реєстрація проводиться з одночасним визначенням походження дитини та присвоєнням їй імені, прізвища та по батькові.

Як визначається походження дитини?

Походження дитини від матері визначається на підставі документа закладу охорони здоров'я про народження нею дитини.

Походження дитини від батька визначається на підставі свідоцтва про шлюб, якщо на час народження дитини мати перебувала з ним у шлюбі.

Якщо батьки не перебувають у шлюбі, походження дитини від батька визначається за письмовою заявою матері та батька дитини про визнання батьківства або за рішенням суду.

При народженні дитини у матері, яка не перебуває у шлюбі, у випадках, коли немає спільної заяви батьків або відповідного рішення суду, запис про батька провадиться за прізвищем та громадянством матері, а ім'я та по батькові батька дитини записуються за її вказівкою.

Які документи потрібні для реєстрації народження?

Одночасно із заявою про державну реєстрацію народження (усною або письмовою) для проведення державної реєстрації народження дитини подається:

- паспорт заявника, якщо заявниками є не батьки;

- документ, який підтверджує факт народження – медичний документ, виданий закладом охорони здоров'я;

- паспорти батьків або одного з них;

- документ, що підтверджує походження дитини від батька (свідоцтво про шлюб або спільна заява матері та батька дитини, або заява матері);

- за відсутності документа закладу охорони здоров’я або медичної консультативної комісії, підставою для реєстрації народження є рішення суду про встановлення факту народження.

Як визначитися з ім’ям, прізвищем та по батькові дитини?

При державній реєстрації народження дитині присвоюється прізвище, ім’я та по батькові, які індивідуалізують особу, виділяють її з-поміж інших.

Прізвище дитини визначається за прізвищем батьків. Якщо мати й батько мають різні прізвища, прізвище дитини визначається за їхньою згодою. Батьки, які мають різні прізвища, можуть присвоїти дитині подвійне прізвище. Спір між батьками щодо прізвища дитини може вирішуватися органом опіки або судом.

Ім’я дитини визначається за згодою батьків. Ім’я дитини, народженої жінкою, яка не перебуває у шлюбі, визначається матір’ю дитини. Дитині може бути дано не більше двох імен, якщо інше не випливає зі звичаю національної меншини, до якої належать мати або батько. Спір між батьками щодо імені дитини може вирішуватися органом опіки або судом.

По батькові присвоюється за власним іменем батька. Якщо батько має подвійне ім’я, то по батькові дитині присвоюється за одним із них. На прохання батьків по батькові може також утворюватися згідно з національними традиціями або не присвоюватися взагалі.

Якщо батьківство дитини не визнано, по батькові визначається за іменем особи, яку мати дитини назвала її батьком.

Де працює послуга з прийому документів для реєстрації у пологових?

З метою створення сприятливих умов, спрямованих на спрощення доступу громадян до адміністративних послуг, в усіх регіонах України надається послуга щодо прийому документів для державної реєстрації народження та видачі відповідного свідоцтва безпосередньо в пологових будинках. Загалом у 477 медичних установах. За 2016-2017 роки цією послугою скористалися 238 166 громадян.

Інформація про пологові будинки, в яких можна отримати свідоцтво про народження дитини, розміщена на офіційному веб-сайті Міністерства юстиції (https://minjust.gov.ua).

Чи є покарання для батьків, які несвоєчасно зареєстрували дитину?

Несвоєчасна без поважної причини державна реєстрація батьками народження дитини в державних органах державної реєстрації актів цивільного стану тягне за собою накладення штрафу від одного до трьох неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 17 до 51 грн).

Куди звертатися, щоб отримати детальну консультацію?

Ви можете звернутись до Головного територіального управління юстиції у Миколаївській області. Адреса: м. Миколаїв, вул. 8 Березня, 107; тел./факс (0512) 47-41-28. E-mail: info@mk.minjust.gov.ua

Захищаймо права разом!

Президент підписав Закон «МаскіШоуСтоп-2»

Консультує начальник Головного територіального управління юстиції у Миколаївській області Роман Возняк

Президент Петро Порошенко підписав Закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення забезпечення дотримання прав учасників кримінального провадження та інших осіб правоохоронними органами під час здійснення досудового розслідування» (проект № 8490), який отримав назву «МаскіШоуСтоп 2». Закон вступить в силу з дня, наступного за днем ​​його опублікування.

Закон є логічним продовженням Закону № 2213 «МаскіШоуСтоп 1», вдосконалюючи ряд питань, зокрема покликаний усунути практику порушення кримінальних справ не прямими методами.

Документом внесено зміни до статті 220, 284, 303, 309 Кримінального процесуального кодексу України в частині надання іншій особі, права або законні інтереси якого обмежуються в ході досудового розслідування, або його представнику, права заявляти клопотання слідчому, прокурору про закриття кримінального провадження, якщо існує не скасована постанова слідчого, прокурора про закриття кримінального провадження з підстав, передбачених у КПК, а в разі відмови в задоволенні клопотання - звернутися зі скаргою до слідчого судді. При цьому передбачено, що визначення слідчого судді про відмову в задоволенні відповідної скарги може бути оскаржено в апеляційному порядку.

Внесено зміни до статті 307 КПК, якими передбачено, що визначення слідчого судді, яким задоволено скаргу на рішення, дії або бездіяльність органу досудового розслідування, направляється керівникові органу, службовою, посадовою особою якого є слідчий, прокурор, для організації проведення службового розслідування і вирішення питання про притягнення винних осіб до відповідальності.

Законом також внесено зміни до статті 130 КПК, статтю 1 191 ГК України, статті 2, 4 Закону «Про порядок відшкодування шкоди, завданої громадянинові незаконними діями органів, що здійснюють оперативно-розшукову діяльність, органів досудового розслідування, прокуратури і суду», якими передбачена можливість держави, в разі відшкодування шкоди, завданої слідчим, прокурором, за рахунок держбюджету, застосовувати право зворотної вимоги до винних осіб у разі встановлення в їх діях складу не тільки кримінального правопорушення, але і при наявності ознак дисциплінарного проступку за результатами службового розслідування, проведеного на підставі рішення суду, яким задоволено скаргу на рішення, дії або бездіяльність органу досудового розслідування.

У Законі прописаний наступний порядок притягнення до кримінальної відповідальності:

- скарга на дії/бездіяльність слідчого або прокурора;

- рішення суду про задоволення скарги (в ньому вказується обов'язковість службового розслідування);

- службове розслідування;

- матеріальне або дисциплінарне стягнення.

Підставою для залучення правоохоронця до кримінальної відповідальності має бути рішення суду.

ПРЕС-РЕЛІЗ

#ЧужихДітейНеБуває - запроваджено систему мотивації батьків, які сумлінно виконують свої обов’язки та вкладають кошти у розвиток власних дітей.

«Останнім часом багато говоримо про досягнення державних виконавців Миколаївщини в напрямі стягнення боргів аліментів. Звісно, похвалитися є чим, адже наразі вже маємо у 2,5 рази більшу суму, ніж за весь попередній рік. В більшій мірі це пов’язано з тими обмеженнями до боржників, які запровадженні Законом #ЧужихДітейНеБуває. Проте ухвалений пакет законів передбачає не лише покарання, він вперше запроваджує комплекс позитивних стимулів для батьків, які дбайливо піклуються про повний і всебічний розвиток своїх дітлахів», - відзначив начальник Головного територіального управління юстиції у Миколаївській області Роман Возняк.

Перш за все, передбачено пільги та преференції для тих, хто сумлінно виконує свій батьківський обов’язок, витрачаючи додаткові кошти на навчання дітей у гуртках, тренування у спортивних секціях тощо. Сьогодні певні податкові преференції батьки отримують, наприклад, у вигляді відшкодування частини вартості навчання своїх дітей у вищих навчальних закладах, і, очевидно, що така практика має бути розширена на інші рівні та сфери розвитку дитини. До того ж, говорячи про податкові преференції, слід зауважити, що скасовується також оподаткування аліментів від батьків-нерезидентів, тобто якщо один із батьків дитини постійно проживає за кордоном, то аліменти від нього дитина отримуватиме в «чистому» вигляді, без будь-яких відрахувань до державної казни.

Важливим стимулом є й те, що добросовісний платник аліментів, по-перше, отримує додаткові гарантії щодо контролю за витратою сплачених ним коштів, а, по-друге, йому додатково гарантується реалізація права бачитися з малюком та брати участь у його вихованні.

Водночас, тепер Закон передбачає спрощений порядок виїзду за кордон з тим із батьків, який проживає окремо, але сумлінно виконує свої батьківські обов’язки, насамперед, сплачуючи аліменти.

Що для цього потрібно?

1 КРОК. Написати рекомендованого листа другому з батьків з проханням надати згоду на виїзд з дитиною за кордон.

2 КРОК. Якщо протягом 10-ти днів після вручення рекомендованого листа згоду не надали – подати до суду заяву щодо надання дозволу на виїзд з дитиною за кордон без згоди другого з батьків.

3 КРОК. На кордоні пред’явити нотаріально посвідчену згоду другого з батьків на виїзд або копію рішення суду про дозвіл на виїзд дитини.

Але пам’ятайте, що повернутися в Україну з дитиною потрібно у строк, передбачений згодою чи рішенням суду!

Зареєструвати бізнес можна он-лайн

Зареєструвати фізичну особу-підприємця або юридичну особу можна завітавши до «Онлайн будинку юстиції» (https://online.minjust.gov.ua/), так само можна й припинити підприємницьку діяльність. Про це повідомив начальник Головного територіального управління юстиції у Миколаївській області Роман Возняк.

«Скористатися послугами платформи можна з будь-якої точки світу, у будь-який час, єдина умова – наявність Інтернету. Задля зручності користувачів на порталі сервісу розміщена інструкція з отримання кожної запропонованої послуги, також можна залишити відгук», - зазначив Р. Возняк.

Щоб зареєструвати або ліквідувати ФОП за допомогою сервісу, потрібно зареєструватися в «Онлайн-будинку юстиції», зайти до персонального кабінету. Там користувачеві доступні форми заяв, які потрібно заповнити та подати на розгляд он-лайн. Одночасно з подачею документів для державної реєстрації фізичної особи-підприємцем у електронній формі може бути подана заява на обрання спрощеної системи оподаткування.

Відзначимо, що для того, щоб відправити заповнену форму на реєстрації чи припинення ФОП на розгляд державному реєстратору, необхідно мати електронний цифровий підпис.

Окрім он-лайн реєстрації бізнесу, портал дозволяє отримати дублікати документів про державну реєстрацію актів цивільного стану, а також відповідні витяги з Державного реєстру актів цивільного стану громадян, необхідну інформацію з електронних реєстрів державної влади, замовити пристрої, які є носіями ЕЦП, для фізичних та юридичних осіб. Також за допомогою сервісу можна вберегтись від незаконного переоформлення майна або корпоративних прав, використавши функцію «SMS-маяк».

Чи може колишнє подружжя розділити майно самостійно і що робити, якщо спільну мову не знайшли? – консультує Міністр юстиції Павло Петренко

Павле Дмитровичу, доброго вам дня! Ми з дружиною прожили разом 12 років, маємо спільну дитину. Однак, так сталося, що вирішили далі жити окремо. В принципі претензій одне до одного у нас немає, і ми готові розійтися без скандалів. Скажіть будь ласка, чи можемо ми самі розділити майно без звернення до суду? І чи впливає на розділ те, з ким живуть діти? Дякую вам за відповідь.

Микола Троць

Чи може колишнє подружжя самостійно розділити майно?

Звичайно, може. Для цього слід укласти відповідний договір, який треба нотаріально посвідчити. Більше того, практика свідчить: досягнення домовленості між дружиною і чоловіком щодо користування майном є найкращим варіантом, який економить час та зберігає нерви колишніх членів подружжя.

Що робити, якщо члени подружжя не знайшли спільної мови?

Якщо дружина та чоловік не домовилися про порядок поділу майна, в такому разі спір може бути вирішений судом.

За загальним правилом, частки майна дружини та чоловіка у разі поділу є рівними. Однак, це правило не є аксіомою. При вирішенні спору про поділ майна суд може відступити від засади рівності часток подружжя за обставин, які мають істотне значення.

Наприклад, якщо один з подружжя не дбав про матеріальне забезпечення сім'ї, ухилявся від участі в утриманні дітей, приховував заробітки й статки, знищив чи пошкодив спільне майно, суд може збільшити розмір частки на користь другого члена подружжя.

Чи впливає на поділ майна те, з ким житимуть діти?

Судова практика свідчить про те, що частка майна дружини або чоловіка може бути збільшена, якщо з ними проживають діти до досягнення повноліття й навіть дорослі, якщо вони є непрацездатними.

Однак, у цьому випадку розмір аліментів, які одержує той з батьків, з ким проживають діти, має бути визнаним недостатнім для забезпечення фізичного чи духовного розвитку дитини, або її лікування.

Також варто враховувати новації законодавства, внесені в рамках ініціативи #ЧужихДітейНеБуває, відповідно до яких діти мають право на майно, що є у спільній сумісній власності батьків і дітей.

Якщо виділ на користь дітей майна неможливий, вони мають право на одержання від інших співвласників грошової або іншої матеріальної компенсації вартості його частки.

Де можна отримати більш детальну інформацію?

Щоб отримати більше детальну інформацію, консультацію щодо вашого конкретного випадку чи пораду щодо оформлення необхідних документів звертайтеся до нашої системи безоплатної правової допомоги.

Дізнатись, де розташований найближчий до вас центр або бюро надання безоплатної правової допомоги, можна за телефоном контакт-центру системи БПД 0 (800) 213-103 цілодобово та безкоштовно в межах України.

Крім цього, ви можете звернутись до Головного територіального управління юстиції у Миколаївській області. Адреса: м. Миколаїв, вул. 8 Березня, 107; тел./факс (0512) 47-41-28. E-mail: info@mk.minjust.gov.ua

Захищаймо права разом!

Мін'юст запустив ініціативу «Сімейні радники» - нова спільна ініціатива міністерства, Координаційного центру з надання правової допомоги та громадськості, спрямована на забезпечення захисту прав громадян у сфері сімейного права.

Сімейні радники - це активні українці, лідери громадської думки в своїй громаді, більшість з яких самі опинилися перед проблемами домашнього насильства і вже давно допомагають іншим людям боротися за свої права. Вони спільно з юристами системи безоплатної правової допомоги, фахівцями державної виконавчої служби, психологами, співробітниками Нацполіціі та інших органів влади допомагатимуть громадянам отримувати інформацію з питань сімейного права і захищати їх права.

Фактично, сімейні радники працюватимуть як волонтери і забезпечувати комунікацію між постраждалими і відповідними співробітниками Мін'юсту та інших органів державної влади. Вони виступатимуть тільки в якості допоміжної ланки. Консультації та захист надаватимуть громадянам юристи та адвокати системи безоплатної правової допомоги.

Після Києва ця ініціатива буде запроваджена в Одесі і Львові, далі планується розвинути її в повноцінний проект при центрах безоплатної правової допомоги, з роботою в усіх регіонах країни.

Всі сімейні радники будуть проходити відповідне навчання, щоб бути здатними проводити оперативну і якісну роз'яснювальну роботу в громаді.

Що роблять сімейні радники:

- надають інформацію про права громадян (правопросвещеніе);

- допомагають в ідентифікації порушення прав людини, що вимагає допомоги в питаннях виплати аліментів, захисту від насильства, визначення батьківських прав та інших питань сімейного права;

- поширюють інформацію про можливості отримання правової допомоги;

- об'єднують зусилля суспільства навколо актуальних проблем громад.

У центрах безоплатної правової допомоги в Києві і по всій Україні буде проводитися регулярний прийом жінок за участю сімейних радників, представників органів юстиції та інших органів, при необхідності - психологів.

Сімейні радники будуть консультувати людей безкоштовно.

У нас в містечку на Кіровоградщині вже понад 5 років немає нотаріуса. Найближчий – за 50 кілометрів. Чув, що Мін’юст придумав як вирішити цю проблему. Чи це справді так?

Роман Марчук

Дійсно, Міністерство юстиції виступило з ініціативою щодо роботи у віддалених селах та містечках, де немає нотаріусів, Уповноважених осіб. Фактично, це наші співробітники, які б надавали українцям окремі найбільш затребувані нотаріальні послуги, такі як оформлення спадщини і дарування. Розповім детальніше про цю ініціативу та розроблений Законопроект «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо створення передумов для захисту економічних та спадкових прав громадян в сільській місцевості» (№9140).

Чому ця ініціатива важлива?

Всі ми добре знаємо, як нині виглядає українське село. Так, звичайно, є невеликі населені пункти, де живе чимало молоді, влітку чи не кожні вихідні весілля, на велосипедах по вулицях гасають діти, а у школі важко знайти вільне місце. Та чи багато таких? На жаль, ні. У переважній більшості сіл основа населення – люди старшого віку. З 11,7 мільйонів пенсіонерів близько 5 млн проживають саме у селах. Це люди, які все життя тяжко працювали на землі. Це люди, які пережили війну й віддали всі свої сили на відновлення нашої країни. Нині ж вони не можуть отримати найпростіших державних послуг: переоформити землю чи будинок на онуків, скласти заповіт, отримати необхідну довідку чи копію документів. Чому, спитаєте ви? Тому, що в більшості сіл надати їм цю послугу немає кому. А здоров’я, щоб поїхати навіть до найближчого райцентру, в цих людей вже немає.

Який масштаб проблеми?

З 1160 посад державних нотаріусів, до яких здебільшого і звертаються сільські жителі, адже не мають коштів на недешеві послуги приватного нотаріуса, вільними є понад 300. У 122 районах відсутні державні нотаріуси, а в 55 районах немає жодного нотаріуса взагалі. Фактично, доступу до нотаріальних послуг, які гарантовані державою, не мають жителі чверті України. Ось кілька прикладів з життя. У місті Маневичі на Волині державний нотаріус відсутній. Більшість жителів району мають статус постраждалих від чорнобильської катастрофи і відповідні пільги. Вони мають 200-300 кілометрів їхати, щоб знайти державного нотаріуса і оформити законні права. Мешканці села Бережівка у Чернігівській області їздили до Ічні, де працював нотаріус. Однак він пішов з посади на початку року. Найближчий державний нотаріус у місті Борзна – за 100 кілометрів від села. Але прямого автобуса до цього міста немає. Тому жителям доводиться їздити близько 200 кілометрів до Чернігова. У районному центрі Семенівка на Полтавщині відсутній будь-який нотаріус. Люди займають чергу, щоб мати можливість потрапити до нотаріуса з питанням оформлення спадщини і черга вже розтягнулася на 8 місяців.

Що треба змінювати?

Хоча Міністерство юстиції й відповідальне за роботу нотаріату, нотаріуси є незалежними самозайнятими особами. Ми не можемо примусити того чи іншого нотаріуса йти працювати в державну нотаріальну контору. Тим більше ми не можемо примусити приватних нотаріусів їхати в села й надавати свої послуги там. Однак і залишати ситуацію в нинішньому стані ми не маємо права. Адже не нормально, коли в країні, яка бачить себе частиною Європейського Союзу, громадяни не можуть отримати найпростіші сервіси, гарантовані державою.

Що ми пропонуємо?

Передбачити законом створення нової категорії працівників юстиції для здійснення обмежених нотаріальних дій, які працюватимуть у віддалених селах та забезпечать потребу громадян у послугах. Фактично – це діючі працівники головних управлінь юстиції, консультанти державних нотаріальних контор, які пройдуть відповідне навчання і лише після того отримають повноваження для надання таких послуг:

• Оформлення права спадщини.

• Оформлення договорів довічного утримання, заповітів

• Видача свідоцтв про народження і смерть.

• Засвідчення вірності копій документів.

• Посвідчення довіреностей, видача дублікатів нотаріальних документів.

Що це дасть?

У тих селах та селищах, де немає жодного нотаріуса, наші спеціалісти можуть стати справжнім рятівним кругом для місцевого населення. Вони надаватимуть лише найпопулярніші соціальні послуги, якими користуються громадяни. Це дасть можливість не їздити українцям по кількасот кілометрів, не чекати місяцями в чергах.

Якість їхньої роботи, як і якість роботи нотаріусів та реєстраторів, контролюватиме Мін’юст. До них будуть такі самі вимоги, як і до інших співробітників відповідної сфери.

Чому зараз маніпулюють інформацією?

Однак, є й ті, хто не бажає піти на зустріч українському селянину. Є ті, хто хоче мати зиск навіть з соціальних проектів. Є ті, хто боїться конкуренції. Саме тому й розповсюджуються всі ті міфи, які з’явилися навколо законопроекту №9140. Які я хочу прокоментувати окремо. Законопроект не може відкривати можливості для рейдерських захоплень, оскільки рейдерство не відбувається при оформленні спадщини селян в сільській місцевості. А оформлення договорів купівлі-продажу та корпоративних прав НЕ ВКЛЮЧЕНО до їхнього функціоналу. Він не руйнує основи децентралізації в Україні, адже надає селянам можливість оформити дарування у власному селі. І щойно там за ініціативи місцевої влади запрацюють сільські нотаріуси, чи приїдуть працювати приватні, діяльність наших уповноважених осіб одразу припиниться. Немає чого боятися й щодо корупційних ризиків та зловживань. Рівень корупційних ризиків з боку державних службовців точно не буде більшим, ніж ризики зловживань з боку державних реєстраторів, державних або приватних нотаріусів. Повідомлення про правопорушення у сфері державної реєстрації та нотаріату до Мін`юсту надходять постійно, на що відомство реагує в рамках Закону. Уповноважені особи працюватимуть у ВИЗНАЧЕНІЙ МІСЦЕВОСТІ, категорія – НЕ ВИЩЕ села або району.

Ми ні в якому разі не ставимо під сумнів безспірність вчинення нотаріальних дій та знижувати їх якість Мін’юст здійснює державне регулювання нотаріальної діяльності, контроль за організацією нотаріату та нотаріальної діяльності Уповноважених осіб. Нотаріальні дії будуть вчиняти особи: Із вищою юридичною освітою. необхідним досвідом роботи від 3 років. з відповідно обладнаним робочим місцем. Впевнений, що наша спільна з народними депутатами ініціатива допоможе тисячам людей, які проживають у віддалених селах та населених пунктах країни, отримувати якісні державні послуги у сфері реєстрації прав спадщини та дарування.

Куди звертатися, щоб отримати детальну консультацію?

Ви можете звернутись до Головного територіального управління юстиції у Миколаївській області. Адреса: м. Миколаїв, вул. 8 Березня, 107; тел./факс (0512) 47-41-28. E-mail: info@mk.minjust.gov.ua

Захищаймо права разом!

Як працюватиме нова держпрограма «Доступне житло»?

Консультує начальник Головного територіального управління юстиції у Миколаївській області Роман Возняк

12 жовтня набув чинності новий Порядок надання державної підтримки та забезпечення громадян доступним житлом, затвердженого постановою Кабміну від 10 жовтня 2018 року № 819.

Як і раніше, державна підтримка надається з розрахунку не більше 21 кв. метрів загальної площі на одну людину і додатково 10,5 кв. метра на сім'ю.

Держпідтримка полягає у сплаті державою:

- 30% вартості будівництва (придбання) житла та/ або наданні пільгового іпотечного житлового кредиту;

- 50% вартості будівництва (придбання) доступного житла та/або пільгового іпотечного кредиту для учасників АТО, осіб з інвалідністю внаслідок війни і переселенців.

При цьому одержувачі повинні внести на свій поточний рахунок, відкритий у банку, кошти в обсязі 70 або 50% вартості нормативної площі доступного житла. Також можна отримати кредит в банку для оплати частини вартості будівництва, що перевищує розмір держпідтримки на умовах і в порядку, що визначені банком.

Для розрахунку обсягу державної підтримки вартість 1 кв. метра загальної площі житла не повинна перевищувати граничну вартість 1 кв. метра житла.

Розмір державної підтримки розраховується:

- виходячи з нормативної площі (21 кв. м + 10,5 кв. м на сім'ю). При цьому, якщо члени сім'ї мають право на допомогу в різному розмірі (30 або 50%) обсяг державної підтримки на 10,5 кв. метра розраховується пропорційно кількості членів сім'ї;

- виходячи з ринкової вартості 1 кв. м загальної площі житла для населеного пункту за місцем розташування об'єкта, на будівництво (придбання) якого надається державна підтримка, але не більше граничної вартості 1 кв. метра.

Також одержувачі держпідтримки тепер зможуть самостійно вибирати об'єкти фінансування.

При цьому забудовники повинні відповідати таким критеріям:

- щодо забудовника не порушено провадження у справі про банкрутство/не перебувають в стані припинення;

- наявність дозвільних документів на виконання будівельних робіт або наявність сертифіката про прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта (декларації про готовність об'єкта до експлуатації);

- наявність документів, що підтверджують право (власності, користування і т.п.) на земельну ділянку, на якій здійснюється будівництво відповідного житлового об'єкта;

- термін будівництва об'єкта не перевищує 12 місяців з дати укладення одержувачем державної підтримки з забудовником договору про придбання житла;

- вартість 1 кв. метра не перевищує граничну вартість.

Право на державну підтримку мають:

- особи, які перебувають на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і члени їх сімей, які перебувають на такому обліку;

- особи, у яких відсутня власна житлоплоща, і члени їх сімей за умови, що такі особи і члени їх сімей не мали у власності житлової площі протягом останніх трьох років до моменту звернення;

- особи, які мають у власності квартиру (крім житла, розташованого на тимчасово окупованій території і на якій органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження), яка не перевищує 13,65 кв. метра, і члени їх сімей, що мають у власності квартиру, не перевищує 13,65 кв. метра на одну людину;

- внутрішньо переміщені особи, які внесені в Єдину інформаційну базу даних про внутрішньо переміщених осіб, якщо такі особи не мають у власності і не мали у власності протягом останніх трьох років іншої житлової нерухомості, ніж та, яка розташована на тимчасово окупованій території або житло яких зруйновано або непридатне для проживання в результаті проведення АТО.

Середньомісячний грошовий дохід кандидатів разом з доходом членів їх сімей з розрахунку на одну особу не повинен перевищувати трикратного розміру середньомісячної заробітної плати у відповідному регіоні, розрахованого згідно з даними, певним Держстатом.

Відповідність відібраних учасників програми вимогам законодавства розгляне комісія Міністерство регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України.

Обов'язковою умовою договору про обслуговування коштів є зобов'язання одержувача держпідтримки щорічно протягом трьох років з моменту укладення такого договору підтверджувати право власності на житло шляхом подання в паперовій формі інформації з Держреєстру.

Протягом п'яти робочих днів після надходження на поточний рахунок одержувача коштів держпідтримки і всієї суми на будівництво (придбання) доступного житла між одержувачем і забудовником укладається договір про придбання житла, в якому повинна бути передбачена відповідальність забудовника за порушення терміну введення в експлуатацію об'єкта нерухомості і надання документів щодо права власності на житло.

У разі відчуження житла раніше, ніж через три роки, кошти отриманої державної підтримки підлягають поверненню.

Сімейні радники будуть допомагати українцям з питань сімейного права

Консультує начальник Головного територіального управління юстиції у Миколаївській області Роман Возняк

Мін'юст запустив ініціативу «Сімейні радники» - нова спільна ініціатива міністерства, Координаційного центру з надання правової допомоги та громадськості, спрямована на забезпечення захисту прав громадян у сфері сімейного права.

Сімейні радники - це активні українці, лідери громадської думки в своїй громаді, більшість з яких самі опинилися перед проблемами домашнього насильства і вже давно допомагають іншим людям боротися за свої права. Вони спільно з юристами системи безоплатної правової допомоги, фахівцями державної виконавчої служби, психологами, співробітниками Нацполіціі та інших органів влади допомагатимуть громадянам отримувати інформацію з питань сімейного права і захищати їх права.

Фактично, сімейні радники працюватимуть як волонтери і забезпечувати комунікацію між постраждалими і відповідними співробітниками Мін'юсту та інших органів державної влади. Вони виступатимуть тільки в якості допоміжної ланки. Консультації та захист надаватимуть громадянам юристи та адвокати системи безоплатної правової допомоги.

Після Києва ця ініціатива буде запроваджена в Одесі і Львові, далі планується розвинути її в повноцінний проект при центрах безоплатної правової допомоги, з роботою в усіх регіонах країни.

Всі сімейні радники будуть проходити відповідне навчання, щоб бути здатними проводити оперативну і якісну роз'яснювальну роботу в громаді.

Що роблять сімейні радники:

- надають інформацію про права громадян (правопросвещеніе);

- допомагають в ідентифікації порушення прав людини, що вимагає допомоги в питаннях виплати аліментів, захисту від насильства, визначення батьківських прав та інших питань сімейного права;

- поширюють інформацію про можливості отримання правової допомоги;

- об'єднують зусилля суспільства навколо актуальних проблем громад.

У центрах безоплатної правової допомоги в Києві і по всій Україні буде проводитися регулярний прийом жінок за участю сімейних радників, представників органів юстиції та інших органів, при необхідності - психологів.

Сімейні радники будуть консультувати людей безкоштовно.

Спадщина та дарування після 1 листопада оформляються за старою процедурою

Консультує начальник Головного територіального управління юстиції у Миколаївській області Роман Возняк

Інформація про те, що з 1 листопада буде неможливо оформити спадщину і укласти договір спадкування є неправдивю.

І сьогодні, і з 1 листопада всі громадяни зможуть безперешкодно звертатися як до державного, так і до приватного нотаріусам для оформлення спадщини та укладання договорів дарування.

Ті, хто говорить про неможливість оформлення спадщини та укладання договору успадкування з 1 листопада, посилаються на Порядок вчинення нотаріальних дій нотаріусами України і постанову Кабінету Міністрів України 2013 року про проведення оцінки для цілей оподаткування, яке стосувалося реформування сфери оціночної діяльності. Тобто мова йшла про те, що зникнуть оцінювачі, які зможуть проводити оцінку майна при даруванні та спадкуванні. Однак ця постанова втратила чинність ще в серпні 2014 року, а особами, які мають право визначати оціночну вартість, є суб'єкти оціночної діяльності, які відповідають кваліфікаційним вимогам і мають відповідний сертифікат. Тобто чинне законодавство не передбачає обов'язковість проведення незалежної оцінки майна в разі успадкування або дарування.

Право на оформлення договорів дарування і оформлення спадщини на сьогоднішній день встановлено Цивільним кодексом України, зміни в який не вносилися, тому проблем при їх укладанні та оформленні сьогодні у громадян виникати не повинно.

Також нагадуємо, що при укладенні договорів дарування і оформленні спадщини спадкоємцями першого та другого ступеня споріднення (батьки, чоловік або дружина, діти, в тому числі усиновлені) вартість майна оподатковується за нульовою ставкою, тому документи про оціночну вартість майна нотаріусом турбуватися не повинні.

З 16 жовтня поліцейські почнуть притягати до відповідальності водіїв за перевищення встановлених обмежень швидкості руху

Консультує начальник Головного територіального управління юстиції у Миколаївській області Роман Возняк

З 16 жовтня поліцейські почнуть притягати до відповідальності водіїв за перевищення встановлених обмежень швидкості руху в місцях концентрації ДТП та на аварійно-небезпечних ділянках доріг міжнародного значення.

Для фіксації порушень поліцейські використовують портативні пристрої вимірювання швидкості TruCam.

Протягом тижня патрульна поліція використовувала TruCam в пілотному режимі з метою профілактики, щоб учасники дорожнього руху звикли до нововведення.

За перевищення швидкості більш ніж на 20 км / год - штраф - 255 грн. За перевищення більш ніж на 50 км / год - штраф - 510 грн.

TruCam використовується тільки з розміщенням дорожніх знаків, які повідомляють про фото-/відеофіксацію порушень на ділянках автодоріг міжнародного значення і в містах з підвищеним рівнем аварійності внаслідок перевищення швидкості. Також в місцях фіксації порушень швидкісного режиму знаходяться службові транспортні засоби з увімкненими маячками синього кольору.

Порушують право на спілкування з дитиною? Що робити розповідає Міністр юстиції України Павло Петренко

Плачу аліменти справно вже 2 роки, але колишня дружина не дає бачитись із сином. Що мені робити?

Іван Луцюк

Захист прав найменших українців є пріоритетом як Міністерства юстиції, так і всього Уряду. Умовами повноцінного виховання дитини є постійний контакт з батьками та контакт з іншими родичами.

Тому під час підготовки другого пакету законів #ЧужихДітейНеБуває ми пішли на безпрецедентний для нашої держави крок. Ми урівняли можливості для виховання й спілкування з дитиною як того з батьків, з ким вона проживає, так і того з батьків, хто мешкає окремо від дитини.

Зокрема, було гарантоване право того з батьків, хто живе окремо, бачитися з малюком.

Чи впливає на можливість спілкування з дитиною те, з ким вона проживає?

Мати і батько мають рівні права та обов'язки щодо дитини, незалежно від того, чи перебували вони у шлюбі між собою.

Розірвання шлюбу між батьками та проживання їх окремо від дитини жодним чином не впливає на обсяг їхніх прав. Так само, як і не звільняє від обов'язків щодо дитини. Це саме той баланс, якого ми намагалися досягти в новаціях у рамках ініціативи Мін’юсту #ЧужихДітейНеБуває.

Чи є порушником той з батьків, хто обмежує можливість для спілкування з дитиною другого з батьків?

Той із батьків, з ким проживає дитина, не має права перешкоджати тому з батьків, хто проживає окремо, спілкуватися з дитиною та брати участь у її вихованні, якщо таке спілкування не перешкоджає нормальному розвиткові дитини.

Чи є випадки, коли право на спілкування може бути обмежене?

Мати, батько та дитина мають право на безперешкодне спілкування між собою, крім випадків, коли таке право обмежене законом та здійснюється всупереч інтересам дитини.

Куди звернутися, якщо вам не дають спілкуватися з дитиною?

Якщо все ж таки склалася така ситуація, коли один із батьків забороняє іншому бачитися з дитиною, особа має право на попереднє звернення за захистом своїх сімейних прав та інтересів до органу опіки та піклування.

За відповідною заявою орган опіки та піклування визначає способи участі у вихованні дитини та спілкуванні з нею того з батьків, хто проживає окремо від неї.

Рішення про це орган опіки та піклування постановляє на підставі вивчення умов життя батьків, їхнього ставлення до дитини, інших обставин, що мають істотне значення. Таке рішення є обов'язковим до виконання.

У свою чергу, якщо той із батьків, з ким проживає дитина, й надалі чинить перешкоди та ухиляється від виконання рішення органу опіки та піклування, другий із батьків має право звернутися до суду з позовом про усунення цих перешкод.

Суд визначає періодичність чи систематичність побачень з дитиною, можливість спільного відпочинку, можливість дитини залишатися у другого з батьків на певний строк, місце та час їхнього спілкування.

Під час вирішення спору щодо участі одного з батьків у вихованні дитини береться до уваги ставлення батьків до виконання своїх обов'язків, особиста прихильність дитини до кожного з них, вік дитини, стан її здоров'я та інші обставини, що мають істотне значення, в тому числі стан психічного здоров'я одного з батьків, зловживання ним алкогольними напоями або наркотичними засобами.

Що буде у разі невиконання судового рішення?

У разі ухилення від виконання рішення суду особою, з якою проживає дитина, суд за заявою того з батьків, хто проживає окремо, може передати дитину для проживання з ним.

Особа, яка ухиляється від виконання рішення суду, зобов'язана відшкодувати матеріальну та моральну шкоду, завдану тому з батьків, хто проживає окремо від дитини.

Куди звернутися за допомогою в підготовці відповідних звернень чи позовів?

Підготувати усі документи вам залюбки допоможуть у наших центрах та бюро безоплатної правової допомоги.

Дізнатись, де розташований найближчий Центр можна на сайті http://legalaid.gov.ua або за телефоном гарячої лінії 0 (800) 213-103.

Крім цього, ви можете звернутись до Головного територіального управління юстиції у Миколаївській області. Адреса: м. Миколаїв, вул. 8 Березня, 107; тел./факс (0512) 47-41-28. E-mail: info@mk.minjust.gov.ua

Захищаймо права разом!

Жертвам тоталітарних режимів надали нові пільги

Консультує начальник Головного територіального управління юстиції у Миколаївській області Роман Возняк

Жертвам нацистських переслідувань надали право на безкоштовний проїзд міським транспортом, а реабілітованим жертвам політичних репресій - знижку на оплату ж/к послуг і додаткову відпустку.

Це передбачено Законом № 2542-VIII щодо посилення соціального захисту окремих категорій осіб з числа жертв нацистських переслідувань та політичних репресій, який вступив в силу 11 жовтня.

Колишні неповнолітні в'язні концентраційних таборів (особи, на яких поширюється дія статей 61 і 62 Закону «Про жертви нацистських переслідувань») отримали право (без урахування сукупного доходу сім'ї):

- на безоплатний проїзд усіма видами міського та приміського пасажирського транспорту;

- на пільговий проїзд залізничним, морським, річковим транспортом, автобусами приміських і міжміських маршрутів міжобласного сполучення.

Реабілітовані жертви репресій, які були позбавлені волі або примусово безпідставно поміщені в психіатричний заклад за часів СРСР, отримали соціальні гарантії учасників бойових дій. Визнані особи з інвалідністю з числа таких осіб отримали пільги осіб з інвалідністю в результаті війни.

Так, встановлено їх право на додаткову оплачувану відпустку тривалістю 14 календарних днів, на пільгове отримання житла, на 100% оплату лікарняних листків.

Захистити захисників – на Миколаївщині стартувала інформаційна кампанія #ПраваЗахисників

Протягом тижня працівники Миколаївської юстиції розповідатимуть учасникам бойових дій про передбачені для них права та соціальні гарантії, а також навчатимуть як їх захистити у разі порушення.

«Чотири роки хлопці боронять кордони нашої країни, забезпечуючи нас всіх правом на мирне життя. Найменше, що ми можемо зробити – це дати їм покрокову інструкцію, алгоритм дій щодо реалізації їх власних прав», - відзначив начальник Головного територіального управління юстиції у Миколаївській області Роман Возняк.

Серед іншого, учасники бойових дій, особи з інвалідністю внаслідок війни, ветерани війни та прирівняні до них особи мають право на отримання знижки на оплату послуг ЖКГ. А саме - користування житлом, комунальних послуг та вартості палива у розмірі:

100 % - для осіб з інвалідністю внаслідок війни;

75% - для учасників бойових дій та осіб, прирівняних до них;

50% - для учасників війни.

Норми споживання, в межах яких надається пільга:

21 кв.м. площі на кожну особу, яка має право на знижку та постійно проживає у житловому приміщенні.

31,5 кв.м. площі при наявності сім'ї.

63 кв.м. площі для сімей, що складаються лише з непрацездатних осіб.

Як отримати знижку на оплату послуг ЖКГ?

1 КРОК. Підготуйте необхідні документи. Серед них: заява про оформлення пільги, ветеранське посвідчення (оригінал та копії), паспорт (оригінал та копії 1, 2 сторінки та сторінка, де зазначена остання реєстрація або зняття з реєстрації), ідентифікаційний номер (оригінал та копії), довідка про склад сім'ї з ЖЕО (оригінал та копії), свідоцтва про народження неповнолітніх дітей пільговика (оригінал та копії), квитанції про сплату рахунків за комунальні послуги (усі, що є), довідка про ненадання пільги за місцем реєстрації – якщо знижка оформлюється за фактичним місцем проживання. ВАЖЛИВО: необхідно підготувати 2 пакети документів!

2 КРОК. Зверніться за отриманням знижки. Перший пакет документів подайте до управління соціального захисту населення за місцем проживання. Другий пакет документів подайте до регіонального представника постачальника послуг (обленерго, облгаз, комунальні підприємства-надавачі послуг).

Надавач послуг робить відмітку в договорі про надання послуг. Оплата комунальних послуг за пільговим тарифом здійснюється з моменту подання споживачем заяви.

На яку допомогу мають право шукачі роботи – консультує Міністр юстиції України Павло Петренко

Пане міністре, вже кілька місяців не можу знайти роботу. Чи маю я право на допомогу по безробіттю?

Іван Степанюк

Кому надається допомога по безробіттю?

Громадянам у разі втрати заробітної плати (грошового забезпечення) або інших доходів внаслідок втрати роботи через незалежні від них обставини.

На допомогу по безробіттю може претендувати застрахована (офіційно працевлаштована) особа.

Реєстрація безробітних проводиться центром зайнятості за особистою заявою особи і призначається з восьмого дня після реєстрації.

Перелік документів, потрібних для реєстрації, можна переглянути на офіційному сайті Державної служби зайнятості.

Посилання ви зараз бачите на екрані.

Як визначається розмір допомоги по безробіттю?

Розмір допомоги по безробіттю визначається у відсотках до середньої заробітної плати (доходу) і залежно від страхового стажу:

- до 2 років - 50 відсотків;

- від 2 до 6 років - 55 відсотків;

- від 6 до 10 років - 60 відсотків;

- понад 10 років - 70 відсотків.

- мінімальний розмір допомоги по безробіттю становить 1440 грн

Залежно від тривалості безробіття, визначена допомога по безробіттю становить:

- перші 90 календарних днів - 100 відсотків;

- протягом наступних 90 календарних днів - 80 відсотків;

- у подальшому - 70 відсотків.

Люди, які мають страховий стаж менший за шість місяців, або були звільнені з попереднього місця роботи за некомпетентність мають право на допомогу в розмірі 544 грн.

Допомога по безробіттю не може перевищувати чотирикратного розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб (1 липня - 1841 гривня).

Який строк надання допомоги по безробіттю?

Загальна тривалість виплати допомоги по безробіттю не може перевищувати 360 календарних днів протягом двох років.

А для молоді, яка закінчила або припинила навчання у загальноосвітніх, професійно-технічних і вищих навчальних закладах чи звільнилася із строкової військової служби - 180 календарних днів.

Для осіб передпенсійного віку (за 2 роки до настання права на пенсію) - не може перевищувати 720 календарних днів.

Чи можуть відмовити у допомозі по безробіттю? Чи можна оскаржити відмову?

Підставами для відмови у наданні статусу безробітного є:

1) відсутність на дату звернення до центру зайнятості необхідних документів;

2) встановлення факту зайнятості особи;

3) письмова відмова особи від пропозиції підходящої роботи;

4) неповернення особою коштів, отриманих за період попередньої реєстрації, що припинена на підставі, зокрема: встановлення факту подання особою недостовірних даних та документів, на підставі яких прийнято рішення про надання їй статусу безробітного, призначення виплати матеріального забезпечення на випадок безробіття та надання соціальних послуг, що мав місце протягом періоду реєстрації; встановлення факту виконання безробітним оплачуваної роботи (надання послуг); припинення професійного навчання за направленням центру зайнятості без поважних причин.

У разі прийняття центром зайнятості рішення про відмову у наданні статусу безробітного особа може оскаржити та повторно подати заяву про надання зазначеного статусу не раніше, ніж через сім календарних днів.

Якщо у вас залишились питання, звертайтесь до Єдиного контакт-центру системи безоплатної правової допомоги 0 800 213 103.

Крім цього, ви можете звернутись до Головного територіального управління юстиції у Миколаївській області. Адреса: м. Миколаїв, вул. 8 Березня, 107; тел./факс (0512) 47-41-28. E-mail: info@mk.minjust.gov.ua

Захищаймо права разом!

Змінено кримінальну статтю про торгівлю людьми

Консультує начальник Головного територіального управління юстиції у Миколаївській області Роман Возняк

Статтю 149 Кримінального кодексу «Торгівля людьми» викладено в новій редакції.

Відповідний Закон № 2539-VІІІ був опублікований в «Голосі України» від 5 жовтня і набув чинності 6 жовтня.

Як і торгівля людьми, так і вербування, переміщення, переховування, передача або одержання людини, вчинені з метою експлуатації, з використанням примусу, викрадення, обману, шантажу, матеріальной або іншой залежності потерпілого, його уразливого стану або підкупу третьої особи, контролюючой потерпілого, для отримання згоди на його експлуатацію караються позбавленням волі на строк від 3 до 8 років.

Розширено поняття експлуатації: мається на увазі також примусове переривання вагітності, примусове одруження, примусове залучення до заняття жебрацтвом, використання в збройних конфліктах.

Позбавленням волі на строк від 5 до 12 років з конфіскацією майна або без такої – смае так карається вчинення таких дій щодо неповнолітнього або щодо кількох осіб, або повторно, або за попередньою змовою групою осіб, або службовою особою з використанням службового становища, або з насильством, яке не є небезпечним для життя чи здоров'я потерпілого чи його близьких, або з погрозою застосування такого насильства.

Позбавленням волі на строк від 8 до 15 років з конфіскацією майна або без такої покарають батьків, усиновителів, опікунів або піклувальників за вчинення таких дій щодо малолітньої особи.

Кваліфікуючими ознаками складу цього злочину, крім уже наявних, є його вчинення:

- в поєднанні з викраденням жертви;

- батьками, усиновителями, опікунами чи піклувальниками щодо неповнолітнього;

- злочинною організацією.

Відповідальність за вербування, переміщення, переховування, передачу або одержання малолітнього чи неповнолітнього настає незалежно від застосування будь-якої з передбачених заходів впливу.

Після звільнення роботодавець не виплатив всю суму заробітної плати. Що робити в такому випадку розповідає Міністр юсиції України Павло Петренко

Пане Міністре, після звільнення за згодою сторін мені не виплатили частину коштів, які я заробив. Що мені робити?

Олександр Іванко

Чи має роботодавець при звільненні виплатити всю суму одразу?

При звільненні працівника виплата всіх сум провадиться в день звільнення. Якщо працівник в цей день не працював – кошти мають бути виплачені не пізніше наступного дня після пред'явлення звільненим працівником вимоги про розрахунок. Про нараховані суми, належні працівникові при звільненні, власник або уповноважений ним орган повинен письмово повідомити працівника перед виплатою зазначених сум.

В разі спору про розмір сум, належних працівникові при звільненні, власник або уповноважений ним орган в усякому випадку повинен в зазначений у цій статті строк виплатити не оспорювану нею суму.

Що робити, якщо не дійшли згоди?

Працівник може стягнути нараховану, але не виплачену заробітну плату:

• в позасудовому порядку;

• в судовому порядку.

Як вирішити спір у позасудовому порядку?

Звернутися із заявою до комісії по трудових спорах (у разі її створення) без обмежень будь-яким строком.

Трудовий спір підлягає розгляду, якщо працівник самостійно або з участю профспілкової організації не врегулював розбіжності при безпосередніх переговорах з власником або уповноваженим ним органом.

Комісія зобов’язана розглянути спір у десятиденний строк з дня подання заяви. Спори повинні розглядатися у присутності працівника, який подав заяву, представників власника або уповноваженого ним органу. Розгляд спору за відсутності працівника допускається лише за його письмовою заявою. За бажанням працівника при розгляді спору від його імені може виступати представник профспілкового органу або за вибором працівника інша особа, в тому числі адвокат.

Чи можна оскаржити рішення комісії?

У разі незгоди з рішенням комісії по трудових спорах можна оскаржити її рішення до суду в десятиденний строк з дня вручення виписки з протоколу засідання комісії чи його копії. Пропуск вказаного строку не є підставою відмови у прийнятті заяви. Визнавши причини пропуску поважними, суд може поновити цей строк і розглянути спір по суті. В разі коли пропущений строк не буде поновлено, заява не розглядається, і залишається в силі рішення комісії по трудових спорах.

Чи довго чекати виконання рішення комісії?

Рішення комісії по трудових спорах підлягає виконанню у триденний строк після закінченні 10 днів, передбачених на його оскарження.

У разі невиконання власником або уповноваженим ним органом рішення комісії по трудових спорах у встановлений строк працівникові комісією по трудових спорах підприємства, установи, організації видається посвідчення, що має силу виконавчого листа.

На підставі посвідчення, пред'явленого не пізніше тримісячного строку до органу державної виконавчої служби або приватному виконавцю, державний виконавець чи приватний виконавець виконує рішення комісії по трудових спорах у примусовому порядку.

Що необхідно знати, щоб звернутися до суду?

Для стягнення заборгованості працівник може звернутися до суду в порядку:

• наказного провадження (вимога працівника про стягнення нарахованої, але не виплаченої заробітної плати є безспірною);

• позовного провадження (наявний спір щодо розміру заборгованості з виплати заробітної плати та/або права на її отримання).

Яка процедура в рамках наказного провадження?

Судовий наказ може бути видано у разі якщо заявлено вимогу про стягнення нарахованої, але не виплаченої працівнику суми заробітної плати.

Заява про видачу судового наказу подається до суду першої інстанції за місцем розташування підприємства або за місцем реєстрації позивача.

Працівник має право звернутися до суду без обмеження строку.

Які документи необхідно подати і скільки це коштує?

Заява подається у письмовій формі та має містити докази:

перебування заявника у трудових відносинах із боржником (наприклад: засвідчені копії наказу про прийняття на роботу, копія трудової книжки, копія трудового договору між роботодавцем і працівником, довідка з місця роботи тощо);

підтвердження суми, яка стягується (будь-який належно оформлений документ, що вказує на розмір нарахованої заробітної плати та компенсації за порушення строків її виплати, зокрема, довідка бухгалтерії боржника, розрахунковий лист чи копія платіжної відомості тощо).

При зверненні до суду в порядку наказного провадження з вимогою про стягнення нарахованої, але не виплаченої зарплати судовий збір не сплачується.

Як довго чекати рішення?

У разі прийняття судом ухвали про відкриття провадження, суд у триденний строк видає судовий наказ по суті заявлених вимог.

Судовий наказ набирає законної сили протягом 3 днів після закінчення десятиденного строку, які виділяються позивачу на подання заяви про відміну ухвали.

На підставі судового наказу стягувач повинен звернутися до державної виконавчої служби з метою його примусового виконання.

Яка процедура звернення у рамках позовного провадження?

У разі наявності спору щодо розміру заборгованості працівник може звернутися з позовною заявою до суду за місцем розташування підприємства чи місцем проживання/перебування позивача без обмеження строків.

Позивачі звільняються від сплати судового збору.

Чи передбачене відшкодування за час затримки розрахунку при звільненні?

Суд стягує на користь працівника середній заробіток за весь період затримки розрахунку. Якщо розрахунок не проведений до розгляду справи – по день постановлення рішення.

Відсутність коштів у роботодавця не виключає його відповідальності.

У разі спору про розмір виплат вимоги про відповідальність за затримку підлягають задоволенню у повному обсязі, якщо спір вирішено на користь позивача.

При частковому задоволенні позову працівника суд визначає розмір відшкодування за час затримки розрахунку з урахуванням спірної суми, на яку той мав право, частки, яку вона становила у заявлених вимогах, істотності цієї частки порівняно із середнім заробітком та інших конкретних обставин справи.

Як довго чекати рішення щодо стягнення заробітної плати?

Судове рішення про виплату заробітної плати підлягає негайному виконанню, якщо сума заборгованості не перевищує 1 місяць.

Суд, ухвалюючи рішення, може допустити негайне виконання судового рішення в разі стягнення всієї суми заборгованості із заробітної плати.

Куди звернутися, щоб отримати детальну консультацію?

Ви можете звернутись до Головного територіального управління юстиції у Миколаївській області. Адреса: м. Миколаїв, вул. 8 Березня, 107; тел./факс (0512) 47-41-28. E-mail: info@mk.minjust.gov.ua

Захищаймо права разом!

Діють нові правила паркування

Консультує начальник Головного територіального управління юстиції у Миколаївській області Роман Возняк

Порушення правил зупинки, стоянки і парковки будуть фіксуватися в режимі фото- або відеозйомки.

Відповідний Закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо реформування сфери паркування транспортних засобів» набув чинності 27 вересня.

Органам місцевого самоврядування доручено впроваджувати автоматизовану систему контролю оплати парковки, а також збільшити чисельність посадових осіб місцевого самоврядування для прийняття на службу в органи місцевого самоврядування інспекторів з паркування.

Інспектори з паркування зможуть тимчасово затримувати транспортний засіб шляхом евакуації його на штрафмайданчик. Такі заходи будуть прийматися в разі порушень правил зупинки і стоянки автомобіля, зокрема, якщо транспортний засіб:

- поставлено на проїжджій частині в два і більше рядів;

- розташоване в заборонених ПДР місцях зупинки або стоянки (ж/д переїздах, на трамвайних коліях, на естакадах, мостах, на пішохідних переходах і ближче 10 метрів до них з обох сторін і т.д.);

- своїм розташуванням унеможливлює рух інших транспортних засобів або створює перешкоду для руху пішоходів, в тому числі осіб з інвалідністю та пішоходів з дитячими колясками;

- розташоване на виділеній смузі для руху громадського маршрутного транспорту;

- розташоване на позначеної відповідними дорожніми знаками та/або дорожньою розміткою велодоріжці;

- перешкоджає руху або роботі снігоприбирального і іншого технологічного комунального транспорту в разі введення надзвичайного стану або в разі оголошення окремої місцевості зоною надзвичайної екологічної ситуації;

- порушує схему паркування транспортних засобів таким чином, що він блокує проїзд по двом або більше смугах руху.

Після тимчасового затримання транспортних засобів передбачено невідкладне інформування відповідних підрозділів Нацполіціі про таке затримання із зазначенням часу затримання і місця, куди евакуйовано транспортний засіб, розміщення цієї інформації на офіційному веб-порталі виконавчого органу відповідної місцевої ради, а також передача повідомлень про евакуацію автомобілів на номери мобільних телефонів, які їх власники запропонували для внесення до відповідних інформаційно-комунікаційних систем.

Також передбачено особливий порядок розгляду справ про адміністративні правопорушення в сфері забезпечення безпеки дорожнього руху і паркування, зафіксованих в режимі фото-, відеозапису, який відрізняється від автоматичної фіксації правопорушень. Фіксація в режимі фото- або відеозапису буде здійснюватися безпосередньо співробітником Нацполіціі, який буде зобов'язаний залишати постанову або повідомлення про притягнення до відповідальності на лобовому склі автомобіля порушника.

Юр- та фізособи, на яких зареєстровано транспортний засіб (особи, які ввезли транспортний засіб в Україну), за порушення правил парковки, які зафіксовані в автоматичному режимі і/або в режимі фотозйомки/відеозапису, повинні будуть сплатити штраф. При цьому вони звільняються від відповідальності, якщо номерний знак або авто вибули з володіння внаслідок протиправних дій інших осіб, передачі права керування автомобілем іншій особі на відповідній правовій підставі або якщо фактичний порушник заплатить штраф і особисто звернеться до органу стягнення з заявою та копією документа про оплату штрафу.

Крім того, передбачено надання 50% знижки в оплаті штрафів за порушення, зафіксовані в режимі фотозйомки/відеозапису, в разі сплати штрафу протягом 10 банківських днів.

Щодо призначення субсидії

Консультує начальник Головного територіального управління юстиції у Миколаївській області Роман Возняк

На допомогу від держави можуть розраховувати ті українські сім'ї, чиї доходи не дозволяють в повному обсязі сплачувати житлово-комунальні послуги. Для оформлення субсидії необхідно звернутися до найближчого управління соціального захисту населення виключно із заявою та декларацією про доходи.

Відповідно до роз’яснення Міністерства соціальної політики України, громадянам, які отримують менше мінімальної заробітної плати (у 2018 році – 3723 грн) можуть звернутись до Комісії з питань призначення житлових субсидій.

Відмова у субсидії таким громадянам - є неправомірною.

Якщо єдиний соціальний внесок (далі – ЄСВ) сплачується в повному обсязі, Комісія у дохід порахує три або навіть один прожиткових мінімуми, в залежності від соціального стану людини, і розрахує розмір субсидії.

Якщо ЄСВ не сплачується з вини роботодавця, субсидію громадяни мають змогу оформити на загальних умовах, без розгляду справи Комісією. Субсидію у таких випадках розраховують на основі реально отриманих доходів, тобто з урахуванням мінімальної заробітної плати.

Також, звертаємо увагу на те, що усна відмова працівника соціального захисту населення є незаконним. Відповідно до Закону України «Про звернення громадян» та Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 року № 848 (у редакції постанови від 27 квітня 2018 року № 329), орган соціального захисту зобов'язаний оформити заяву і декларацію і тільки після їх розгляду офіційно (письмово) повідомити заявника - призначена або не призначена йому субсидія, з обґрунтуванням такого рішення.

Крім того, дізнатися про призначення чи не призначення субсидії можна за адресом - subsidii.ioc.gov.ua. Для цього необхідно на сайті ввести свою почтову адресу. Доступ до Єдиного державного реєстру одержувачів житлових субсидій відкритий. На сайті можна дізнатися чи призначена субсидія, а також її розмір за опалювальний і неопалювальний сезон.

Реєстратори не зможуть реєструвати майно за межами своєї області

Консультує начальник Головного територіального управління юстиції у Миколаївській області Роман Возняк

Мін'юст на технічному рівні ввів механізм, який не дозволить реєстратору здійснювати реєстраційні дії за межами своєї області і таким чином порушувати закон.

У Антирейдерського комісію Мін'юсту надходить багато скарг, коли в порушення вимог закону реєстратори здійснюють реєстраційні дії поза межами своєї юрисдикції, тобто поза межами області.

На такі дії Мін'юст реагував шляхом відключення реєстраторам доступу до реєстрів, але ці заходи мали незначний ефект, оскільки несумлінні реєстратори все одно продовжували порушувати дану норму закону.

Тому було вирішено використовувати принцип, коли система просто фізично не дозволить людині зробити навмисну ​​або ненавмисну ​​помилку. Тобто тепер реєстратор на технічному рівні не зможе здійснити реєстраційне дію не в своїй області, тому що, якщо він спробує це зробити, на екрані з'явиться напис «технічна помилка» і натиснути кнопку буде неможливо.

На черзі заплановано автообмін даними між реєстрами Мін'юсту і Єдиним реєстром судових рішень для того, щоб виключити можливість реєстрації на основі підроблених рішень судів.

Нагадуємо вам, що відстежувати реєстраційні дії щодо свого майна можна, зареєструвавшись на сервісі SMS-Маяк.

Прийнято Закон «МаскіШоуСтоп 2»

Консультує начальник Головного територіального управління юстиції у Миколаївській області Роман Возняк

На засіданні 18 вересня депутати ухвалили Закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення забезпечення дотримання прав учасників кримінального провадження та інших осіб правоохоронними органами під час здійснення досудового розслідування», який отримав назву «МаскіШоуСтоп 2».

Закон є логічним продовженням Закону № 2213 «МаскіШоуСтоп 1», вдосконалюючи ряд питань, зокрема покликаний усунути практику порушення кримінального провадження непрямими методами.

Документом внесено зміни до статей 220, 284, 303, 309 КПК в частині надання іншій особі, права або законні інтереси якого обмежуються в ході досудового розслідування, або його представнику права заявляти клопотання слідчому, прокурору про закриття кримінального провадження, якщо існує не скасована постанова слідчого, прокурора про закриття кримінального провадження з підстав, передбачених у КПК, а в разі відмови в задоволенні клопотання звернутися зі скаргою до слідчого судді. При цьому передбачено, що визначення слідчого судді про відмову в задоволенні відповідної скарги може бути оскаржено в апеляційному порядку.

Внесено зміни до статті 307 КПК, якими передбачено, що визначення слідчого судді, яким задоволено скаргу на рішення, дії або бездіяльність органу досудового розслідування, направляється керівникові органу, службовою, посадовою особою якого є слідчий, прокурор, для організації проведення службового розслідування і вирішення питання про притягнення винних осіб до відповідальності.

Законом також внесено зміни до статті 130 КПК, статтю 1191 ГК України, статті 2, 4 Закону «Про порядок відшкодування шкоди, завданої громадянинові незаконними діями органів, що здійснюють оперативно-розшукову діяльність, органів досудового розслідування, прокуратури і суду», якими передбачена можливість держави, в разі відшкодування шкоди, завданої слідчим, прокурором, за рахунок держбюджету, застосовувати право зворотної вимоги до винних осіб у разі встановлення в їх діях складу не тільки кримінального правон арушенія, але і при наявності ознак дисциплінарного проступку за результатами службового розслідування, проведеного на підставі рішення суду, яким задоволено скаргу на рішення, дії або бездіяльність органу досудового розслідування.

У Законі прописаний наступний порядок притягнення до кримінальної відповідальності:

- скарга на дії / бездіяльність слідчого або прокурора;

- рішення суду про задоволення скарги (в ньому вказується обов'язковість службового розслідування);

- службове розслідування;

- матеріальне або дисциплінарне стягнення.

Підставою для залучення правоохоронця до кримінальної відповідальності має бути рішення суду.

Також нагадуємо, що відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» (далі – Закон) та Закону України «Про державну реєстрацію юридичних та фізичних осіб-підприємців та громадських формувань» (далі – Закон України) у громадян з’явилась можливість оскаржувати рішення, дії або бездіяльність державних реєстраторів речових прав на нерухоме майно та державних реєстраторів юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (далі – державні реєстратори прав), суб’єктів державної реєстрації до Міністерства юстиції України та Головного територіального управління юстиції у Миколаївській області.

Порядок оскарження рішень, дій або бездіяльності державних реєстраторів, суб’єктів державної реєстрації та розгляд скарг у зазначеній сфері врегульовані Законом, Законом України та Порядком розгляду скарг у сфері державної реєстрації, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2015 №1128.

Що може стати причиною позбавлення батьківських прав? – консультує Міністр юстиції України Павло Петренко

Доброго дня! Шановний міністре, скажіть, будь ласка, чи можна якось позбавити батьківських прав одного з батьків, який зовсім забув про дитину?

Інститут позбавлення батьківських прав залишається виключним, крайнім заходом впливу на батьків, які недобросовісно виконують свої обов’язки щодо виховання та утримання своїх дітей.

Що може стати причиною позбавлення батьківських прав?

Сімейний кодекс містить виключний перелік підстав позбавлення батьківських прав, якщо батьки:

1) не забрали дитину з пологового будинку або з іншого закладу охорони здоров’я і протягом 6 місяців не виявляли щодо неї батьківського піклування;

2) ухиляються від виконання своїх обов’язків по вихованню дитини;

3) жорстоко поводяться з дитиною;

4) є хронічними алкоголіками або наркоманами;

5) вдаються до будь-яких видів експлуатації дитини, примушують її до жебракування та бродяжництва;

6) засуджені за вчинення умисного кримінального правопорушення щодо дитини.

Що потрібно для позбавлення батьківських прав?

Для позбавлення батьківських прав необхідно:

® встановити, що особа свідомо порушує батьківські обов’язки, злісно не виконує вимоги та рекомендації органів опіки і піклування, служб у справах неповнолітніх, навмисно ухиляється від лікування;

® звернутись до органу опіки та піклування з тим, щоб отримати висновок щодо умов життя і виховання дитини, поведінку батьків, їх взаємини з дітьми та відношення до виконання своїх батьківських обов'язків;

® звернутись до суду з заявою про позбавлення батьківських прав.

Хто може звернутися до суду?

Суд розглядає справи про позбавлення батьківських прав розглядаються за заявою:

1. одного із батьків, опікуна, піклувальника, особи в сім’ї якої проживає дитина;

2. закладу охорони здоров'я, навчального або іншого дитячого закладу, в якому вона перебуває;

3. органу опіки та піклування;

4. прокурора;

5. самої дитини, яка досягла чотирнадцяти років.

Справи про позбавлення батьківських прав розглядає суд за місцем реєстрації того з батьків, якого хочуть позбавити прав.

При розгляді судом таких питань є обов’язковою участь органу опіки та піклування, який подає суду письмовий висновок щодо обставин справи.

Які права втрачають батьки, позбавлені батьківських прав?

1) особисті немайнові права щодо дитини (наприклад, право вирішувати питання виховання дитини та навіть вільно спілкуватися з нею, право давати дозвіл на зміну дитиною свого і’мя прізвища чи імені, право визначати місце проживання дитини та дозволяти чи забороняти її виїзд закордон тощо);

2) перестають бути законним представником дитини (не можуть представляти без окремої довіреності її інтереси в судах чи інших органах);

3) втрачають права на будь-які пільги та державну допомогу, що надаються сім'ям з дітьми;

4) не можуть бути усиновлювачем, опікуном та піклувальником (тобто не зможуть усиновити іншу дитину);

5) не можуть одержати в майбутньому тих майнових прав, пов'язаних із батьківством, які вони могли б мати у разі своєї непрацездатності;

6) втрачають інші права, засновані на спорідненості з дитиною (наприклад, їх дитина може бути усиновлена без їх згоди, як батьків);

7) втрачають право на спадкування після дитини (крім випадків, коли це передбачене заповітом дитини).

Слід зауважити, що особа, позбавлена батьківських прав, не звільняється від обов’язку утримувати дитину. При задоволенні позову щодо позбавлення батьківських прав суд одночасно приймає рішення про стягнення аліментів на дитину.

Якими будуть наслідки позбавлення батьківських прав?

Позбавлення батьківських прав одного з батьків. Дитина залишається жити з другим з батьків. Суд може прийняти рішення про виселення того з батьків, хто позбавлений батьківських прав, з житла, в якому він проживає з дитиною, якщо у нього є інше житло, або примусово поділити житло чи зобов'язати здійснити його примусовий обмін.

Позбавлення батьківських прав обох батьків. Дитина передається під опіку органам опіки та піклування. Ці органи вирішують, яким особам або установам слід передати дитину на виховання. Вони призначають опікуна (піклувальника) (наприклад, дитина може бути передана на виховання бабусі та дідусю, повнолітнім брату та сестри, іншим родичам дитини, мачусі, вітчиму, які виявили таке бажання та звернулися з відповідною заявою) або, враховуючи вік та стан її здоров'я, обирають інші форми влаштування дітей, зокрема: усиновлення, передача дитини до прийомної сім’ї, до дитячого будинку сімейного типу, патронатному вихователю, інших спеціальних закладів для дітей, позбавлених батьківського піклування.

Куди звертатися, щоб отримати детальну консультацію?

Ви можете звернутись до Головного територіального управління юстиції у Миколаївській області. Адреса: м. Миколаїв, вул. 8 Березня, 107; тел./факс (0512) 47-41-28. E-mail: info@mk.minjust.gov.ua

Захищаймо права разом!

Прийнято Закон «МаскіШоуСтоп 2»

Консультує начальник Головного територіального управління юстиції у Миколаївській області Роман Возняк

На засіданні 18 вересня депутати ухвалили Закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення забезпечення дотримання прав учасників кримінального провадження та інших осіб правоохоронними органами під час здійснення досудового розслідування», який отримав назву «МаскіШоуСтоп 2».

Закон є логічним продовженням Закону № 2213 «МаскіШоуСтоп 1», вдосконалюючи ряд питань, зокрема покликаний усунути практику порушення кримінального провадження непрямими методами.

Документом внесено зміни до статей 220, 284, 303, 309 КПК в частині надання іншій особі, права або законні інтереси якого обмежуються в ході досудового розслідування, або його представнику права заявляти клопотання слідчому, прокурору про закриття кримінального провадження, якщо існує не скасована постанова слідчого, прокурора про закриття кримінального провадження з підстав, передбачених у КПК, а в разі відмови в задоволенні клопотання звернутися зі скаргою до слідчого судді. При цьому передбачено, що визначення слідчого судді про відмову в задоволенні відповідної скарги може бути оскаржено в апеляційному порядку.

Внесено зміни до статті 307 КПК, якими передбачено, що визначення слідчого судді, яким задоволено скаргу на рішення, дії або бездіяльність органу досудового розслідування, направляється керівникові органу, службовою, посадовою особою якого є слідчий, прокурор, для організації проведення службового розслідування і вирішення питання про притягнення винних осіб до відповідальності.

Законом також внесено зміни до статті 130 КПК, статтю 1191 ГК України, статті 2, 4 Закону «Про порядок відшкодування шкоди, завданої громадянинові незаконними діями органів, що здійснюють оперативно-розшукову діяльність, органів досудового розслідування, прокуратури і суду», якими передбачена можливість держави, в разі відшкодування шкоди, завданої слідчим, прокурором, за рахунок держбюджету, застосовувати право зворотної вимоги до винних осіб у разі встановлення в їх діях складу не тільки кримінального правон арушенія, але і при наявності ознак дисциплінарного проступку за результатами службового розслідування, проведеного на підставі рішення суду, яким задоволено скаргу на рішення, дії або бездіяльність органу досудового розслідування.

У Законі прописаний наступний порядок притягнення до кримінальної відповідальності:

- скарга на дії / бездіяльність слідчого або прокурора;

- рішення суду про задоволення скарги (в ньому вказується обов'язковість службового розслідування);

- службове розслідування;

- матеріальне або дисциплінарне стягнення.

Підставою для залучення правоохоронця до кримінальної відповідальності має бути рішення суду.

Також нагадуємо, що відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» (далі – Закон) та Закону України «Про державну реєстрацію юридичних та фізичних осіб-підприємців та громадських формувань» (далі – Закон України) у громадян з’явилась можливість оскаржувати рішення, дії або бездіяльність державних реєстраторів речових прав на нерухоме майно та державних реєстраторів юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (далі – державні реєстратори прав), суб’єктів державної реєстрації до Міністерства юстиції України та Головного територіального управління юстиції у Миколаївській області.

Порядок оскарження рішень, дій або бездіяльності державних реєстраторів, суб’єктів державної реєстрації та розгляд скарг у зазначеній сфері врегульовані Законом, Законом України та Порядком розгляду скарг у сфері державної реєстрації, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2015 №1128.

Діють правила управління багатоквартирним будинком

Консультує начальник Головного територіального управління юстиції у Миколаївській області Роман Возняк

Визначено порядок надання послуг з управління багатоквартирним будинком на підставі договору.

Правила надання послуги з управління багатоквартирним будинком та Типовий договір затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 5 вересня 2018 № 712, яка набула чинності 13 вересня (крім окремих положень - зокрема, сплати пені в разі несвоєчасної оплати послуг і виконання управителем функцій особи, уповноваженої на укладення колективного договору про надання комунальних послуг, які вступають в силу з 1 травня 2019 року).

Керуючий, протягом 20 днів з моменту вступу в силу договору, повинен оглянути технічний стан багатоквартирного будинку та його прибудинкової території і скласти відповідний акт. Також керуючому передається наявна технічна документація на будинок за переліком, визначеним Мінрегіоном, і на прибудинкову земельну ділянку, що також підтверджується актом прийому-передачі.

Якщо виготовлення (відновлення) відсутньої документації покладається на керівника, то такі витрати відшкодовуються співвласниками.

Послуга з управління включає:

- утримання спільного майна багатоквартирного будинку, в тому числі прибирання внутрішньобудинкових приміщень та прибудинкової території, виконання санітарно-технічних робіт, обслуговування внутрішньобудинкових систем (крім обслуговування внутрішньобудинкових систем за індивідуальними договорами), утримання ліфтів і т.п.;

- покупка електроенергії для забезпечення функціонування спільного майна багатоквартирного будинку;

- поточний ремонт спільного майна багатоквартирного будинку.

Послуги надаються відповідно до кошторису витрат та з урахуванням обов'язкового переліку робіт і послуг.

Для забезпечення належного утримання спільного майна керуючий складає план, що включає:

- план-графік технічного огляду будинку;

- графік прибирання прибудинкової території;

- графіки проведення дезінсекції та дератизації;

- графік прибирання місць загального користування;

- план-графік поточного ремонту;

- план-графік оглядів димових і вентиляційних каналів;

- інші заходи (в разі потреби і залежно від наявного обладнання будинку).

Керуючий повинен повідомляти співвласників про виконання робіт на дошках (стендах) оголошень в під'їздах, на інтернет-сторінці керуючого або персонального повідомлення.

У разі аварії, зокрема пошкодження несучих або огороджувальних конструкцій будівлі, пошкодження, виходу з ладу внутрішньобудинкових систем, керуючий проводить аварійно-відновлювальні роботи. Якщо інше не визначено законодавством, граничний термін проведення аварійно-відновлювальних робіт становить не більше 7 діб з моменту встановлення факту аварії, якщо витрати на проведення відповідного обсягу аварійно-відновлювальних робіт передбачені кошторисом.

Якщо вартість ремонту перевищує кошторисний розмір витрат, керуючий в порядку та у спосіб, визначені в договорі управління:

- повідомляє співвласникам про необхідність ремонту і вносить пропозиції щодо фінансування відповідних витрат;

- зупиняє надання послуги з управління в частині експлуатації таких частин загального майна будинку до моменту прийняття співвласниками рішення про проведення робіт та визначення джерел фінансування.

У разі виявлення управителем неполадок, що виникли з вини співвласника, керуючий може зажадати проведення робіт щодо усунення виявлених неполадок за його рахунок не пізніше ніж протягом місяця з дня їх виявлення (крім аварій, які загрожують безпеці проживання в будинку, усуваються негайно) або відшкодування вартості таких робіт.

Рахунки для прийому платежів (внесків на реконструкцію, реставрацію, проведення капітального ремонту, технічного переоснащення загального майна будинку, орендної плати, плати за сервітут) є власністю співвласників багатоквартирного будинку та використовуються виключно за цільовим призначенням.

Кошти, що надходять від використання спільного майна багатоквартирного будинку та встановлення сервітутів (орендна плата, плата за сервітут), направляються на капітальний ремонт (заміну) спільного майна багатоквартирного будинку, якщо інше не встановлено договором управління або рішенням співвласників.

Керівник повинен забезпечити співвласникам багатоквартирного будинку вільний доступ до інформації про рух коштів на банківському рахунку.

Плата за послугу з управління вноситься щомісячно до 20 числа місяця, наступного за розрахунковим, якщо інший порядок та строки не визначені договором управління.

Ціна послуги з управління визначається за домовленістю сторін, а в разі визначення керуючого на конкурсній основі - на рівні ціни, запропонованої в конкурсній пропозиції переможцем конкурсу.

Встановлюється ціна в розрахунку на один квадратний метр загальної площі і включає:

- витрати на утримання багатоквартирного будинку, прибудинкової території, поточний ремонт спільного майна багатоквартирного будинку відповідно до кошторису;

- винагорода управителю, яке визначається за згодою сторін.

Керуючий звітує щорічно перед співвласниками про виконання кошторису і подає на узгодження новий кошторис в порядку, визначеному договором управління.

У разі ненадання, надання неналежної якості послуги з управління співвласник має право викликати керуючого для перевірки її якості, за результатами якої складається акт-претензія.

Керуючий протягом п'яти робочих днів вирішує питання про задоволення вимог, викладених в акті-претензії, зокрема шляхом здійснення перерахунку вартості послуги з управління, або видає (надсилає) співвласнику обґрунтовану письмову відмову.

За перевищення нормативних термінів проведення аварійно-відновлювальних робіт керуючий платить співвласникам штраф в розмірі, встановленому договором управління.

Чоловік мені не платив більше 2 років і заборгував майже 100 тисяч гривень. Чи правда, що тепер він матиме заплатити набагато більше? Дякую за відповідь.

Тамара Сокурова

Коли починають діяти нові норми?

Завдяки активній позиції Уряду, Міністерства юстиції, народних депутатів та громадськості нам вдалося домогтися швидкого розгляду та ухвалення другого пакету новацій #ЧужихДітейНеБуває Верховною Радою.

3 липня пакет змін було прийнято в цілому. За кілька тижнів після цього документи були підписані главою держави. Відповідно, їхні норми у повному обсязі почнуть діяти з 29 серпня.

Чому було прийнято норми про введення штрафних фінансових санкцій щодо неплатників?

Ціни зростають. Тому було дуже несправедливо, що людині, яка мала кількарічний борг, достатньо було його просто сплатити і зняти з себе усі обмеження щодо виїзду за кордон, керування автомобілем чи полювання. Адже за несплачені рік чи два тому кошти дитині можна було купити набагато більше книжок, ігор, одягу, ніж на момент сплати. Саме тому ми запровадили прогресивну шкалу збільшення суми виплати, залежно від строку заборгованості.

Як змінюватиметься сума боргу?

Розробленими Міністерством юстиції документами передбачається, що державний або приватний виконавець виноситиме постанову про накладення штрафу за наявності заборгованості зі сплати аліментів.

Якщо такий борг перевищує суму платежів за 12 місяців, то неплатникові доведеться викласти з власної кишені додаткові 20% від суми боргу.

Такий простий приклад. Якщо горе батько чи мати мала сплачувати на утримання дитини 2000 гривень в місяць, однак кошти не виплачувалися впродовж року, то виконавець накладає штраф у розмірі 20% від суми заборгованості, тобто 4800 грн. Відповідно боржнику доведеться сплатити 28 тисяч 800 гривень.

Якщо ж розмір боргу перевищить суму платежів за 2 роки, то розмір штрафу вже становитиме 30%.

А ті горе-батьки, які матимуть заборгованість 3 чи більше роки, повинні будуть додатково сплатити на користь дитини 50% від нарахованого боргу.

Якщо ми повернемося до попереднього прикладу, то боржникові, який не платив 3 роки по 2000 грн в місяць, доведеться заплатити штраф – 36 тисяч.

Різниця більш ніж переконлива, щоб позбавити неплатників бажання ігнорувати економічні права власної дитини. І чим більша сума боргу – тим більшою і вагомішою буде переплата.

З якого моменту починає відраховуватися строк заборгованості?

При цьому слід наголосити, що строк обчислення заборгованості зі сплати аліментів для накладення штрафів обчислюватиметься з дня пред’явлення виконавчого документа до примусового виконання.

Працівники органів державної виконавчої служби та приватні виконавці вноситимуть до Постанови про накладення штрафу інформацію про розмір заборгованості, яка утворилася з дня пред’явлення виконавчого документа до примусового виконання, та суму штрафу.

Такий документ має бути надісланий боржнику та тому з батьків, хто проживає з дитиною, наступного робочого дня після його винесення.

Штрафи стягуватимуться виконавцем з боржника після погашення заборгованості зі сплати аліментів у повному обсязі та інших витрат виконавчого провадження, і перераховуватимуться стягувачу.

Якщо боржники не виконають норм постанови добровільно та не сплатять борг разом зі штрафом, виконавці отримають право стягнути відповідну заборгованість у примусовому порядку. При цьому вживатимуся всі наявні у виконавців інструменти, зокрема, й арешт майна, коштів та інших активів.

Чи готові виконавці до запровадження цих норм?

Мін’юст не сидів, склавши руки, доки закони готувалися до другого читання та чекали на підпис Президента. Ми підготували чіткі інструкції для виконавців щодо застосування новацій.

Окрім цього, виконавчі служби на місцях зібрали інформацію про боржників, строки заборгованості і з 29 серпня 2018 року будуть готові запроваджувати в дію нові норми.

Тому моя особиста порада до всіх, хто має заборгованість перед власними дітьми, не зволікати і якомога швидше її погасити. Лише так ви зможете уникнути нових санкцій.

Куди звертатися за більш детальними консультаціями?

Ви можете звернутись до Головного територіального управління юстиції у Миколаївській області. Адреса: м. Миколаїв, вул. 8 Березня, 107; тел./факс (0512) 47-41-28. E-mail: info@mk.minjust.gov.ua

Захищаймо права разом!

03.07.2018 Верховною Радою України прийнято Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо створення економічних передумов для посилення захисту права дитини на належне утримання», який набрав чинності з 28.08.2018.

За новою редакцією частини п’ятої статті 157 Сімейного кодексу України (далі – СК) змінено правила виїзду дитини за кордон.

Згідно зі змінами, зокрема, той із батьків, з яким за рішенням суду визначено або висновком органів опіки та піклування підтверджено місце проживання дитини, крім того з батьків, до якого застосовуються заходи примусового виконання рішення про встановлення побачення з дитиною та про усунення перешкод у побаченні з дитиною, самостійно вирішує питання тимчасового виїзду за межі України на строк, що не перевищує одного місяця, з метою лікування, навчання, змагання та інших визначених заходів.

Водночас положення цієї статті передбачають можливість виїзду дитини за кордон на строк до одного місяця та більше у разі:

1) наявності заборгованості зі сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за чотири місяці, підтвердженої довідкою про наявність заборгованості зі сплати аліментів;

2) наявності заборгованості зі сплати аліментів, підтвердженої довідкою про наявність заборгованості зі сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за три місяці, якщо аліменти сплачуються на утримання дитини з інвалідністю чи тяжко хворої дитини (за відповідним переліком захворювань), що підтверджується відповідними документами за встановленою формою.

Крім того, передбачається надання права тому з батьків, хто не проживає з дитиною, і не має заборгованості за аліментами, звернутися до суду і за спрощеною процедурою отримати дозвіл на виїзд з дитиною за кордон без згоди іншого з батьків, якщо він її не надав протягом 10 днів.

Довідка про наявність заборгованості зі сплати аліментів видається органом державної виконавчої служби, приватним виконавцем протягом трьох робочих днів та дійсна протягом одного місяця з дня її видачі.

Форма довідки встановлена додатком 16 до Інструкції з організації примусового виконання рішень, затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 02.04.2012 № 512/5 (у редакції наказу Міністерства юстиції України від 29.09.2016 № 2832/5), зареєстрованої в Мін’юсті 30.09.2016 за № 1302/29432.

Окремо слід зазначити, що змінами до статті 182 СК передбачено, що розмір аліментів має бути необхідним та достатнім для забезпечення гармонійного розвитку дитини. Мінімальний гарантований розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.

Судом може бути присуджений мінімальний рекомендований розмір аліментів у разі достатності заробітку (доходу) платника аліментів, який на одну дитину становить розмір прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.

Необхідно звернути увагу на те, що відповідно до змін до частини першої статті 194 Сімейного кодексу України, аліменти можуть бути стягнуті за виконавчим листом за минулий час, але не більш як за десять років, що передували пред’явленню виконавчого листа до виконання (попередня редакція передбачала три роки).

Якщо за виконавчим документом, пред’явленим до виконання, утримання аліментів не проводилося у зв’язку з розшуком боржника, стягнення аліментів має здійснюватись за весь період незалежно від установленого десятирічного строку та досягнення повноліття особою, на утримання якої присуджені аліменти.

За домашнє насильство можуть примусово виселити з житла

Консультує начальник Головного територіального управління юстиції у Миколаївській області Роман Возняк

Для реалізації положень Закону «Про запобігання та протидію домашньому насильству», що набрав чинності на початку січня цього року, Міністерство внутрішніх справ України розробило відповідні нормативні акти.

Зокрема, 1 серпня цього року Міністерством внутрішніх справ видано наказ № 654 «Про затвердження Порядку винесення уповноваженими підрозділами органів Національної поліції України термінового заборонного розпорядження щодо кривдника», який зареєстрований в Мін'юсті та діє з 11 вересня.

Згідно з цим Порядком, у разі виявлення факту домашнього насилля, працівники поліції будуть виносити кривдникові терміновий заборонний припис. Він виноситься, якщо існує безпосередня загроза життю або здоров'ю потерпілої особи.

Припис виноситься на строк до 10 діб. Документ передбачає прийняття стосовно до кривдника таких заходів, як зобов'язання покинути місце проживання або перебування особи, яка постраждала; заборона на вхід і перебування в місці проживання або перебування постраждалої особи; а також заборона будь-яким способом контактувати з потерпілим від домашнього насильства.

Дія розпорядження припиняється у разі застосування до кривдника судом адміністративного стягнення у вигляді адміністративного арешту або обрання щодо нього запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою в кримінальному провадженні.

Кривдник, щодо якого винесено припис, згідно з яким він повинен покинути місце проживання (перебування) з потерпілою особою, зобов'язаний повідомити про місце свого тимчасового перебування уповноважений підрозділ поліції за місцем вчинення домашнього насильства.

Працівники уповноваженого підрозділу поліції можуть у встановленому порядку застосовувати поліцейські заходи примусу для виселення з житлового приміщення кривдника, якщо припис передбачає зобов'язання покинути місце проживання (перебування) особи, яка постраждала, а кривдник відмовляється добровільно його покинути.

/Files/images/!_VAN0640.JPG

Пане міністре, живу у неприватизованій квартирі – все не було часу цим зайнятися. Підкажіть, будь ласка, як мені приватизувати житло.

Тетяна Литвин

Хто має право на приватизацію?

Громадяни України, які постійно проживають в квартирах (будинках) або перебували на обліку осіб, які потребують поліпшення житлових умов.

Право на приватизацію житлових приміщень у гуртожитку з використанням житлових чеків одержують громадяни України, які на законних підставах проживають у них.

Кожен громадянин України має право приватизувати займане ним житло безоплатно в межах номінальної вартості житлового чеку або з частковою доплатою один раз.

Які об'єкти не підлягають приватизації?

1. квартири-музеї;

2. квартири (будинки), житлові приміщення у гуртожитках, розташовані на територіях закритих військових поселень, підприємств, установ та організацій, природних та біосферних заповідників, національних парків, ботанічних садів, дендрологічних, зоологічних, регіональних ландшафтних парків, парків-пам'яток садово-паркового мистецтва, історико-культурних заповідників, музеїв;

3. квартири (будинки), житлові приміщення у гуртожитках, які перебувають в аварійному стані; квартири (кімнати, будинки), віднесені у встановленому порядку до числа службових, а також квартири (будинки), житлові приміщення у гуртожитках, розташовані в зоні безумовного відселення.

Як можна приватизувати житло?

Варіант 1. Безоплатна передача громадянам квартир (будинків), житлових приміщень у гуртожитках з розрахунку санітарної норми 21 квадратний метр загальної площі на наймача і кожного члена його сім'ї та додатково 10 квадратних метрів на сім'ю.

Варіант 2. Продаж надлишків загальної площі квартир (будинків), житлових приміщень у гуртожитках громадянам України, які мешкають в них або перебувають в черзі на поліпшення житлових умов.

Куди звернутися для приватизації?

Приватизація державного житлового фонду здійснюється уповноваженими на це органами, створеними місцевою державною адміністрацією, та органами місцевого самоврядування, державними підприємствами, організаціями, установами, у повному господарському віданні або оперативному управлінні яких перебуває державний житловий фонд.

Які потрібно зібрати документи?

1. оформлена заява на приватизацію;

2. копія документа, що посвідчує особу;

3. технічний паспорт на квартиру (будинок), жиле приміщення у гуртожитку;

4. довідка про склад сім'ї та займані приміщення;

5. копія ордера про надання житлової площі (копія договору найму у гуртожитку);

6. документ, що підтверджує невикористання житлових чеків для приватизації державного житлового фонду (довідка з попередніх місць проживання (після 1992 року) щодо невикористання права на приватизацію державного житлового фонду);

7. копія документа, що підтверджує право на пільгові умови приватизації;

8. заява – згода тимчасово відсутніх членів сім'ї наймача на приватизацію.

Кому може бути відмовлено у приватизації?

Громадянам, які:

- проживають у гуртожитках менше ніж 5 років, без правових підстав;

- проживають у гуртожитках, призначених для тимчасового проживання, у зв'язку з навчанням, перенавчанням чи підвищенням кваліфікації у навчальних закладах та у зв'язку з роботою (службою) за контрактом;

- мешкають у спеціальних гуртожитках, призначених для тимчасового проживання осіб, які відбували покарання у виді обмеження волі або позбавлення волі і потребують поліпшення житлових умов або жила площа яких тимчасово заселена, або яким немає можливості повернути колишнє жиле приміщення;

- потребують медичної допомоги у зв'язку із захворюванням на туберкульоз;

- проживають у гуртожитках, що мають статус соціальних на день набрання Законом України "Про забезпечення реалізації житлових прав мешканців гуртожитків".

Чи можна оскаржити відмову?

Спори щодо приватизації квартири (будинку), житлового приміщення в гуртожитку вирішуються в порядку цивільного судочинства.

Чи можна продати або подарувати приватизоване житло?

Власник приватизованого житла має право розпорядитися майном на свій розсуд. Він може продати, подарувати, заповісти, здати в оренду, обміняти, закласти, укласти будь-які інші угоди, які не заборонені законом.

Куди звертатися, щоб отримати детальну консультацію?

Для того щоб отримати правову консультація Ви можете звернутись до Головного територіального управління юстиції у Миколаївській області за адресою – м. Миколаїв, вул. 8 Березня 107, або за тел. (0512) 47-41-28.

/Files/images/Без названия.jpg

Кiлькiсть переглядiв: 1428